Wędkarz znalazł na brzegu rzeki kość mamuta

Kość mamuta odnaleziono w Książnicach nad Rabą
Gdów (woj. małopolskie)
Źródło: google earth

Naukowcy potwierdzili, że olbrzymia kość znaleziona przez wędkarza w Książnicach na brzegu Raby w Małopolsce, należała do mamuta. W epoce lodowcowej zwierzęta te zamieszkiwały całą Polskę.

Wielka kość, znaleziona w maju przez wędkarza na brzegu Raby w Książnicach pod Krakowem (gmina Gdów, powiat wielicki), wywołała sensację w regionie. Mieszkańcy spekulowali, po jakim zwierzęciu - i czy nie przypadkiem po mamucie - jest to pozostałość. Wędkarz poinformował o odkryciu gminę, ta z kolei Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk.

Kość mamuta w Małopolsce

"Teren znaleziska został zabezpieczony, a sam fakt odnalezienia nietypowej kości został przez Urząd Gminy w Gdowie zgłoszony do Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Następnie, zgodnie z wytycznymi naukowców z PAN w Krakowie, kość została zabezpieczona do czasu ich przyjazdu na teren znaleziska" - oświadczyła w komunikacie gmina Gdów, publikując zdjęcia niecodziennego odkrycia.

Naukowcy z PAN potwierdzili przypuszczenia mieszkańców - okazało się, że to rzeczywiście kość udowa mamuta.

Czytaj też: Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

- Należała do dorosłego osobnika, ponieważ obie nasady kości, górna i dolna, były przyrośnięte do trzonu kości. Kość i osobnik już nie rósł. Nie można wskazać, co było przyczyną śmierci tego zwierzęcia - powiedział we wtorek Piotr Wojtal z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. To do kolekcji tego instytutu trafi znalezisko.

Co zrobić ze znalezioną kością?

W przypadku odkrycia takich nietypowych szczątków można skontaktować się z lokalnym urzędem gminy, policją, Polską Akademią Nauk lub miejscowym muzeum.

- W ostatnim czasie niestety zgłoszeń jest niewiele. Nie potrafię wyjaśnić, dlaczego tak jest. Oczywiście mamy nadzieję, że znalazcy będą nam zgłaszać takie odkrycia, ale pozostaje to ich dobrą wolą – zauważył Piotr Wojtal.

Jak dodał, szczątki mamutów są bardzo duże, dlatego od dawna zwracały uwagę ludzi.

Czytaj też: Kolejne spektakularne odkrycie na terenie wykopalisk w Pompejach

Jako przykład podał kość udową zawieszoną przy drzwiach katedry na Wawelu. Prawdopodobnie została znaleziona przez mieszkańców średniowiecznego Krakowa na brzegu jednej z rzek w okolicy miasta i przyniesiona na wzgórze wawelskie. Wierzono, że należy do smoka wawelskiego i odstraszy złe moce.

Znane są również stanowiska archeologiczne, na których odkryto szczątki upolowanych mamutów. Najbardziej spektakularnym przykładem – zauważył naukowiec – jest stanowisko Kraków Spadzista (w pobliżu kopca Kościuszki), gdzie łowcy sprzed około 27-29 tysięcy lat upolowali co najmniej 113 tych zwierząt. Kolejnym przykładem na południu Polski jest stanowisko Kraków Nowa Huta – tu znaleziono szczątki mamuta zabitego przez paleolitycznych łowców.

Mamuty w plejstocenie zamieszkiwały Eurazję, a więc i teren całej obecnej Polski, oraz Amerykę Północną. Wśród koncepcji na temat przyczyn ich wyginięcia są zmiany klimatyczne.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: