TVN24 | Kraków

Tłum na bierzmowaniu, mandat dla proboszcza

TVN24 | Kraków

Autor:
tam
Źródło:
TVN24
Mszana Dolna. Proboszcz ukarany mandatem za tłum podczas bierzmowania
Mszana Dolna. Proboszcz ukarany mandatem za tłum podczas bierzmowaniaTVN24
wideo 2/3
TVN24Mszana Dolna. Proboszcz ukarany mandatem za tłum podczas bierzmowania

Ewidentnie naruszono przepisy epidemiologiczne - tak o tym, co się stało w trakcie nabożeństwa w kościele w Mszanie Dolnej (województwo małopolskie), mówi policja. Miejscowy proboszcz został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych, a o sprawie zawiadomiono sanepid. Na mszy świętej było znacznie więcej osób, niż dopuszczają przepisy wprowadzone z powodu pandemii choroby COVID-19.

Około 170 osób zamiast dopuszczalnych około 50 pojawiło się 30 listopada w kościele parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. Wierni tłumnie pojawili się w kościele z okazji bierzmowania. Uroczystość transmitowana była także online. I to właśnie w internetowej transmisji ktoś dopatrzył się, że osób w kościele jest dużo więcej, niż powinno być. O sprawie anonimowo powiadomiono policję i sanepid. OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE >>>

"Ewidentnie naruszono przepisy epidemiologiczne"

Policjanci przyjechali na miejsce i policzyli osoby wychodzące z kościoła. Efekt? - Policjanci stwierdzili, że ewidentnie naruszono przepisy epidemiologiczne, bo liczba osób ponad trzykrotnie przekraczała dozwoloną. Wobec tego na proboszcza nałożono mandat karny w wysokości 500 złotych - relacjonuje Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji. I dodaje, że kapłan mandat przyjął. Policja o sprawie powiadomiła też sanepid, a ten może wydać decyzję administracyjną o ukaraniu proboszcza karą do 30 tysięcy złotych. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL O KORONAWIRUSIE Konrad Borusiewicz, reporter TVN24, próbował porozmawiać z proboszczem, by zapytać o komentarz do sprawy. Ten jest jednak nieosiągalny. Jak mówił reporter, kapłan, po tym, jak mundurowi pojawili się na plebanii, miał powiedzieć, że skoro młodzież garnęła się do kościoła, to on nie mógł z tym nic zrobić.

Rządowe limity

Do 27 grudnia obowiązują ograniczenia w trakcie uroczystości religijnych. W kościołach na 15 metrach kwadratowych może znajdować się maksymalnie jedna osoba, przy zachowaniu odległości od innych osób nie mniejszej niż 1,5 metra. Jeżeli natomiast wydarzenie odbywa się na zewnątrz, to należy zachować 1,5-metrowy dystans. Obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa. Ten obowiązek nie dotyczy jednak osób sprawujących kult.

Zbyt duża liczba wiernych w kościele w Mszanie Dolnej zainteresowała policję i sanepidGoogle Maps

Autor:tam

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości