Odłamki kamienicy w centrum Kielc spadają na chodnik. Nie wiadomo, kiedy budynek przestanie straszyć

Źródło:
tvn24.pl
Odłamki kamienicy w centrum Kielc spadają na chodnik
Odłamki kamienicy w centrum Kielc spadają na chodnikScyzoryk się otwiera - Satyryczna strona Kielc
wideo 2/5
Odłamki kamienicy w centrum Kielc spadają na chodnikScyzoryk się otwiera - Satyryczna strona Kielc

Odłamki z kamienicy spadały niemal na głowy przechodniów, więc służby zamknęły fragment chodnika. Budynek przy ulicy Śniadeckich w Kielcach straszy wyglądem i - jak się okazuje - może stwarzać zagrożenie. Choć został dwa lata temu kupiony przez nowego właściciela, ten wciąż nie ma planów co do przyszłości nieruchomości.

Kielce, ulica Śniadeckich, dwa kroki od XIX-wiecznego placu Wolności. W szeregu kamienic ta jedna - pod numerem czwartym - straszy fasadą rudery. Na chodnik przed budynkiem spadają odłamki gzymsu - jeszcze niedawno przechodząc w tym miejscu można było dostać w głowę.

Teraz przechodzić nie można wcale, bo na drodze staje rozwieszona taśma i drewniane palety. I nie wiadomo, kiedy prowizorka ustąpi miejsca realnym rozwiązaniom.

Zdewastowana kamienica przy ulicy Śniadeckich w KielcachScyzoryk się otwiera - Satyryczna strona Kielc

Czytaj też: Rdzawka. Pod naporem śniegu zawalił się dach domu

Straż miejska: budynek stwarzał realne zagrożenie dla przechodniów

14 lutego strażnicy miejscy otrzymali informację o odłamkach spadających z kamienicy na chodnik. Stan budynku od lat wołał o pomstę do nieba, dotąd jednak nikt się nim nie zainteresował. Z roku na rok niszczał coraz bardziej.

- Zgłaszający był zaniepokojony stanem technicznym opustoszałego budynku. Na miejsce udał się patrol, który potwierdził, że z budynku odpadają fragmenty gzymsu i tynk. Funkcjonariusze wystąpili do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o przeprowadzenie kontroli stanu technicznego budynku - powiedziała dla tvn24.pl Angelika Kopczyńska, rzeczniczka kieleckiej straży miejskiej.

Czytaj też: Prowadzili prace przy budynku sądu, nagle jedna ze ścian runęła do wnętrza

Zarządca budynku został poinformowany przez funkcjonariuszy, że elewacja odpada wprost na chodnik. Dzieje się tak pomimo rozłożonych nad parterem siatek, które mają zatrzymywać odpadające elementy konstrukcji. Mają, ale przez lata wystawione były na różne warunki pogodowe i przez to nie spełniają już dobrze swojej funkcji. - Stwarzało to realne zagrożenie dla przechodniów. Właścicielowi wydano polecenie zabezpieczenia miejsca i uprzątnięcia terenu - dodała Kopczyńska.

Zdewastowana kamienica przy ulicy Śniadeckich w KielcachScyzoryk się otwiera - Satyryczna strona Kielc

Przylegający do budynku chodnik został zabezpieczony w pierwszej kolejności przez samych strażników miejskich, którzy zamknęli przejście, odgradzając je taśmą. Piesi muszą przechodzić na drugą stronę ulicy.

Czytaj też: Uczniowie i nauczyciele sami wyremontowali szkołę. "Chcieliśmy sami sobie coś udowodnić"

Za taśmą "uwięziony" został między innym parkomat, dlatego kierowcy parkujący przy ulicy Śniadeckich muszą po bilet iść na plac Wolności.

Po interwencji strażników przejście przy budynku zabezpieczono dodatkowo... drewnianymi paletami. Najprawdopodobniej wstawił je tam właściciel obiektu.

Zdewastowana kamienica przy ulicy Śniadeckich w KielcachScyzoryk się otwiera - Satyryczna strona Kielc

Właściciel bez planów dla przyszłości budynku

Przez jakiś czas kamienica należała do firmy Dorbud. Po tym, jak przedsiębiorstwo upadło, nieruchomość od syndyka kupiło HSD Inwestycje - deweloper, który w Kielcach prowadzi już kilka innych inwestycji. Spytaliśmy, jakie są plany spółki dotyczące niszczejącej kamienicy.

Czytaj też: Stuletnie płytki z apteki trafiły do kontenera na gruz

- Nie podjęto jeszcze żadnych planów co do przyszłości budynku - poinformowała nas przedstawicielka HSD Inwestycje Elżbieta Szmit. Zapewniła jednocześnie, że uzupełnienie istniejącego zabezpieczenia planowane jest "w najbliższym czasie" i że "na bieżąco usuwane są luźne materiały znajdujące się na podestach chroniących przechodniów".

