Kraków

Kraków

Miał zmieniać dwóje na trójki. Tak twierdzą niektórzy nauczyciele. Małopolskie kuratorium sprawdza więc, czy dyrektor słynnego VIII LO w Krakowie faktycznie poprawiał maturzystom stopnie w dzienniku elektronicznym. On sam sprawy nie chciał komentować przed kamerą. Cytowany przez "Dziennik Polski" mówi zaś, że uczniom nie można stawiać dwój, "bo to przynosi im piętno na całe życie".

Marihuana, amfetamina, sprzęt do porcjowania znaleźli policjanci w dwóch mieszkaniach w krakowie wynajmowanych przez pewną parę. W handlu narkotykami pomagać miał im wspólnik. Policjanci wpadli też na trop 30-latka powiązanego z, jak twierdzą, krakowskimi pseudokibicami. W jego mieszkaniu też znaleźli narkotyki. Wszyscy zostali zatrzymani, usłyszeli zarzut udziału w obrocie środkami odurzającymi.

- Z ustaleń świadków wynika, że Ziętarę najpierw próbowano przekupić, później próbowano go przestraszyć. W czerwcu 1992 zapadła decyzja, że trzeba go uciszyć - mówił we "Wstajesz i wiesz" Krzysztof Kaźmierczak, współautor książki "Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa". Jak dowiedziała się TVN24, jest akt oskarżenia ws. zabójstwa poznańskiego dziennikarza śledczego.

- To była dobra rodzina. Nikt się tego nie spodziewał - mówią sąsiedzi 26-latki, która w piątek przyznała się do tego, że wyrzuciła swoją 3-miesięczną córkę Hannę przez okno. Dziewczynka nie przeżyła. Kobieta usłyszała zarzut zabójstwa, grozi jej dożywocie. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie. Z udziałem kobiety odbyła się też wizja lokalna. Jak ujawniła prokuratura, kobiecie zdarzało się wcześniej przyduszać córkę. 26-latka leczyła się też psychiatrycznie.

W II LO w Krakowie uczyła języka niemieckiego. W sierpniu czeka ją przeprowadzka do pałacu prezydenckiego. Agata Kornhauser-Duda, przyszła pierwsza dama, w piątek pożegnała się ze swoimi uczniami. W szkole towarzyszył jej mąż, prezydent-elekt, który jest absolwentem tej szkoły. Odebrał szablę, którą zwykle dostają najlepsi uczniowie. Sam dał do zrozumienia, że w liceum nie był prymusem.

Podczas wykonywania prac na jednej z posesji w Tyczynie rzeszowscy monterzy natrafili na niecodzienne znalezisko. Na ziemi, tuż pod ich nogami, leżała metalowa kasetka wypełniona pieniędzmi. Jak podają lokalne media, było w niej 90 tys. zł. To nie koniec niespodzianek, kilka metrów dalej leżała teczka ze 110 tysiącami.

Mruczące, futrzaste i gotowe do adopcji – takie są koty mieszkające w pierwszej kociej kawiarni w Polsce. Będzie można napić się tam kawy, zjeść ciastko, poczytać książkę – to wszystko z kotem na kolanach. "Kociarnia", bo tak nazywa się to wyjątkowe miejsce, wielkie otwarcie zapowiada na piątek.

Krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, który prowadzi śledztwo oświęcimskie, przygotował kompletną listę zbrodniarzy z KL Auschwitz-Birkenau. Liczy ponad 8 tysięcy nazwisk funkcjonariuszy SS, w tym kobiet. – Ta lista jest ważna, pokazuje skalę przedsięwzięcia i liczbę osób zaangażowanych w funkcjonowanie obozu – podkreśla Piotr Setkiewicz, kierownik Centrum Badań Muzeum Państwowego w Auschwitz