Kraków wraz z Uniwersytetem Rolniczym postanowiły sprawdzić w jakich warunkach klimatycznych pracują konie na Starym Mieście. Miasto kupiło w tym celu specjalne urządzenia za 8 tysięcy złotych.
– Wcześniejsze badania naukowe orzekały na korzyść koni. Mówiły wprost, że koniom się krzywda nie dzieje. Mimo to, pojawiały się zastrzeżenia ze strony różnych ugrupowań. Dlatego przeprowadzimy nowe badania, żeby dostarczyć argumentów, że konie są bardzo odporne, mimo że często pracują w upale - tłumaczy dr lek. wet. Marek Pischner z Uniwersytetu Rolniczego.
Metody, którymi posłużą się badając mikroklimat na Rynku Głównym, stosuje się m.in. w hutach i kopalniach. Tam regularnie trzeba sprawdzać, czy warunki nie są zbyt szkodliwe dla pracowników.
Przetestowane na olimpijskich rumakach
Miasto zakupiło w tym celu specjalny miernik, na który wydało 8 tysięcy złotych.
- Mierzy jednocześnie temperaturę w słońcu i cieniu, a dodatkowo jeszcze wilgotność - tłumaczy dr Pischner. - Podobne urządzenie było wykorzystywane do badania warunków dla koni, podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie. Sprawdzano, czy panujące tam warunki są odpowiednie dla startujących w zawodach koni – dodaje.
Badania prowadzone są przede wszystkim w upalne dni. - Wtedy też sprawdzamy stan odwodnienia koni i ich tętno. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy pogoda ma wpływ na konie – wyjaśnia weterynarz.
Szczegółowe wyniki badań będą znane dopiero na jesieni. Wtedy też okaże się, czy będą one miały wpływ na zmiany zasad pracy zwierząt na Rynku.
Regulamin po śmierci konia
Nowe badania to efekt zeszłorocznych protestów mieszkańców, które wywołała śmierć osłabionego konia na Rynku Głównym. - Spotkaliśmy się z wielkim sprzeciwem przeciw trzymaniu koni na Rynku w czasie upału. Odbyły się nawet negocjacje prowadzone pomiędzy urzędem, dorożkarzami i organizacjami zajmującymi się opieką nad zwierzętami – przypomina Ewa Olszowska-Dej z Wydziału Kształtowania Środowiska w urzędzie miasta. Ostatecznie konie zostały na Rynku, ale dorożkarze zobowiązani są do podpisania umowy i przestrzegania regulaminu, który jasno określa, w jakich godzinach i gdzie powinny przebywać zwierzęta.
Kiedy temperatura przekroczy 28 stopni Celsjusza, między godziną godz. 13 a 17 dorożkarze nie mogą stać na płycie Rynku Głównego. Powinni wówczas korzystać z wyznaczonych postojów.
- Program pozwoli na stworzenie odpowiednich norm, określenie właściwych parametrów, w których konie będą miały tzw. dobrostan – podsumowuje urzędniczka.
Autor: koko/b / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Krakowa | TVN24