Potrójne morderstwo sprzed 24 lat. Jeden podejrzany zmarł w więzieniu, drugi właśnie dostał dożywocie

Źródło:
tvn24.pl
Kraków: Zatrzymanie jednego z podejrzanych o zabójstwo w Jurczycach (25.11.2021)
Kraków: Zatrzymanie jednego z podejrzanych o zabójstwo w Jurczycach (25.11.2021)Małopolska policja
wideo 2/2
Kraków: Zatrzymanie jednego z podejrzanych o zabójstwo w JurczycachMałopolska policja

2000 rok, noc, dom we wsi pod Krakowem. Sąsiedzi nic nie słyszeli. Rano w łazience znaleziono trzy ciała. Zostali zastrzeleni. Przesłuchano stu świadków, zabezpieczono 250 śladów i sprawa trafiła do archiwum. Dopiero po 20 latach zatrzymano dwóch podejrzanych. Jeden z nich zmarł w areszcie jeszcze przed procesem. Drugi resztę życia spędzi za kratami. W sądzie opowiedział o tragicznej nocy.

Wojciech P. został skazany w Sądzie Okręgowym w Krakowie za potrójne zabójstwo. Dostał dożywocie. Wyrok jest nieprawomocny.

Do zbrodni doszło we wrześniu 2000 roku w domu jednorodzinnym w podkrakowskiej wsi Jurczyce. Dwaj podejrzani mężczyźni zostali zatrzymani dopiero w 2021. Jeden zmarł przed procesem. Drugi próbował zwalić winę na niego.

Odwiedził koleżankę, znalazł w łazience trzy ciała

9 września 2000 roku 44-letnią właścicielkę posesji w Jurczycach odwiedził kolega. Znalazł ją w łazience, martwą, a także ciała dwóch mężczyzn, 37-letniego partnera kobiety oraz 30-latka, który - jak podawała policja małopolska - był tam w interesach.

Śledczy ustalili, że do zbrodni doszło poprzedniej nocy. Sąsiedzi nie słyszeli żadnego hałasu.

- Wszystkie ofiary, jak ustalono, zginęły od strzału z broni palnej. Podczas oględzin na miejscu zdarzenia - trwających prawie tydzień - zabezpieczono 250 różnego rodzaju śladów - wpominał w 2021 roku w rozmowie z nami Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

- Z relacji mieszkańców wynikało, że kobieta, właścicielka domu, prowadziła różne interesy, w pewnym momencie jej sytuacja finansowa pogorszyła się. Badano ten wątek i inne potencjalne tła sprawy - wyjaśniał Gleń.

Śledczy badali powiązania towarzyskie i biznesowe ofiar. Przesłuchali prawie stu mieszkańców wsi i innych świadków. Nie przyniosło to rezultatu.

Sprawa formalnie została umorzona. Ale małopolscy policjanci z Archiwum X operacyjnie cały czas się nią zajmowali, szukając nowych wątków i tropów. Jak mówił Gleń, w 2007 roku dotarli do nowych dowodów, jednak nie były one wystarczające do postawienia zarzutów.

Jurczyce: zabójstwo trzech osób (materiał Faktów TVN z 2000 r.)
Jurczyce: zabójstwo trzech osób (materiał Faktów TVN z 2000 r.)Fakty TVN

Zatrzymania

Przełom nastąpił w połowie 2020 roku. Cenne informacje o zbrodni w Jurczycach wypłynęły w trakcie przesłuchania w innej sprawie. Prokuratura Regionalna w Krakowie zdecydowała wtedy o wznowieniu śledztwa. Wytypowano dwóch sprawców, którzy wcześniej nie znali się z ofiarami. nie znali się z ofiarami wcześniej i w poprzednich latach nie byli w kręgu podejrzewanych - wyjaśniał Gleń.

Dwóch mężczyzn zatrzymano w listopadzie 2021 roku Najpierw 45-latka., gdy w nocy wracał samochodem do domu. Następnego dnia skoro świt krakowscy policjanci wraz poznańskimi kontrterrorystami weszli do mieszkania drugiego podejrzewanego – 52-latka z Poznania. Obaj mężczyźni byli zaskoczeni, nie stawiali oporu.

Prokuratura Regionalna w Krakowie postawiła im zarzuty zabójstwa trzech osób. Przysłużyła się do tego technika kryminalistyczna, która przez ostatnie 20 lat bardzo się rozwinęła. Podejrzani trafili do aresztu. Nie przyznawali się do winy.

Jeden zmarł, drugi zwalił winę na niego

W grudniu 2022 ruszył proces w Sądzie Okręgowym w Krakowie. Krzysztof P., ps. Loczek, który był świadkiem koronnym w różnych procesach, tego nie doczekał. Kilka miesięcy wcześniej, w kwietniu, zmarł w więzieniu w Tarnowie.

- Fundamentalnie nie zgadzam się z zarzutami sformułowanymi przez prokuraturę. W szczególności z tym, że miałbym być osobą brutalną, której zależy na uczestnictwie w grupach przestępczych - mówił na pierwszej rozprawie Wojciech R. Złożył wyjaśnienia, w których opowiedział o spotkaniu z Krzysztofem P. oraz zdarzeniach, do których doszło w nocy z 8 na 9 września 2000 roku.

Przyznał, że skontaktował się z "Loczkiem" po tym, jak usłyszał o osobach zainteresowanych otwarciem agencji towarzyskiej. Mężczyzna - jak mówił - liczył, że zarobi dzięki skontaktowaniu tych osób. Krzysztofa P. kojarzył ze środowiska, w którym przebywał. - To środowisko to byli koledzy od kieliszka. Legenda dotyczyła tego, że "Loczek" był człowiekiem z półświatka - wyjaśnił, dodając, że nie wiedział, że Krzysztof P. jest osobą niebezpieczną.

- Około dwóch, trzech tygodni przed zdarzeniami objętymi zarzutami mój kuzyn powiedział mi, że jego znajomy, Leszek W., ma znajomych, którzy myślą o otwarciu agencji towarzyskiej w domu pod Krakowem. Zapytał się mnie, czy może byśmy coś na tym zarobili. Byłem wtedy na utrzymaniu rodziców, pomagałem tacie. Ja wpadłem wtedy na pomysł, żeby skontaktować się z "Loczkiem". Wydawało mi się, że on może pomóc przy otwarciu tej agencji towarzyskiej. Liczyłem na to, że dostanę prowizję za skojarzenie zainteresowanych osób z "Loczkiem" - wyjaśniał R.

Co się stało tragicznej nocy

Wojciech R., Krzysztof P., a także późniejsze ofiary - Barbara K. oraz Leszek W. spotkali się na stacji benzynowej w Krakowie, a następnie pojechali do domu kobiety w Jurczycach, gdzie mieli ustalać szczegóły interesu. Na miejscu był także partner Barbary K. - Waldemar J.

Jak relacjonował w sądzie Wojciech R., na miejscu zobaczył, że "Loczek" ma przy sobie pistolet. Była to broń z tłumikiem. Jak wyjaśniał, w pewnym momencie Krzysztof P. miał zacząć zachowywać się agresywnie względem Barbary K., postrzelił także Leszka W. - Nie mam zielonego pojęcia, dlaczego Leszek W. został postrzelony - stwierdził oskarżony, dodając, że jego zdaniem "Loczek" próbował przymusić Barbarę do wydania mu pieniędzy i chciał "zrobić na niej wrażenie". Zapamiętał też, że Krzysztof P. wydał komunikat, aby przeszli do łazienki, a następnie kazał oskarżonemu przyprowadzić tam Waldemara J., który znajdował się na drugim piętrze domu.

- Widziałem, jak "Loczek" ustąpił miejsca Waldemarowi, aby wszedł do środka. Zauważyłem z holu, że Barbara leży na podłodze i Leszek, widziałem ich nogi. Waldemar zaczął krzyczeć, musiał się zorientować, że oni są postrzeleni. Wpuszczając Waldemara do łazienki, "Loczek" zapytał go, gdzie trzymają kasę. Waldemar zaczął krzyczeć, że nie ma pieniędzy, ale nikomu nie powie o tym, co się stało - relacjonował Wojciech R. Dodał, że Waldemar powiedział, "żeby dać mu telefon, że on zadzwoni po pieniądze", ale ostatecznie nigdzie się nie dodzwonił. W finalnym momencie - jak mówił oskarżony - w łazience znajdował się on, Waldemar, a także postrzeleni Barbara B. i Leszek W.

Oskarżony wyjaśnił, że "Loczek" zlecił mu wytarcie śladów. - Gdy kierowałem się do salonu, zobaczyłem, że "Loczek" robi krok do łazienki i znika w niej. Usłyszałem głuchy odgłos, który pamiętałem z salonu. Zacząłem wycierać stół kurtką albo jakimś kawałkiem materiału. Po chwili dołączył do mnie "Loczek" - twierdził oskarżony. Zaprzeczył, że to on ciężko pobił Waldemara J. Przed wyjściem z domu Krzysztof P. miał jeszcze zwrócić się do Wojciecha R., że "jadą na jednym wózku".

Podczas rozprawy oskarżony podkreślił, że jego zdaniem przeżył "tylko dlatego, że w momencie zatrzymania potrzebny byłby ktoś, na kogo "Loczek" zrzuciłby winę za te wydarzenia". Podczas rozprawy oskarżony zaznaczał, że jego zachowanie było podyktowane emocjami. - Stopień zastraszenia przez "Loczka" wygenerował moje posłuszeństwo - powiedział.

Autorka/Autor:mag/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz niewinny. Pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata, trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów oraz 10 tys. zł nawiązki i 10 tys. zł zadośćuczynienia. Takiej kary chciał prokurator dla byłego europosła i byłego premiera, który został oskarżony o spowodowanie wypadku i ucieczkę z miejsca zdarzenia.

Włodzimierz Cimoszewicz uniewinniony. Był oskarżony o spowodowanie wypadku i ucieczkę

Włodzimierz Cimoszewicz uniewinniony. Był oskarżony o spowodowanie wypadku i ucieczkę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszyscy tak zwani sprzedawcy zobowiązani energii elektrycznej i gazu, którzy muszą składać wnioski taryfowe do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), złożyli je - poinformował w piątek urząd. Według szacunków URE łączny poziom opłaty za energię elektryczną, uwzględniający dystrybucję, miesięcznie wzrośnie od 1 lipca o około 30 złotych dla gospodarstw domowych, w których roczne zużycie prądu nie przekracza 2 MWh.

Podwyżki rachunków za prąd. Wnioski złożyli już wszyscy sprzedawcy

Podwyżki rachunków za prąd. Wnioski złożyli już wszyscy sprzedawcy

Źródło:
PAP

Małżeństwo, które mieszka w pobliżu przyszkolnego orlika w Puławach (woj. lubelskie), skarżyło się na hałasy. Uzyskało sądowy zakaz korzystania z boiska po lekcjach przez wszystkich, którzy nie są uczniami szkoły. Miasto po tym, jak wybudowało ekrany akustyczne, ponownie pozwoliło na korzystanie z orlika również po lekcjach. Jako że zakaz nie został jednak formalnie uchylony, sąd nałożył na miasto pięć tysięcy złotych grzywny. Prezydent zapowiada, że nie zapłaci i jest gotów pójść na pięć dni do aresztu. Czeka na wezwanie do odbycia kary. 

Prezydent jest gotów pójść do aresztu za hałasy na szkolnym boisku. Chce pokazać absurd sądowego wyroku 

Prezydent jest gotów pójść do aresztu za hałasy na szkolnym boisku. Chce pokazać absurd sądowego wyroku 

Źródło:
tvn24.pl

Film nie zostawia wątpliwości: wersja o obronie koniecznej nie odpowiada prawdzie - napisała "Gazeta Wyborcza", która opisała nagranie z incydentu, do którego doszło pod koniec marca przy polsko-białoruskiej granicy. Żandarmeria Wojskowa zatrzymała wtedy trzech żołnierzy, którzy oddali strzały w czasie natarcia migrantów. Dziennik napisał, że "zagrożenie wobec drugiego patrolu, a potem próby ukrycia prawdy i mataczenia przez żołnierzy, którzy strzelali, były powodem ich zatrzymania i postawienia zarzutów".

Co zarejestrowała kamera z zapory. "Wersja o obronie koniecznej nie odpowiada prawdzie"

Co zarejestrowała kamera z zapory. "Wersja o obronie koniecznej nie odpowiada prawdzie"

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", TVN24

Książe William świętuje dziś 42. urodziny. Z tej okazji księżna Kate i Pałac Buckingham życzyli następcy brytyjskiego tronu wszystkiego najlepszego w mediach społecznościowych. Wpisy zostały opatrzone wyjątkowymi fotografiami.  

"Wszystkiego najlepszego Tatku". Księżna Kate publikuje wyjątkowe zdjęcie męża

"Wszystkiego najlepszego Tatku". Księżna Kate publikuje wyjątkowe zdjęcie męża

Źródło:
tvn24.pl

W piątek w Sądzie Rejonowym w Nowym Dworze Mazowieckim miał zostać ogłoszony wyrok w sprawie zniszczenia zabytkowego spichlerza. Deweloper jednak nie został skazany, rozprawę odroczono.

Miał być wyrok dla dewelopera za zniszczenie zabytkowego spichlerza. Zwrot akcji

Miał być wyrok dla dewelopera za zniszczenie zabytkowego spichlerza. Zwrot akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość właściciela marki sklepów Active - informuje portal dlahandlu.pl. W placówkach handlowych firmy można było nabyć między innymi odzież czy sprzęt sportowy.

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Źródło:
tvn24.pl

Alert RCB w piątek został ogłoszony na terenie całego kraju. Służby ostrzegają przed gwałtownymi burzami z gradem i silnym wiatrem. Możliwe są przerwy w dostawach prądu.

Alert RCB dla całej Polski

Alert RCB dla całej Polski

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Deszcz zalewa południowo-wschodnie Chiny. Najtrudniejsza sytuacja panuje w prowincjach Guangdong i Anhui, gdzie doszło do gwałtownych powodzi i osunięć ziemi. Na nagraniu uchwycono moment, w którym zawalił się dom naruszony przez lawinę błotną.

Dom runął na ich oczach. Nagranie

Dom runął na ich oczach. Nagranie

Źródło:
Reuters

Włoski producent samochodów otrzymał karę w wysokości 6,4 miliona dolarów za rzekome oznaczanie pojazdów wyprodukowanych w Chinach jako krajowe - informuje BBC. Firma oświadczyła, że ​​złoży odwołanie od kary, ponieważ nigdy nie twierdziła, że ​​jej pojazdy zostały w całości wyprodukowane we Włoszech.

Miało być "made in Italy", ale okazało się "made in China". Producent samochodów ukarany

Miało być "made in Italy", ale okazało się "made in China". Producent samochodów ukarany

Źródło:
BBC

"Byłem na oddziale i widziałem dramatyczną walkę naszego zespołu o życie małego niewinnego dzieciątka. To już drugi równie tragiczny przypadek w Gorzowie" - pisze Robert Surowiec, poruszony wiceprezes gorzowskiego szpitala, gdzie próbowano ratować 19-dniowego Rafałka. Mimo starań medyków chłopiec zmarł. Prokuratura po kolei przesłuchuje zatrzymanych członków rodziny. A szef gorzowskiej placówki pyta, czy służby mogą zrobić coś więcej, by takich tragicznych historii uniknąć.

Rafałek miał tylko 19 dni i poważne obrażenia głowy. "Niech z tej tragedii wyniknie jakieś dobro"

Rafałek miał tylko 19 dni i poważne obrażenia głowy. "Niech z tej tragedii wyniknie jakieś dobro"

Źródło:
TVN24

Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski zareagował na stwierdzenie Władimira Putina, że "przegrana w Ukrainie będzie oznaczać koniec tysiącletniej historii Rosji". "Putin zbytnio się martwi" - napisał na platformie X Sikorski. I przypomniał największe porażki Rosji poczynając od wojny krymskiej z połowy XIX wieku, na zimnej wojnie kończąc.

Sikorski: Putin zbytnio się martwi

Sikorski: Putin zbytnio się martwi

Źródło:
Rossijskaja Gazieta, tvn24.pl

Garnizony i bazy wojskowe rosyjskich sił lądowych w pobliżu granicy z Finlandią są prawie puste, choć Rosja zapowiedziała wzmocnienie tych sił - podał fiński nadawca publiczny Yle, powołując się na źródła w krajowym wywiadzie. Yle poinformował, że prawie 80 procent rosyjskich żołnierzy i sprzętu zostało przerzuconych spod fińskiej granicy na ukraiński front.

Garnizony opustoszały. Rosjanie przenoszą wojsko i sprzęt

Garnizony opustoszały. Rosjanie przenoszą wojsko i sprzęt

Źródło:
Yle, Nastojaszczeje Wriemia

- Każdy polityk, który wkracza do "wielkiej ogólnokrajowej polityki, ma tę buławę prezydencką w plecaku" i "powinien być gotowy do tego, by pełnić najważniejsze funkcje w państwie" - ocenił prezydent Andrzej Duda, pytany o potencjalny start w wyborach prezydenckich szefa jego gabinetu Marcina Mastalerka.

Czy Mastalerek "ma papiery", by zostać prezydentem? Odpowiada Andrzej Duda

Czy Mastalerek "ma papiery", by zostać prezydentem? Odpowiada Andrzej Duda

Źródło:
PAP

W czwartek, 20 czerwca, w okolicach wsi Szaleniec w powiecie malborskim doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29. Uszkodzone zostały dachy kilku domów, a w jednym wypadły szyby z okien. Pilot został zawieszony.

Myśliwiec nad wsią przekroczył barierę dźwięku. Wypadły szyby z okien, uszkodzone są dachy

Myśliwiec nad wsią przekroczył barierę dźwięku. Wypadły szyby z okien, uszkodzone są dachy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Straż Graniczna czeka na wyjaśnienia w sprawie migrantów, których niemiecka policja miała w sobotę przywieźć do Polski przez most łączący Frankfurt nad Odrą i Słubice. - Zdarzenie mogło dotyczyć grupy obywateli Ukrainy - powiedział rzecznik komendanta głównego Straży Granicznej Andrzej Juźwiak. Według prezydenta Andrzeja Dudy, działania niemieckiej policji są "nielegalne, skandaliczne i naruszają normy".

Niemieckie media o kolejnych zawróconych migrantach. Straż Graniczna chce wyjaśnień. Duda mówi o "skandalu"

Niemieckie media o kolejnych zawróconych migrantach. Straż Graniczna chce wyjaśnień. Duda mówi o "skandalu"

Źródło:
PAP, Radio ZET

Gwałtowne burze uderzą w piątek w Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla niemal całego kraju, przy czym ostrzeżenia najwyższego stopnia na terenie siedmiu województw. Wiatr w porywach ma osiągać prędkość 120 kilometrów na godzinę, możliwy jest grad o średnicy sześciu centymetrów.

Huraganowe porywy wiatru, 6-centymetrowy grad. Ostrzeżenia najwyższego stopnia

Huraganowe porywy wiatru, 6-centymetrowy grad. Ostrzeżenia najwyższego stopnia

Źródło:
IMGW

Tragiczny wypadek pod Płockiem. Kierowca bmw potrącił trójkę pieszych, jednej osoby nie udało się uratować, dwie trafiły do szpitala.

Potrącenie trójki pieszych, nie żyje 21-latek

Potrącenie trójki pieszych, nie żyje 21-latek

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Wszyscy czuliśmy presję, czuliśmy lęk". Teraz oczekiwania są ogromne

"Wszyscy czuliśmy presję, czuliśmy lęk". Teraz oczekiwania są ogromne

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Podjąłem taką decyzję, ponieważ uważam, że pan Mikołaj Pawlak ma kwalifikacje i będzie bardzo dobrym sędzią - uzasadniał w rozmowie z Radiem ZET prezydent Andrzej Duda, pytany o powołanie byłego Rzecznika Praw Dziecka na sędziego Sądu Rejonowego w Skierniewicach.

"Każdemu mogą być postawione zarzuty". Duda tłumaczy, dlaczego powołał Pawlaka na sędziego

"Każdemu mogą być postawione zarzuty". Duda tłumaczy, dlaczego powołał Pawlaka na sędziego

Źródło:
PAP

Policja z Miami Beach zatrzymała w czwartek nad ranem Travisa Scotta. Funkcjonariusze interweniowali w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi zakłócania spokoju przez osoby znajdujące się na jednym z jachtów.

Raper Travis Scott zatrzymany przez policję po awanturze na jachcie

Raper Travis Scott zatrzymany przez policję po awanturze na jachcie

Źródło:
BBC, NBC News, tvn24.pl

Zimbabwe zostało uznane przez Afrykański Bank Rozwoju (AfDB) najdroższym krajem Afryki. Wydatki mieszkańców stolicy kraju, Harare, są wyższe niż osób mieszkających we włoskiej Parmie czy w stolicy Chile, Santiago.

Koszt życia wyższy niż we włoskim mieście. Oto najdroższy kraj Afryki

Koszt życia wyższy niż we włoskim mieście. Oto najdroższy kraj Afryki

Źródło:
PAP

W miejscowości Oblekoń (Świętokrzyskie) przy drodze w pobliżu cmentarza i wału wiślanego znaleziono ciało mężczyzny. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do jego śmierci mógł się ktoś przyczynić. Policyjni specjaliści odtworzyli jego przybliżony wizerunek i apelują o pomoc w ustaleniu tożsamości i okoliczności śmierci mężczyzny.

Tego mężczyznę ktoś prawdopodobnie zabił. Policja publikuje wizerunek i szuka sprawcy

Tego mężczyznę ktoś prawdopodobnie zabił. Policja publikuje wizerunek i szuka sprawcy

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek w Lotto padła główna wygrana. Jeden z graczy rozbił kumulację wynoszącą ponad dziewięć milionów złotych. Szóstka padła także w grze Lotto Plus. Totalizator Sportowy podał, gdzie padły wygrane.

Wyniki Lotto z 20 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 20 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

31-letni Satnam Singh zmarł w środę w szpitalu San Camillo w Rzymie w następstwie wypadku przy pracy na polu we włoskim regionie Lacjum. Maszyna rolnicza odcięła mężczyźnie rękę i zmiażdżyła nogi, doznał też obrażeń głowy. Jak twierdzą włoskie media właściciel pola nie udzielił mu pomocy.  

Media: maszyna rolnicza odcięła mu rękę, właściciel pola nie wezwał pomocy. Premier mówi o "barbarzyństwie"

Media: maszyna rolnicza odcięła mu rękę, właściciel pola nie wezwał pomocy. Premier mówi o "barbarzyństwie"

Źródło:
BBC, Il Messaggero, Il Post, La Repubblica, tvn24.pl

Zaległości alimentacyjne Polaków wynoszą 15,4 mld zł. Posiada je 290 tys. osób wpisanych do Krajowego Rejestru Długów, 94 proc. z nich to mężczyźni - wynika z danych KRD. Na przestrzeni ostatnich trzech lat zadłużenie w grupie wiekowej 18-25 lat wzrosło 10-krotnie.

Nie płacą na własne dzieci, zwłaszcza najmłodsi. "Jedna z najwyższych kwot w historii"

Nie płacą na własne dzieci, zwłaszcza najmłodsi. "Jedna z najwyższych kwot w historii"

Źródło:
PAP

Dziennikarz "Faktów" TVN Paweł Szot zdobył II nagrodę w konkursie dziennikarskim Silesia Press. Doceniono go za reportaż "Gdzie on są?", opowiadający historię rodziców zaginionego ukraińskiego żołnierza, którzy starali się uzyskać odpowiedź na pytanie, co się stało z ich synem. Główną nagrodę otrzymała Ewa Niewiadomska z Polskiego Radia Katowice za reportaż "Jestem wojną".

Dziennikarz "Faktów" TVN Paweł Szot z nagrodą w konkursie Silesia Press

Dziennikarz "Faktów" TVN Paweł Szot z nagrodą w konkursie Silesia Press

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W czwartek powitaliśmy astronomiczne lato. Jego początek wyznacza przesilenie letnie, najwcześniejsze od 228 lat. Za nami najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku.

Zaczęło się astronomiczne lato. Tak witano je w Stonehenge

Zaczęło się astronomiczne lato. Tak witano je w Stonehenge

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, gum.gov.pl, PAP
Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o Tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o Tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o Tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego – powiedział PAP rzecznik prasowy Biura Rzecznika Finansowego Maciej Sawa.

Premier Donald Tusk odwołał Rzecznika Finansowego

Premier Donald Tusk odwołał Rzecznika Finansowego

Źródło:
PAP