W tegorocznym rankingu TOP500 Superkomputerów znalazły się cztery maszyny z Krakowa. To historyczny wynik. Najszybsza z nich, Helios GPU, uplasowała się w pierwszej setce. Na liście jest w sumie osiem komputerów z Polski.
Helios GPU jest na 55. miejscu rankingu, Athena – 177., Helios CPU – 305., zaś Ares zajmuje 444. miejsce. Pierwsze miejsce po raz kolejny przypadło komputerowi Frontier z Oak Ridge National Laboratory (ORNL) w Stanach Zjednoczonych.
Listę TOP500 ogłoszono podczas branżowej konferencji odbywającej się w tym tygodniu w Hamburgu.
Jak przekazała we wtorek rzeczniczka uczelni Anna Muszyńska, wszystkie sklasyfikowane maszyny pracują w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH, co oznacza, że po raz pierwszy w historii polskiej informatyki cztery superkomputery z jednego ośrodka znalazły się na prestiżowej liście TOP500.
Najszybszą maszyną obliczeniową w Polsce oficjalnie uznany został Helios. Ponadto ta sama maszyna zajęła trzecie miejsce na liście Green500 - najefektywniejszych energetycznie superkomputerów. Dotychczas żaden polski system nie uplasował się tak wysoko.
Jeden komputer, dwa miejsca na liście
Przedstawicielka AGH wyjaśniła, że w obecnej edycji listy Helios znajduje się na dwóch pozycjach. Partycja GPU Heliosa ulokowała się na 55. miejscu, zaś partycja CPU na 305. - Podział na dwie osobne pozycje jest spowodowany chęcią zaprezentowania pełni możliwości każdej z partycji obliczeniowych dzięki wykorzystaniu specjalnie zoptymalizowanych wersji benchmarków, powstałych jako efekt współpracy ekspertów Cyfronetu z HPE, NVIDIĄ i AMD - wyjaśniła rzeczniczka.
Helios posiada 35 PFLOPS teoretycznej mocy obliczeniowej, ponad 108 tysięcy rdzeni obliczeniowych, 460 TB pamięci operacyjnej i 18 PB pojemności systemów dyskowych, które łącznie oferują wydajność niemal 2 TB/s.
Według przedstawicielki AGH moc obliczeniowa Heliosa odpowiada prędkości ok. 50 tysięcy współczesnych laptopów, czyli mocy obliczeniowej całkiem dużego miasta.
Najszybszy superkomputer w Polsce
Instalacja superkomputera zakończyła się w grudniu 2023 roku w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych: CPU wyposażonej w 75.264 rdzeni obliczeniowych AMD Zen4 oraz 200 TB pamięci operacyjnej DDR5; GPU wyposażonej w 440 superczipów NVIDIA Grace Hopper GH200 oraz INT dla pracy interaktywnej, wyposażonej w 24 akceleratory NVIDIA H100 i szybką lokalną pamięć NVMe. Wszystkie komponenty superkomputera połączone są ze sobą siecią Slingshot o prędkości 200 Gb/s.
Platforma HPE Cray EX4000, w oparciu o którą zbudowano Heliosa, jest także używana w budowie najszybszych superkomputerów na świecie (Frontier) oraz w Europie (LUMI).
Dni zamiast lat
Superkomputery – zaznaczyła Muszyńska - umożliwiają wykonanie w ciągu kilku godzin lub dni obliczeń, które przy użyciu pojedynczych komputerów zajęłyby wiele lat. Zgodnie z planami Helios będzie realizował rocznie kilkaset projektów badawczych dla naukowców z całej Polski, m.in. z zakresu chemii, fizyki, inżynierii materiałowej, energetyki, medycyny, biologii oraz sztucznej inteligencji. Jego moc obliczeniowa może zostać wykorzystana także komercyjnie przez gospodarkę.
- Ogromnym sukcesem jest otrzymanie wyniku pomiaru efektywności energetycznej partycji GPU Heliosa, który ulokował ją na trzecim miejscu listy Green500. Jednocześnie warto zauważyć, że systemy z Niemiec i Wielkiej Brytanii na pozycjach poprzedzających polski superkomputer są od niego znacznie mniejsze. Oznacza to, że Helios jest najbardziej efektywnym energetycznie superkomputerem z pierwszej setki listy TOP500 - wskazała rzeczniczka AGH.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie