Uciekła z kwarantanny, chciała autobusem pojechać do Niemiec

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/ks
Źródło:
TVN24 Kraków
Mieszkanka Krakowa złamała zasady kwarantannyTVN24
wideo 2/6
TVN24Mieszkanka Krakowa złamała zasady kwarantanny

60-latka z Krakowa została przyłapana na złamaniu kwarantanny. Kobieta mimo bezwzględnego zakazu opuszczania mieszkania, chciała pojechać do Niemiec. Policjanci zatrzymali ją na dworcu autobusowym.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Policjanci kontrolują osoby objęte kwarantanną, sprawdzając, czy faktycznie pozostają one w domach. Nie wszyscy stosują się do tego nakazu – w Dąbrowie Tarnowskiej (Małopolska) w miniony czwartek na złamaniu kwarantanny przyłapano trzy osoby – jedna poszła na umówioną wizytę do lekarza, jedna chciała pojechać na zakupy, a kolejna odwiedzała sąsiada.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Zdarzają się też poważniejsze naruszenia kwarantanny, niektóre osoby wsiadają do samochodu albo autobusu i jadą za granicę, gdzie wcześniej przebywały i pracowały. To powoduje narażenie kolejnych osób na kontakt z nimi i może to doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa – tłumaczy Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Zatrzymana na dworcu

Tak właśnie było w przypadku 60-letniej mieszkanki krakowskiego osiedla Ruczaj. – Była nieobecna podczas wczorajszego sprawdzania kwarantanny. Policjanci zlokalizowali ją na dworcu autobusowym w Krakowie – podaje Gleń.

Okazało się, że kobieta planowała wsiąść do autobusu jadącego do Niemiec i w ten sposób przekroczyć granicę. Policjanci zatrzymali ją tuż przed wejściem do pojazdu.

60-latka musiała wrócić do domu. – Dziś ją sprawdzimy ponownie. Dodatkowo zostanie wobec niej skierowany wniosek o ukaranie do sądu i sąd zastosuje grzywnę. Mamy nadzieję, że w odpowiedniej wysokości – zapowiedział w niedzielę Gleń.

W piątek w Polsce został wprowadzony stan epidemii. Oznacza to między innymi, że grzywna za złamanie kwarantanny wzrosła z pięciu tysięcy do nawet 30 tysięcy złotych.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:wini/ks

Źródło: TVN24 Kraków