Eksperyment, który przyciąga magnes i uwagę. Czy to smog czy nadużycie?

[object Object]
Pył "podążał" za magnesemTomasz Wełna / Facebook
wideo 2/3

Kurz, który ma w sobie tyle metalu, że da się go przyciągnąć magnesem? W Krakowie – i owszem.

Plan "eksperymentu" był prosty – pan Tomasz zebrał z zewnętrznego parapetu okna swojej pracowni trochę osadzonego tam pyłu, wysypał go na kartkę, a z drugiej strony przyłożył magnes. Okazało się, że krakowski kurz na przyciąganie reaguje i to bardzo widowiskowo – część pyłu zaczęła podążać za magnesem.

Skąd pomysł? - Pyłu jest w Krakowie mnóstwo. W tamtym czasie nawet mój samochód był przykryty dość pokaźną warstwą pyłu, mimo że zaledwie kilka dni wcześniej go umyłem – mówi w rozmowie z tvn24.pl Tomasz Wełna, mieszkający w Krakowie artysta grafik.

To nie pierwsze jego bliskie spotkanie z zanieczyszczeniem powietrza – w 2017 roku nakręcił film edukacyjny pod tytułem „Cały ten smog”.

DZIŚ ODDYCHAMY NAJGORSZYM POWIETRZEM W EUROPIE

"To wygląda przerażająco"

Tym razem pan Tomasz nagrał swój eksperyment, a film wrzucił na portal społecznościowy. Jego zdaniem pył jest "prezentem" od krakowskiej huty.

"Zrobiłem eksperyment z pyłem zebranym z mojego parapetu w Krakowie i magnesem pod kartką papieru. Okazało się, że spora jego część to metal - najprawdopodobniej prezent od huty, którym wszyscy oddychamy" – napisał w połowie października.

Reakcja internautów przeszła jego najśmielsze oczekiwania. W sześć dni film miał już 12,5 tysiąca wyświetleń. Dziś ma ponad 20 tysięcy.

"Moje oczy chcą płakać jak to widzę. Chociaż podejrzewam, że to nie przez film, a przez powietrze" - skomentowała jedna z użytkowniczek.

"Nigdy nie zastanawiałam się nad kurzem na parapecie, po prostu go ścierałam, ale to wygląda przerażająco" – przyznała inna.

- Jeśli coś zobaczymy, to od razu inaczej do tego podchodzimy, bardziej nas to dotyka, a nawet czasami przeraża – komentuje pan Tomasz. Demonstracja, jak przyznaje jej autor, wzbudziła "nieporównywalnie więcej emocji, niż on sam się tego spodziewał".

- Warto zastanowić się nad tym, co dzieje się wokół nas. Każdy z nas ma wpływ na to, czym oddychamy – tłumaczy rozmówca portalu tvn24.pl.

I faktycznie – jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń powietrza jest tak zwana niska emisja, czyli efekt spalania na przykład złej jakości węgla w małych, przydomowych kotłowniach i piecach. Taki wniosek wysunął między innymi Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w raporcie z 2006 roku.

WIĘCEJ O TAJEMNICACH SMOGU CZYTAJ W MAGAZYNIE TVN24.

Rozmiar ma znaczenie

Nagranie pokazaliśmy Jakubowi Jędrakowi, fizykowi z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Jego zdaniem substancja widoczna na filmie to najprawdopodobniej tlenek żelaza – jeden z najpowszechniej występujących ferromagnetyków, czyli substancji, które wykazują własne, stałe namagnesowanie. Reagują, kiedy oddziałuje się na nie magnesem.

- Tlenki żelaza występują w powietrzu, jednak drobinki widoczne na filmie są dość duże. Jak duże – ciężko powiedzieć, do tego trzeba by umieścić obok nich jakiś przedmiot dla skali, coś, czego wymiary znamy, najlepiej linijkę. Skoro jednak widzimy je gołym okiem, to znaczy, że ich rozmiar jest spory – tłumaczy fizyk.

I jest to wbrew pozorom dobra wiadomość. - Te większe cząsteczki są mniej groźne, chociaż wciąż mogą działać drażniąco. Ale tu też można mieć wątpliwości: niewykluczone, że w pyle na filmie znajdują się również cząsteczki bardzo małe – wyjaśnia rozmówca portalu tvn24.pl.

W przypadku zanieczyszczenia powietrza mniejsze cząsteczki są groźniejsze, bo przenikają w organizmie szybciej i głębiej – do krwi, do pęcherzyków płucnych, do mózgu. Dlatego podczas pomiarów smogu podaje się zazwyczaj dwie wartości: pył zawieszony PM10 (cząstki o średnicy poniżej 10 mikrometrów) i PM2,5 (poniżej 2,5 mikrometra), Mikrometr to jedna tysięczna milimetra. Dla porównania, ludzki włos ma grubość kilku mikrometrów.

Fizyk: z huty? Niekoniecznie

Jędrak zaznacza jednocześnie, że wdychanie tlenku żelaza absolutnie nie jest obojętne dla naszego organizmu. Grozi między innymi stresem oksydacyjnym, czyli zakłóceniem równowagi między oksydantami a wolnymi rodnikami w organizmie. Taki stan może powodować między innymi zawały, rozwój miażdżycy i udary mózgu.

Zapytaliśmy też, czy to faktycznie krakowska huta może być winowajcą. Na taki związek wskazywał sam Tomasz Wełna, mimo że pył do eksperymentu został zebrany z okna jego pracowni przy placu Matejki, od którego huta oddalona jest o około 10 kilometrów.

- Przypuszczam, że biorąc pod uwagę rozmiar cząsteczek, jest to mało prawdopodobne. Tak gruby pył zwyczajnie nie doleciałby tak daleko. Żeby ocenić maksymalny dystans, który mógłby przebyć, musiałbym znać jego dokładny rozmiar – ocenia Jędrak.

- No to skąd ten metal w kurzu? – dopytujemy.

- Mogą być inne składowe, na przykład remont gdzieś w pobliżu, podczas którego piłowane są metalowe elementy. Skoro okna, z których zebrano materiał, znajdują się na parterze, to podejrzewałbym też tramwaje, które jeżdżą po metalowych szynach i ścierają je, hamując. A także ścieranie się tarcz hamulcowych w przejeżdżających samochodach – wylicza Jędrak.

Czy to smog, czy nadużycie?

- Taka demonstracja, chociaż bardzo widowiskowa, jest dość mało reprezentatywna, jeśli chodzi o powietrze w Krakowie. Trzeba by przez jakiś czas zbierać próbki z różnych miejsc, z różnych części miasta, i na tych próbkach przeprowadzać na przykład badanie podatności magnetycznej. Wtedy można wysnuć jakieś wnioski – zastrzega fizyk.

Regularne zbieranie pyłu z parapetów w różnych częściach miasta i badanie go – nie tylko magnesem na kartce, ale w laboratorium – prawdopodobnie pozwoliłoby ustalić, czy faktycznie w Krakowie oprócz "standardowego" smogu w powietrzu unosi się tlenek żelaza. Prawdopodobnie, bo na razie takie badania nie są prowadzone.

- Nazywanie pyłu z filmu smogiem jest moim zdaniem nadużyciem – ocenia fizyk.

Na "zimowy" smog składają się głównie tlenki siarki, azotu i węgla oraz sadza i cząsteczki ołowiu, arsenu, niklu, rtęci i benzo(a)pirenu. Żelazo nie jest typowym składnikiem smogu, w powietrzu zresztą też występuje w bardzo marginalnych ilościach, a jego zawartość jest zmienna, bo zależy od położenia geograficznego, rozwoju przemysłu, pory roku i innych okoliczności.

Huta zaprzecza

W związku ze sprawą skontaktowaliśmy się z firmą Acelor Mittal, właścicielem huty. Zapytaliśmy, czy w dniach poprzedzających eksperyment doszło do jakiegoś wyrzutu pyłów i czy może on być związany z odkryciem, jakiego dokonał pan Tomasz.

- Do 19 października włącznie trwał trzydniowy postój całej części surowcowej w naszym krakowskim oddziale – zarówno wielkiego pieca, jak i stalowni. Również podczas rozruchu tych instalacji, czyli w nocy z 19 na 20 października, nie miała miejsca nadmierna emisja do powietrza. Zdarzenia emisyjne, do których czasami dochodzi na naszym terenie, powodują emisje pyłu rzędu kilku, kilkunastu kilogramów. Obszar rozprzestrzeniania się takiego pyłu jest stosunkowo niewielki i zwykle nie przekracza kilkuset metrów od miejsca emisji – wyjaśniła Sylwia Winiarek z biura prasowego Acelor Mittal.

Rzeczniczka podała też prędkość wiatru, który wiał w dniu eksperymentu (nie więcej, niż 2 metry na sekundę) oraz kierunek (w przybliżeniu od placu Matejki do huty, a zatem w przeciwną stronę, niż miałyby przelecieć drobinki). - To całkowicie wyklucza nasze ewentualne oddziaływanie w kierunku placu – przekonuje Winiarek.

Nie wiadomo jednak, jak długo pył leżał na parapecie, zanim pan Tomasz zrealizował swój eksperyment. Niewykluczone, że silniejszy wiatr kilka lub kilkanaście dni wcześniej dostarczył go z okolic huty – albo z kompletnie innego miejsca.

Autor: Anna Winiarska/i / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Wełna / Facebook

Pozostałe wiadomości

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Samolot marynarki wojennej USA został trafiony nad Morzem Czerwonym najprawdopodobniej w wyniku "bratobójczego ognia". Zmusiło to dwóch pilotów do katapultowania się - poinformowała agencja Associated Press.

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

Źródło:
PAP

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl