Inicjatywa "Kraków Przeciw Igrzyskom" opublikowała list otwarty w sprawie organizacji ZIO 2022, skierowany do radnych Krakowa. Autorzy postulują w nim między innymi o przeprowadzenie referendum lokalnego w sprawie organizacji igrzysk.
Pod listem podpisali się m.in. Jan Klata, dyrektor Teatru Starego w Krakowie, Andrzej Sikorowski, muzyk, Łukasz Foltyn, twórca gadu-gadu, Anna Grodzka, posłanka Twojego Ruchu i wiele osób związanych ze środowiskiem akademickim.
Organizatorzy akcji zgromadzili już na swoim profilu na portalu społecznościowym ponad 3,7 tys. przeciwników igrzysk w Krakowie. W swoim liście otwartym zwracają się m.in. o upublicznianie wszystkich dokumentów dotyczących igrzysk oraz o przeprowadzenie referendum lokalnego.
„Brakuje pieniędzy na przedszkola i infrastrukturę”
- Bulwersujący jest też fakt, że tego rodzaju pomysł pojawia się w momencie, kiedy rzekomo brakuje środków na zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc w przedszkolach, ochronę terenów zielonych i kompleksową modernizację i rozwój infrastruktury rowerowej – wyliczają inicjatorzy akcji.
W liście Tomasz Leśniak, jeden z inicjatorów akcji powołuje się na analizy profesora Benta Flyvbjerga z University of Oxford, którego badania wykazały, że realne koszty organizacji igrzysk olimpijskich są wyższe od kosztów szacunkowych średnio o 179 proc.
Igrzyska przyczyną kryzysu?
Przekonuje też, że jedną z przyczyn kryzysu ekonomicznego w Grecji jest organizacja igrzysk w Atenach w 2004 roku. - Zatrważający jest też przykład Montrealu, który przekroczył szacunkowy budżet o 800 proc., a jego mieszkańcy spłacali zaciągnięte przez polityków zobowiązania przez następne 30 lat – dodaje.
List zaadresowano do ministrów, prezydenta Krakowa, radnych i członków komitetu olimpijskiego.
Pełną treść listu można przeczytać TUTAJ.
Zbadali poparcie dla igrzysk
W minionym tygodniu w urzędzie miasta przedstawiono wyniki badań TNS Polska. Według nich 81 proc. Polaków poparło inicjatywę organizacji igrzysk w kraju, natomiast w samej Małopolsce "za" jest 79 procent, przeciw 16 proc. W samym Krakowie - odpowiednio - 66 i 29 procent. - CZYTAJ WIĘCEJ
Po raz pierwszy Polska ubiegała się o organizację Igrzysk w 2006 roku. Wtedy gospodarzem olimpiady chciało zostać Zakopane. Według Rogalskiego, który brał wtedy udział w przygotowaniach o prawo do organizacji imprezy, przegrana Zakopanego wynikała głównie z powodu zbyt małego poparcia politycznego. Teraz Rogalski uważa, że słabym punktem jest współkandydatura Słowacji.- CZYTAJ WIĘCEJ
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: koko/par / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: krakowprzeciwigrzyskom.pl