Zdewastowana kamienica przy ulicy Śniadeckich w KielcachScyzoryk się otwiera - Satyryczna strona Kielc

Wygląda jednak na to, że władze spółki zastanawiają się, jak zagospodarować niszczejący budynek. - Właściciel budynku zbiera informacje o możliwościach adaptacji budynku, skierował do nas pytania dotyczące między innymi możliwości doświetlenia poddasza - przyznała w rozmowie z tvn24.pl Joanna Modras, Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Szefowa urzędu konserwatorskiego zaznaczyła jednak, że w ostatnim czasie nie wydano żadnych decyzji dotyczących istotnej ingerencji w budynek. Znaczące kroki chciał poczynić poprzedni właściciel, który planował utworzenie w kamienicy mieszkań o wysokim standardzie. Nie zrealizował swoich planów, bo zbankrutował.

W sprawie szpecącej ulicę Śniadeckich kamienicy wciąż jest wiele niewiadomych. Wysłaliśmy do Urzędu Miasta w Kielcach i kieleckiego Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego pytania. Chcieliśmy dowiedzieć się między innymi, jakie kroki podjęto po interwencji strażników miejskich i jak długo chodnik przy budynku pozostanie zamknięty. Inspektorzy PINB nie chcieli z nami rozmawiać. Na pytania nie odpowiedzieli jak dotąd również miejscy urzędnicy.

Autorka/Autor:Bartłomiej Plewnia

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Scyzoryk się otwiera - Satyryczna strona Kielc

Pozostałe wiadomości

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku spożycia zatrutego piwa w kilku miejscowościach w południowej Zambii zmarło co najmniej 10 osób, a wiele trafiło do szpitala - poinformowała w piątek zambijska policja. Do produkcji piwa wykorzystano alkohol metylowy i pastę do butów.

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

Kancelaria prezydent Zuzany Czaputovej rozesłała w piątek do przewodniczących parlamentarnych partii politycznych zaproszenie na zaplanowane na wtorek spotkanie z prezydentem-elektem Peterem Pellegrinim. Czaputova i Pellegrini chcą wspólnego oświadczenia o odrzuceniu nienawiści. Dwie partie koalicji nie potwierdziły udziału w tym spotkaniu.

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Źródło:
PAP

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

W czwartek wieczorem siły izraelskie odzyskały ciała trojga zakładników ze Strefy Gazy - powiedział w piątek rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari. Według Izraela Hamas w Strefie Gazy nadal przetrzymuje około 100 żywych zakładników oraz ciała około 30 porwanych osób.

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Źródło:
BBC, PAP

Sąd federalny w San Francisco skazał w piątek Davida DePape'a na 30 lat więzienia za próbę porwania w 2022 roku ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi i zranienie jej męża. Prokuratorzy żądali kary 40 lat więzienia.

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Źródło:
PAP

815 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia wzmacnia obronę przygranicznych rejonów obwodu charkowskiego. Rosyjskie straty na tym kierunku w ciągu doby wyniosły 133 zabitych - informuje portal Interfax Ukraina, cytując piątkowy raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. Gwałtowna aura spodziewana jest w większości województw, a miejscami porywy wiatru mogą sięgnąć 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

TVP informuje o roszczeniach wystosowanych przeciwko spółce za materiały wyemitowane w latach 2016-2023. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez szefową neo-KRS. Na terenie Wojskowej Akademii Łączności w Petersburgu doszło do eksplozji - relacjonują rosyjskie media. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 18 maja.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 18 maja

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 18 maja

Źródło:
PAP, TVN24

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Wraz ze wzrostem wynagrodzeń Polaków rośnie ich zdolność kredytowa. Obecnie osiągnęła poziom wyższy niż ten przed serią podwyżek stóp procentowych - oceniają analitycy HREIT.

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

Nastoletnia dziewczynka urodziła dziecko w czasie wycieczki szkolnej w południowej Polsce. Matka oraz noworodek zostali przewiezieni do szpitala. Dziewczynka ma mniej niż 15 lat. Ojcem również jest nastolatek.

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Źródło:
tvn24.pl

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Obecnie fotoradary robią zdjęcie, jeśli kierowca przekroczy prędkość o więcej niż 10 kilometrów na godzinę - wynika z odpowiedzi Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego na pytania tvn24.pl. Wcześniej Najwyższa Izba Kontroli zwracała uwagę, że próg w fotoradarach był ustawiany wyżej - na poziomie 15 km/h, a niekiedy nawet 20-25 km/h.

Bat na kierowców. Limit jest niski

Bat na kierowców. Limit jest niski

Źródło:
tvn24.pl

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Przestroga, dobra rozrywka, a jednocześnie film wartościowy artystycznie. Aktorzy filmu "Furiosa: Saga Mad Max" opowiedzieli Ewelinie Witenberg o nowej produkcji ze słynnej serii i o pracy na planie. Anya Taylor-Joy mówiła między innymi o współczuciu dla swojej bohaterki, a Chris Hemsworth o frustracji związanej z kilkugodzinną charakteryzacją.

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl