Protesty rolników w kraju przybierają na sile. Dołączają kolejni i blokują drogi

Źródło:
tvn24.pl
Mapa rolniczych protestów w kraju
Mapa rolniczych protestów w kraju
wideo 2/5
Mapa rolniczych protestów w kraju

Do protestujących rolników w Szczecinie i Hrubieszowie dołączają kolejni. W piątek wyraz swojemu sprzeciwowi wobec polityki rządu i zbożu, które do Polski trafia z Ukrainy, dali rolnicy w Szczekocinach, Zgorzelcu oraz Olsztynie.

W piątek o 10 rozpoczął się protest rolników w Szczekocinach (woj. śląskie). Rolnicy blokują drogę krajową nr 78 między Zawierciem a Szczekocinami do godziny 16. - Będziemy się starali jak najmniej utrudniać życie mieszkańcom, którzy tak jak my nie są niczemu winni. Będziemy spowalniać ruch na odcinku 10-15 kilometrów - powiedział TVN24 Andrzej Miąsko, przewodniczący "Solidarności" w Szczekocinach.

Czytaj też: Rolnicy chcieli blokować tory, którymi do Polski wjeżdża ukraińskie zboże. Uniemożliwili im to policjanci

Jak dodał, ich protest to wyraz sprzeciwu wobec napływu słabej jakościowo żywności do Polski, która często nie spełnia podstawowych warunków, które są z kolei kluczowym wymogiem w Unii Europejskiej.

Protesty rolników w krajuTVN24

Protest rolników w Szczekocinach

- Doniesienia z granicy są straszne. Spleśniała żywność, zboże techniczne dostarczane do polskich młynów - czegoś takiego w Polsce chyba jeszcze nie było. Napływ zboża technicznego powoduje masowe upadłości polskich gospodarstw. To, co zostawało rolnikowi z gospodarstwa rodzinnego na życie, teraz jest często tego pozbawiony i nie ma za co utrzymać swojej rodziny, a co dopiero mówić o spłacie kredytów, inwestycjach. Jest to często niemożliwe. Ten problem narasta - podkreślił.

Czytaj też: Protest rolników trwa mimo Wielkanocy. Odwiedzają ich rodziny i mieszkańcy Szczecina

Protest rolników z województwa śląskiego
Protest rolników z województwa śląskiego

Na piątkowym proteście w Szczekocinach pojawiło się około 120 traktorów - i jak zapewnił Miąsko - dużo więcej rolników z Jury Krakowsko-Częstochowskiej. - Nie spodziewaliśmy się tak licznej frekwencji. W województwie śląskim nigdy do tej pory nie było takiego protestu. Na poprzednim proteście, który organizowaliśmy z rolnikami z Jury Krakowsko-Częstochowskiej, było około 80 traktorów - powiedział.

Rolnicy w SzczekocinachTVN24

Rolnicy blokowali rondo w Zgorzelcu

W piątek protestowali również rolnicy spod Zgorzelca (woj. dolnośląskie). Przed godziną 10 wjechali od Jeleniej Góry na rondo Solidarności w Zgorzelcu, blokując je. Jak przekazała reporterka TVN24, w sumie przyjechało tam kilkadziesiąt traktorów.

Czytaj też: Minister rolnictwa w żółtej kamizelce wśród protestujących. "Założyłem ją nie dla szpanu. Jestem jednym z was"

- Przyjechaliśmy tutaj po to, by zwrócić uwagę społeczeństwa na to, jak perfidnie rząd nas wszystkich rozgrywa - stwierdził Andrzej Chrobotowicz, jeden z rolników biorących udział w proteście w Zgorzelcu. I dodał: - Społeczeństwo będzie jadło zatrute zboże.

Protest rolników spod Zgorzelca
Protest rolników spod Zgorzelca

Rolnik, z którym rozmawiała reporterka TVN24 powiedział, że ma tysiąc ton zboża, które cały czas czeka w silosach na to, by móc je sprzedać. Nikt nie chce jednak go kupić. Tysiąc ton zboża, dla innego rolnika, z którym rozmawialiśmy, to straty sięgające 400 tysięcy złotych.

Rolnicy w ZgorzelcuTVN24

W Hrubieszowie bez zmian, trwa protest rolników

Już od dwóch dni protestują rolnicy w Hrubieszowie (woj. lubelskie). Protest miał się pierwotnie odbyć na torach. Rolnicy chcieli zablokować pociągi jadące z ukraińskim zbożem do Polski. Uniemożliwili im to policjanci. Reporter TVN24 Adrian Zaborowski relacjonował, że jest to protest rotacyjny, w którym rolnicy zmieniają się, co kilka godzin. Za nimi druga noc. W rozmowie z reporterem rolnicy przyznali, że śpią w samochodach i traktorach. Mają zapasy jedzenia i wody. Podkreślili, że jest w nich determinacja i siła. Jak powiedzieli, nie poddają się i chcą spełnienia swoich postulatów.

Kolejny dzień protestu rolników w Hrubieszowie
Kolejny dzień protestu rolników w Hrubieszowie

- Co dwie godziny przyjeżdża pociąg, który ma od 50 do 80 wagonów zboża. To jest około pięć tysięcy ton na każdym składzie. To bardzo dużo. Dziś widzimy zalew polskiego rynku zbożem. Gdzie są magazyny, które budować miało nasze państwo? Gdzie są silosy, o których mówili nasi rządzący? - pytał Michał Kołodziejczak, lider Agrounii.

Czytaj też: Rolnicy protestują przy granicy już drugą dobę. "Spali w autach i traktorach"

Protest rolników przed urzędem w Olsztynie

Rolnicy protestowali też przed Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie).

- Czarę goryczy przelało to rozsypane zboże przywiezione do naszego kraju z Ukrainy. Sytuacja robi się trudna nie tylko na rynku zboża, ale również na rynku mleka, drobiu, a za chwilę pewnie na rynku owoców miękkich, rzepaku i słonecznika. Zbliżają się żniwa, a rolnicy nie będą w stanie sprzedać swojego zboża ze względu na przepełnione magazyny. Jest zapewnienie, że zostaną opróżnione, ale jak wiemy z doświadczenia, będzie to utrudnione z przyczyny technicznych, tak by wywieźć je z kraju - powiedział Marek Kuźniewski z warmińsko-mazurskiej izby rolniczej.

Protest rolników w Olsztynie
Protest rolników w Olsztynie

Autorka/Autor:mm/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku spożycia zatrutego piwa w kilku miejscowościach w południowej Zambii zmarło co najmniej 10 osób, a wiele trafiło do szpitala - poinformowała w piątek zambijska policja. Do produkcji piwa wykorzystano alkohol metylowy i pastę do butów.

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

Kancelaria prezydent Zuzany Czaputovej rozesłała w piątek do przewodniczących parlamentarnych partii politycznych zaproszenie na zaplanowane na wtorek spotkanie z prezydentem-elektem Peterem Pellegrinim. Czaputova i Pellegrini chcą wspólnego oświadczenia o odrzuceniu nienawiści. Dwie partie koalicji nie potwierdziły udziału w tym spotkaniu.

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Źródło:
PAP

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

W czwartek wieczorem siły izraelskie odzyskały ciała trojga zakładników ze Strefy Gazy - powiedział w piątek rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari. Według Izraela Hamas w Strefie Gazy nadal przetrzymuje około 100 żywych zakładników oraz ciała około 30 porwanych osób.

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Źródło:
BBC, PAP

Sąd federalny w San Francisco skazał w piątek Davida DePape'a na 30 lat więzienia za próbę porwania w 2022 roku ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi i zranienie jej męża. Prokuratorzy żądali kary 40 lat więzienia.

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Źródło:
PAP

815 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia wzmacnia obronę przygranicznych rejonów obwodu charkowskiego. Rosyjskie straty na tym kierunku w ciągu doby wyniosły 133 zabitych - informuje portal Interfax Ukraina, cytując piątkowy raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. Gwałtowna aura spodziewana jest w większości województw, a miejscami porywy wiatru mogą sięgnąć 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

Nastoletnia dziewczynka urodziła dziecko w czasie wycieczki szkolnej w południowej Polsce. Matka oraz noworodek zostali przewiezieni do szpitala. Dziewczynka ma mniej niż 15 lat. Ojcem również jest nastolatek.

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Źródło:
tvn24.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Przestroga, dobra rozrywka, a jednocześnie film wartościowy artystycznie. Aktorzy filmu "Furiosa: Saga Mad Max" opowiedzieli Ewelinie Witenberg o nowej produkcji ze słynnej serii i o pracy na planie. Anya Taylor-Joy mówiła między innymi o współczuciu dla swojej bohaterki, a Chris Hemsworth o frustracji związanej z kilkugodzinną charakteryzacją.

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl