Kraków

Kraków

Akcja ratunkowa w Tatrach. Taternik spadł z grani

Ratownicy TOPR wyruszyli na pomoc dwóm taternikom, którzy utknęli w rejonie Hińczowej Przełęczy. Jeden z nich był ranny. Taterników udało się ściągnąć dopiero po 15 godzinach. W akcji brał udział policyjny helikopter i 17 ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Akcja GOPR na Babiej Górze. Życie jednego z turystów zagrożone

Życie 28-letniego turysty z Mysłowic, którego GOPR odnalazło na Babiej Górze, wciąż jest zagrożone. Mężczyzna jest nieprzytomny – poinformowali lekarze z Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej, dokąd turysta trafił w nocy po zniesieniu z gór. Ratownicy GOPR odnaleźli w poniedziałek późnym wieczorem trzy osoby, które zgubiły się w Beskidach. Cała trójka najprawdopodobniej zbyt późno wyszła ze schroniska i gdy zapadł zmrok zgubiła drogę.

Kraków odlicza godziny do sylwestra. Egurrola: będzie na światowym poziomie

"Kraków - miastem królów" - takie hasło będzie przyświecało imprezie sylwestrowej na Rynku Głównym w stolicy Małopolski. - Staramy się zrobić coś na światowym poziomie, coś, do czego tańczy cały swiat - mówi Agustin Egurrola. Wtóruje mu reżyser spektaklu. - Zrobimy atmosferę "wow" - deklaruje Maciej Sobociński. Scena jest już gotowa, trwają ostatnie próby taneczne.

Sylwester w Krakowie - autobusy i tramwaje będą kursować częściej

Sylwester w Krakowie ma być „najlepszą imprezą pod chmurką”. Organizatorzy spodziewają się tłumów, a Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne przygotowało specjalny rozkład jazdy. W związku z zabawą na Rynku Głównym, krakowianie muszą liczyć się ze zmianami w organizacji ruchu w centrum miasta.

Jasełka ze stuletnią tradycją. Rodzina Malików wystawia swoją szopkę

Szopkarsko - jasełkowa tradycja rodziny Malików sięga już 4 pokoleń. Pradziadek Walenty Malik, jego syn Włodzimierz, z całymi rodzinami odgrywali malowniczy spektakl oparty na „Betlejem Polskim”, rozbrzmiewający kolędami, grany w baśniowo pięknych szopkach krakowskich, których byli twórcami. Bożonarodzeniowe przedstawienie klan Malików pokaże krakowianom także w tym roku.

Odrestaurowali powojenne samoloty. "Jaki odzyskały dawny blask"

Trzy samoloty służące w polskim lotnictwie po drugiej wojnie światowej - Jak-11, Jak-17 oraz Jak-23 - przeszły kompleksową renowację w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Maszyny można już oglądać na wystawie stałej w gmachu krakowskiej placówki.

"Jest czadowo!" W Krakowie nareszcie zrobiło się biało

W piątek w Krakowie spadł pierwszy tej zimy śnieg. Choć pojawiły się utrudnienia na drogach, to krakowianie cieszą się, że wreszcie zrobiło się nastrojowo. - Jest czadowo! - krzyczą dzieci, a w radości ze śniegu wtórują im dorośli. Także w weekend zimowa, ale nie mroźna, pogoda zachęci do wyjścia z domu i spacerów po świątecznie przystrojonym mieście.

Nowy lokator w krakowskim ZOO. Będą swatać tygrysa amurskiego

Do krakowskiego zoo wprowadził się nowy lokator. Z ogrodu w Odense przyjechał młody tygrys amurski o imieniu Yurij. Pracownicy zoo chcą go wyswatać z Darią, trzyletnią samicą, która pochodzi z ogrodu w Magdeburgu. Na razie koty przebywają w jeszcze oddzielnych pomieszczeniach.

Włamał się do mieszkania, schował się w wersalce

Mieszkające w Krakowie studentki wyjechały na święta. 24-latek wykorzystał nieobecność i włamał się do ich mieszkania. Kiedy na miejscu zjawili się funkcjonariusze, schował się w wersalce. Mężczyzna policji jest dobrze znany, a teraz za kradzież z włamaniem grozi mu 10 lat więzienia.

Jedyna taka pasterka: sto metrów pod ziemią

Prawdopodobnie pierwsza w Polsce pasterka odbyła się w wigilijny... poranek, w kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce. Msza jest wyjątkowa nie tylko ze względu na porę, ale także miejsce. Górnicy wraz z rodzinami spotykają się 100 metrów pod ziemią, gdzie po wspólnej modlitwie dzielą się opłatkiem. A wszystko to w otoczeniu wykutych w soli rzeźb.

Rok po wielkim halnym: "Porządkowanie wciąż trwa"

Rok temu nad Tatrami przetoczył się huraganowy wiatr halny, osiągający w porywach prędkość do 200 km na godzinę. - Porządkowanie wiatrołomów nadal trwa - mówi dziś Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Święta w okupowanym Krakowie. Choć skromne, to tradycyjne

Zamiast na pierwszą gwiazdkę czy Świętego Mikołaja dzieci z utęsknieniem czekały na listonosza, który mógł przynieść wieści o najbliższych. O tradycyjnej pasterce na Wawelu można było zapomnieć. Jednak mimo ponurego nastroju krakowianie smażyli karpia i ubierali choinki. - Święta w czasie okupacji były smutne, ale miały tradycyjny charakter - opowiada Leszek Mazan, znawca Krakowa.

Pacjentka szpitala w Limanowej nie żyje, dwaj lekarze zniknęli. Szuka ich policja

Starsza kobieta w ciężkim stanie trafiła do limanowskiego szpitalu. Lekarz, który udzielał rodzinie informacji na temat stanu jej zdrowia, miał się chwiać i bełkotał. Powiedział też, że kobieta jest w stanie krytycznym, a tymczasem od dwóch godzin już nie żyła. Rodzina zawiadomiła policję. Wtedy lekarz dyżurujący i ordynator opuścili szpital. Teraz są poszukiwani. Do czasu wyjaśnienia sprawy, ordynator został zawieszony. Dyrekcja szpitala zapewnia, że nie ma to związku ze śmiercią pacjentki.