Jesteś objęty kwarantanną? Odwiedzi Cię policja

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/pm
Źródło:
TVN24 Kraków
Policjanci kontrolują osoby objęte kwarantanną Małopolska Policja
wideo 2/8
Małopolska PolicjaPolicjanci kontrolują osoby objęte kwarantanną

To, czy "kwarantannowicze" wywiązują się z obowiązku pozostawania w domach, codziennie sprawdzają policjanci.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Policjanci kontrolują osoby objęte kwarantanną co najmniej raz na dobę.

- W trakcie kontroli pytają o stan zdrowia oraz ewentualne potrzeby osób objętych kwarantanną. Informacje te niezwłocznie są przesyłane do właściwych służb. Zdarza się, że do policjantów są kierowane prośby o dostarczenie artykułów spożywczych, środków czystości, środków do dezynfekcji, opału czy prośby o podanie numeru telefonu do instytucji pomocowej - tłumaczy Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Kiedy pojawi się taka prośba, funkcjonariusze przekazują ją do ośrodków pomocy społecznej lub powiatowych centrów zarządzania kryzysowego, których zadaniem jest udzielenie takiej pomocy. 

- O tym, jak istotna jest troska o osoby objęte kwarantanną, świadczy choćby przykład z powiatu tatrzańskiego, gdzie poddany izolacji mężczyzna nie mogąc liczyć na wsparcie bliskich, poprosił o pomoc policjantów - zauważa Gleń.

Przez okno lub balkon

Policjanci nie mają żadnego bezpośredniego kontaktu z osobami objętymi kwarantanną. Kontakt jest nawiązywany przez telefon albo domofon, a następnie funkcjonariusze proszą o wyjście do okna lub na balkon.

- Z danych wynika, że tylko sporadycznie osoby łamią zasady kwarantanny. Wczoraj około 1 % kontrolowanych osób było nieobecnych podczas kontroli. Policjanci wyjaśniają powody ich nieobecności i powiadamiają o tych przypadkach inspekcję sanitarną - podaje rzecznik. Za złamanie zasad kwarantanny grozi grzywna do 5 tysięcy złotych.

Policyjne kontrole kwarantann trwają w całym kraju, W rozmowie z tvnwarszawa.pl rzecznik stołecznej policji przyznał, że podczas ostatniego weekendu liczba takich kontroli na terenie garnizonu stołecznego przekroczyła pół tysiąca.

Tak wygląda policyjna kontrolaKSP

Jak informował w czwartek Komendant Główny Policji, w całej Polsce przez ostatnie osiem dni skontrolowano 83 tysiące osób zobowiązanych do pozostania w kwarantannie. - W 600 przypadkach zaszło prawdopodobieństwo niestosowania się do niej - powiedział Jarosław Szymczyk.

Autor:wini/pm

Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Małopolska Policja

Tagi:
Raporty: