Politycy PiS "otworzyli" nowe centrum psychiatrii dla dzieci. Pacjentów nie przyjmuje

Źródło:
tvn24.pl
Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie
Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w AndrychowieTVN24
wideo 2/7
Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w AndrychowieTVN24

Bez lekarzy, pielęgniarek i kontraktu z NFZ, za to z przecięciem wstęgi przez polityków PiS i poświęceniem przez proboszcza - tak "otwarto" nowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie (woj. małopolskie). Placówka nie przyjmuje pacjentów, bo nie ma zapewnionego finansowania. NFZ z rozwiązaniem problemu się nie spieszy, a radni, którzy obiekt "otwierali", o braku środków na działalność dowiedzieli się od nas.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży powstało w zmodernizowanym budynku dawnej pralni Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie. To instytucja podległa Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego. 19 lutego wstęgę przy głównym budynku szpitala psychiatrycznego przecinał wianuszek oficjeli: oprócz dyrektora placówki Piotra Kopijasza byli marszałek Małopolski Witold Kozłowski wraz z zastępcą Łukaszem Smółką, członkini zarządu województwa Iwona Gibas, radni sejmiku Danuta Kawa i Rafał Stuglik, a także poseł Filip Kaczyński. Wszyscy z Prawa i Sprawiedliwości. Nową placówkę poświęcił też ksiądz.

Czytaj też: "To już nie zapaść, młodzi ludzie stoją przed ścianą". Do psychiatry dziecięcego czeka się nawet tysiąc dni

Dyrektor szpitala Piotr Kopijasz prywatnie jest bratem Iwony Gibas, która w wyborach samorządowych ma startować do sejmiku z pierwszego miejsca listy PiS w sąsiednim okręgu. Stuglik i Kawa, według informacji RMF FM, mają z kolei starać się o mandaty m.in. w powiecie wadowickim, w którym leży właśnie Andrychów.

Pochwalili się centrum bez kontraktu z NFZ

W czerwcu 2023 roku, gdy modernizacja budynku jeszcze trwała, wicemarszałek województwa Łukasz Smółka zapewniał, że działalność lecznicza rozpocznie się z końcem roku. Tak się nie stało - choć, jak zapewniają małopolskie władze, modernizację udało się zakończyć.

Otwarta szumnie pod koniec lutego placówka... nie funkcjonuje. I nie wiadomo, kiedy zacznie. Możliwe, że pierwsi pacjenci skorzystają z jej usług dopiero w 2025 roku. Drzwi budynku otwarto dotąd tylko dla kandydujących w wyborach polityków, którzy wizytowali nowy ośrodek.

Wydarzeniem chwalą się urzędy i politycy w swoich mediach społecznościowych - mniej chętny jest do tego szpital, na którego stronie nie sposób znaleźć choćby dwóch słów o opiece psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Od 2022 roku w Andrychowie działa wyłącznie centrum dla dorosłych.

Otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w AndrychowieUMWM

Dzień po otwarciu próbowaliśmy spytać dyrektora Kopijasza, kiedy placówka zacznie funkcjonować. Nie chciał jednak z nami rozmawiać, odsyłając nas do urzędu marszałkowskiego. Urząd odesłał nas z powrotem do dyrektora, dlatego w środę pojechaliśmy do szpitala. Dyrektor Kopijasz ponownie odmówił nam rozmowy i poprosił nas o maila. Jak dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi na wysłane pytania. Nie odpowiedział nam również urząd marszałkowski.

Czytaj też: 36 miejsc na cały region. Alarmujący stan psychiatrii dziecięcej

Udało nam się jednak dowiedzieć, że centrum nie działa, bo Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisał ze szpitalem kontraktu na świadczenie usług. I nie bardzo wiadomo, kiedy i czy w ogóle podpisze, bo NFZ ma wątpliwości, czy... placówka w Andrychowie jest w ogóle potrzebna.

Nieoficjalnie słyszymy, że przedstawiciele funduszu jeszcze niedawno zapewniali, że pieniądze na działalność będą, a później mieli się z tej obietnicy wycofać. Okazuje się jednak, że ostatni konkurs na centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w powiecie wadowickim był przez NFZ ogłaszany w 2022 roku. Szpital w nim nie stanął - trudno się dziwić, bo w tym samym roku prace nad modernizacją budynku dawnej pralni dopiero się rozpoczynały.

Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ, w rozmowie z tvn24.pl przyznała, że ewentualne podpisanie kontraktu na pewno nie będzie miało miejsca w najbliższym czasie.

"Małopolski oddział NFZ nie wyklucza ogłoszenie konkursu na realizację świadczeń z zakresu centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w powiecie wadowickim w tym roku. Będziemy analizować m.in. jak wygląda dostępność do świadczeń na tym terenie i adekwatnie zareagujemy" - zaznacza. Potwierdza jednocześnie, że szpital informował przedstawicieli NFZ o "gotowości do realizacji świadczeń w ramach II poziomu referencyjnego opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży".

Okazuje się, że sama gotowość nie wystarcza. Rzeczniczka małopolskiego funduszu podkreśla, że w pobliskich Wadowicach od listopada 2022 roku funkcjonuje już centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży (II stopień referencyjności), a także ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży (I stopień referencyjności).

"W ośrodku środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży placówka przyjęła w ubiegłym roku 581 pacjentów, w centrum zdrowia psychicznego: w poradni zdrowia psychicznego przyjęto 159 pacjentów, a w oddziale dziennym 10. Z naszych analiz wynika, że pomoc zarówno na I poziomie referencyjnym, jak i II jest udzielna pacjentom na bieżąco. Potwierdza to również realizator świadczeń" - odpisała na nasze pytania rzeczniczka małopolskiego funduszu. Według wyliczeń urzędu marszałkowskiego, centrum w Andrychowie miałoby przyjmować około 40 pacjentów dziennie.

W wadowickim centrum zdrowia psychicznego nieletni pacjenci mogą być przyjęci już w okolicach połowy marca. Na psychoterapię indywidualną trzeba czekać dłużej, bo minimum do czerwca. Pilnymi przypadkami placówka zajmuje się jednak od ręki.

Otwarcie, które nie było otwarciem

Obecni na oficjalnym "otwarciu" centrum w Andrychowie radni o stanowisku NFZ dowiedzieli się... od nas. - Cieszę się, że to centrum powstało, że pacjenci będą mieli dogodne warunki. Nie miałem jednak wiedzy, że to centrum jeszcze nie jest otwarte - przyznaje w rozmowie z tvn24.pl radny sejmiku Rafał Stuglik z PiS.

Radna Danuta Kawa z PiS, która zasiada jednocześnie w radzie społecznej andrychowskiego szpitala psychiatrycznego, mówi nam, że "uruchomienie centrum nastąpi po podpisaniu kontraktu z NFZ". - Kiedy to nastąpi? Wszystko zależy od NFZ. Mamy nadzieję, że do końca lutego lub na początku marca. Przygotowaliśmy bazę i wysokiej jakości wyposażenie. Budynek dawnej pralni jeszcze niedawno był w koszmarnym stanie, pan dyrektor (szpitala - red.) stanął na wysokości zadania i zmodernizował go. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której kontrakt nie zostanie podpisany. To jest bardzo potrzebny ośrodek, tym bardziej że bardzo zwiększyła się ilość potrzeb wśród dzieci i młodzieży, która dorastała w cieniu pandemii, a teraz w cieniu wojny - ocenia radna. Nie kryje zaskoczenia informacjami, które przekazał Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czytaj też: Resort zdrowia chce skupić się na psychiatrii dziecięcej

Danuta Kawa przekonuje jednocześnie, że wydarzenie, które władze województwa określają jako "otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie"... wcale nie było otwarciem. - To było podsumowanie ostatnich lat pracy, modernizacji całego szpitala, nie tylko tego centrum - mówi.

Tymczasem słowo "otwarcie" jest w materiałach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego odmieniane przez wszystkie przypadki. - Do końca 2023 roku to zadanie (modernizacja - red.) zostało zrealizowane. Jest przygotowane kompletnie i czeka na młodzież - powiedział na "otwarciu" wicemarszałek województwa Łukasz Smółka. Cytowani w komunikacie urzędnicy wzbraniają się jednak przed powiedzeniem wprost, że ośrodek przyjmuje już pacjentów. Nie wiadomo też, kto w nim pracuje i gdzie zgłosić się po pomoc.

Bartłomiej Plewnia, tvn24.pl: przecięto wstęgę, potem drzwi zamknięto na cztery spusty
Bartłomiej Plewnia, tvn24.pl: przecięto wstęgę, potem drzwi zamknięto na cztery spustyTVN24

Jak poinformował urząd marszałkowski, inwestycja powstawała w latach 2022-2023, a jej całkowity koszt wyniósł 3,4 miliona złotych. Z tej kwoty ponad 2,7 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich, 600 tysięcy złotych dofinansowało województwo, a blisko 40 tysięcy złotych to środki własne szpitala.

Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej w Polsce jest zaledwie 4500 psychiatrów. Drastycznie gorzej jest w przypadku psychiatrii dzieci i młodzieży - specjalistów z tego zakresu mamy w kraju tylko ponad 500.

Autorka/Autor:Bartłomiej Plewnia

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: UMWM

Pozostałe wiadomości

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Orlen traktowany był jak prywatny folwark - powiedział w programie "#BezKitu" minister aktywów państwowych Borys Budka. Wskazywał, że ze służbowej karty Orlenu opłacano między innymi "wydatki stomatologiczne" i "zabieg botoksu".

Budka o nietypowych wydatkach ze służbowej karty Orlenu. "Ktoś sobie mógł ząbki zrobić"

Budka o nietypowych wydatkach ze służbowej karty Orlenu. "Ktoś sobie mógł ząbki zrobić"

Źródło:
TVN24

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Nie wierzcie mitom, że ukraińskie zboże wciąż zalewa polski rynek - napisał ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Zaapelował w mediach społecznościowych do rolników, którzy blokują przejścia graniczne.

Ambasador Ukrainy w emocjonalnym apelu do rolników

Ambasador Ukrainy w emocjonalnym apelu do rolników

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

Myślę, że te zarzuty pana prezydenta są nie na miejscu i prokuratura działa stabilnie - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar, odnosząc się do słów Andrzeja Dudy, który komentował postawienie zarzutów byłym posłom PiS. - Pan Bodnar wytrzepał sobie prokuraturę z rękawa - stwierdził prezydent.

Prezydent o "wytrzepaniu prokuratury z rękawa" przez Bodnara. Minister sprawiedliwości odpowiada

Prezydent o "wytrzepaniu prokuratury z rękawa" przez Bodnara. Minister sprawiedliwości odpowiada

Aktualizacja:
Źródło:
TV Republika, tvn24.pl

Dla kolaborantów rosyjskich służb nie będzie żadnej pobłażliwości. Wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, odnosząc się do ostatnich zatrzymań na terenie Polski.

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Źródło:
tvn24.pl

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Erytrejka, która urodziła przy granicy polsko-białoruskiej, poprosiła o ochronę w Polsce dla siebie i dziecka - poinformowała w piątek Straż Graniczna. Według Stowarzyszenie Egala, kobieta spędziła ponad miesiąc między polską a białoruską granicą i rodziła sama w lesie.

Urodziła przy granicy polsko-białoruskiej. Będzie ubiegać się o ochronę w Polsce

Urodziła przy granicy polsko-białoruskiej. Będzie ubiegać się o ochronę w Polsce

Źródło:
PAP

Waldemar Bonkowski, były senator PiS, został skazany na trzy miesiące bezwzględnego więzienia i rok ograniczenia wolności w postaci prac społecznych. Chodzi o sprawę ciągnięcia psa przywiązanego do samochodu. Zwierzak nie przeżył. Prawomocny wyrok w procesie odwoławczym w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł w piątek w obecności oskarżonego Waldemara Bonkowskiego (zgodził się na podanie danych osobowych i ujawnienie wizerunku ). Poza nim w sądzie stawili się prokurator i pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych.

Były senator PiS skazany na więzienie, za śmierć psa

Źródło:
TVN24, PAP

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Argentyńscy senatorowie przyznali sobie 136-procentowe podwyżki. Sprawa stała się czołowym tematem w mediach. Decyzję podjęto bowiem poprzez podniesienie ręki i nie można jednoznacznie wskazać, kto jak zagłosował. Prezydent Javier Milei skrytykował decyzję o podwyżkach diet w kraju zmagającym się z kryzysem. "Tak właśnie działa kasta" - napisał w serwisie X.

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Źródło:
PAP, Buenos Aires Herald

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Ewy Wrzosek - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Incydent podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakapturzony mężczyzna stanął przy Pomniku Bohaterów Getta, trzymając flagę Palestyny. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

Ubiegająca się o fotel prezydenta Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka z Koalicji Obywatelskiej wygrała proces w trybie wyborczym ze swoim rywalem Mariuszem Śpiewokiem (Koalicja Dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza). Żona Borysa Budki pozwała go po słowach, które kontrkandydat zamieścił w mediach społecznościowych.

Na finiszu kampanii wygrała proces wyborczy. Poszło o wpis o "sabotażu"

Na finiszu kampanii wygrała proces wyborczy. Poszło o wpis o "sabotażu"

Źródło:
PAP

Jeden z najciekawszych pojedynków w drugiej turze wyborów samorządowych na Pomorzu Zachodnim niewątpliwie odbędzie się w Koszalinie, gdzie temperatura kampanijnego sporu została podgrzana już do czerwoności. Kandydaci oskarżają się o zdradę wyborców i hejt. Przy roznoszeniu ulotek w środę musiała interweniować policja. 

Ostry bój o fotel prezydenta Koszalina. Szkalujące, anonimowe ulotki, zatrzymanie i interwencja policji

Ostry bój o fotel prezydenta Koszalina. Szkalujące, anonimowe ulotki, zatrzymanie i interwencja policji

Źródło:
TVN24

Dotychczasowy prezydent Jarosław Klimaszewski wygrał pierwszą turę wyborów w Bielsku-Białej, zdobywając 45,88 proc. głosów, ale w niedzielę czeka go dogrywka z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Konradem Łosiem. Rządzący miastem od 2018 roku polityk, popierany przez Koalicję Obywatelską, może liczyć na większość w radzie miasta, ale jego konkurent nie planuje składać broni.

Na ostatniej prostej kandydat PiS z "uśmiechem w kierunku wyborców lewicy"

Na ostatniej prostej kandydat PiS z "uśmiechem w kierunku wyborców lewicy"

Źródło:
tvn24.pl
Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24