Kraków

Kraków

Radni podjęli decyzję. Ruch przy Plantach będzie jednokierunkowy

Radni przyjęli w budżet Krakowa na 2015 r. Po poprawkach więcej pieniędzy będzie m.in. na budżet obywatelski, budowę ścieżek rowerowych i utrzymanie zieleni. Dla mieszkańców miasta szczególne znaczenie będzie mieć jednak to, że prezydentowi udało się przekonać radnych do swojego planu przebudowy torowiska wokół Plant. To oznacza, że zostanie tam wprowadzony ruch jednokierunkowy.

Policja o incydencie w Auschwitz: Włosi zostali wręcz zaproszeni na komendę

Zostali wręcz zaproszeni - mówi tvn24.pl rzecznik KGP w odpowiedzi na zarzuty przywódcy wspólnoty żydowskiej Rzymu i jego towarzyszy, którzy "utknęli" na terenie Muzeum Auschwitz w Oświęcimu. Włosi twierdzili, że zostali zatrzymani przez polską policję, przetrzymywani w byłym obozie. Jak zaznacza Mariusz Sokołowski funkcjonariusze byli empatyczni, nikt nie usłyszał żadnych zarzutów.

Włoski Żyd i ekipa tv uwięzieni? "De facto się włamali. To niedopuszczalne"

Przywódca wspólnoty żydowskiej Rzymu Riccardo Pacifici oraz cztery towarzyszące mu osoby były umówione ze strażnikiem na otwarcie furtki, nie zaczekali, wtargnęli za to do budynku kas. Włączył się alarm, interweniowali strażnicy i policja. - To jest bardzo przykre, że poważni ludzie zachowują się w ten sposób. To jest absolutnie niedopuszczalne, by ktokolwiek włamywał się do budynku - mówi dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.

Włoski żyd utknął na noc na terenie Auschwitz, alarm ściągnął ochronę. "Wstyd"

Przywódca wspólnoty żydowskiej Rzymu Riccardo Pacifici został wraz z czterema innymi osobami zamknięty na terenie dawnego obozu Auschwitz. Po wtorkowych uroczystościach z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu mężczyzna brał udział we włoskim programie telewizyjnym. Gdy okazało się, że brama jest już zamknięta, mężczyźni postanowili wydostać się przez okno. Włączył się alarm, na miejscu pojawiła się ochrona. - Wstyd - skomentował zajście na Twitterze Pacifici.

Policja zamyka wirtualne kurorty w polskich górach

Z internetu zniknęły dwie strony oferujące wypoczynek w polskich górach. Zablokowała je policja. Powód? Ani w Zakopanem, ani u podnóża Śnieżki reklamowanych lokali nie było. Do mundurowych zgłaszają się teraz naciągnięci klienci.

Przyjęli uchwałę, która weszła w życie trzy tygodnie wcześniej. "To nic dziwnego"

Podwyżka dla burmistrza została uchwalona z naruszeniem przepisów prawa - uważają radni z rady miasta Nisko (woj. podkarpackie). Członkowie opozycyjnego Porozumienia Samorządowo-Gospodarczego złożyli już skargę do Urzędu Wojewódzkiego. Przewodniczący rady uważa, że autorzy skargi "szukają dziury w całym", a uchwała została przyjęta prawidłowo.

Podczas spaceru znalazł skarb sprzed 3,5 tysiąca lat

Skarb zawierający zabytki z brązu znaleziono w Rzepedzi w Bieszczadach. W odkryciu archeologom pomógł zaprzyjaźniony znalazca, który podczas spaceru natrafił na czekan i fragmenty naszyjnika. Wskazał miejsce, a tam zabytków było znacznie więcej. Pochodzą sprzed 3,5 tys. lat i były bardzo pieczołowicie ukryte.

"Byłem pierwszy przy bramie wyjściowej"

Wyzwolenie było dla nas nadzieją na życie – podkreśla Henryk Duszyk, który do Auschwitz II-Birkenau trafił w sierpniu 1944 r. z Warszawy. Miał 8 lat. W styczniu 1945 r. był zbyt słaby, by iść o własnych siłach w ewakuacyjnym Marszu Śmierci. Niemcy go zostawili.

"Byłam dzieckiem, które najdłużej żyło w Auschwitz"

Pamiętam, że do baraku dziecięcego weszli nagle żołnierze z czerwoną gwiazdą na czapkach, a nie ekipa Mengelego, którego panicznie się bałyśmy. Dali mi pajdę chleba z margaryną. Jej smak do dziś pamiętam – wspomina była więźniarka niemieckiego obozu Auschwitz Lidia Maksymowicz.

Precyzyjni "organizatorzy śmierci". Kim byli kaci z Auschwitz?

Próba ucieczki z obozu karana była śmiercią, stosowano także odpowiedzialność zbiorową - rozstrzeliwano grupowo innych więźniów. A była to tylko jedna z precyzyjnie opracowanych zasad zabijania w KL Auschwitz. Zasad, które wymyślali i stosowali funkcjonariusze III Rzeszy - komendanci obozu, wykonawcy egzekucji, czy obozowi lekarze. Materiał "Czarno na białym".

"Podjechaliśmy pod rampę, za którą była wolność. Ja wyciągnąłem pistolet"

To symbol ludobójstwa i niepojętego terroru. Obóz koncentracyjny Auschwitz - wyzwolony siedemdziesiąt lat temu. Zamordowano w nim co najmniej milion sto tysięcy osób, głównie Żydów, a także między innymi Polaków i Romów. Próbę ucieczki z tego miejsca zagłady podjęło około dziewięciuset osób. Uciekło sto osiemdziesiąt. Do dziś żyje w Polsce jeden z uciekinierów z centralnego obozu Auschwitz Birkenau. ("Czarno na białym")

Radni zablokują przebudowę torowiska? "Możemy stracić 80 mln zł"

W środę krakowscy radni podejmą decyzję, czy zgadzają się na finansowanie z miejskiego budżetu wprowadzenia ruchu jednokierunkowego wokół Plant. Ponieważ rajcy są w większości przeciwni, inicjatywa Kraków Przeciw Igrzyskom wystosowała do nich apel, w którym prosi o poparcie dla tych zmian.