TVN24 | Kraków

Brakuje miejsc w krakowskim szpitalu dziecięcym. "Wszyscy pacjenci na oddziale to dzieci niezaszczepione"

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/
tam
Źródło:
TVN24 Kraków, PAP
Kraków. Brakuje miejsc w szpitalu dziecięcym
Kraków. Brakuje miejsc w szpitalu dziecięcymTVN24
wideo 2/9
kwasny live

W krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego brakuje miejsc dla najmłodszych pacjentów chorujących na COVID-19. Jak alarmują lekarze, wiele zakażonych koronawirusem dzieci cierpi z powodu ostrej niewydolności oddechowej i wymaga intensywnej tlenoterapii. Według medyków z krakowskiej placówki dzieci są w "dużo cięższym stanie, niż były w poprzednich falach pandemii". Żadne z tych hospitalizowanych u nich nie jest zaszczepione przeciwko COVID-19.

W środowe (1 grudnia) południe na oddziale zakaźnym Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego przebywało około 40 dzieci zakażonych koronawirusem. Ta liczba - jak podkreślają medycy - zmienia sie, a sytuacja jest dynamiczna. Każdego dnia są wypisy, pojawiają się nowi pacjenci. Lekarze zwalniają do domu każdego chorego, którego stan zdrowia na to pozwala – po to, by zrobić miejsce dla kolejnych osób.

"Dzieci są w dużo cięższym stanie, niż były w poprzednich falach pandemii"

- Przyjmujemy kilkanaście dzieci dziennie, wszystkie z COVID-19. To są pacjenci najmłodsi - wczoraj (we wtorek, 30 listopada-red.) przyjęliśmy kilkugodzinnego noworodka - do pacjentów prawie 18-letnich. Dzieci są w dużo cięższym stanie, niż były w poprzednich falach pandemii, i to, co wcześniej było rzadkością u dzieci, to znaczy niewydolność oddechowa, taka że musieliśmy używać sprzętu do inwazyjnej wentylacji, w tej chwili staje się codziennością - relacjonuje dr Lidia Stopyra, ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii. I dodaje: - Coraz więcej dzieci wymaga intensywnej tlenoterapii. Wszyscy pacjenci, którzy są na oddziale, to dzieci niezaszczepione.

Jak podkreśla dr Stopyra, w społeczeństwie panuje mylne przekonanie, że dzieci niemal wcale nie chorują na COVID-19 lub przechodzą chorobę lekko.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

1 grudnia: ponad 29 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem

W ciągu doby wykonano ponad 114,1 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym prawie 39,2 tys. antygenowych – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Wykryto 29 064 nowe zakażenia koronawirusem.

Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 24 547 160 próbek pobranych od 24 098 916 osób.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali takie uprawnienie, zlecili 5 316 405 badań.

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 569 137 przypadków. Zmarły 84 153 osoby z COVID-19. 

Autor:wini/ tam

Źródło: TVN24 Kraków, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości