Studencki pomysł na  dawną fabrykę porcelany

Polscy studenci rywalizowali w konkursie ze Słowakami i Czechami
Polscy studenci rywalizowali w konkursie ze Słowakami i Czechami
Źródło: Fundacja Giesche

Przeszklenia budynków, zagajniki i skwery - tak dwie studentki Politechniki Śląskiej wyobrażają sobie dawną fabrykę porcelany w Katowicach. Ich projekt zwyciężył w studenckim konkursie architektonicznym.

Rywalizację wygrał dwuosobowy zespół z gliwickiej Politechniki Śląskiej - Karolina Stach i Karolina Sewera. Dziewczyny pokonały sześć innych zespołów z polskich uczelni.

- Zaproponowały jasny schemat komunikacyjny obejmujący cały teren kompleksu poprzez wyznaczenie głównych pasaży dla pieszych - otwartych i krytych. Zaproponowały również wprowadzenie systemu przeszkleń w budynkach - za ich sprawą kondygnacje staną się jaśniejsze, bardziej doświetlone - opisuje Wyszyński - mówi Rafał Wyszyński fundacji Giesche.

Choć wizja gliwickich studentek nie zostanie zrealizowana, to - jak przekonują organizatorzy - "nada pewien kierunek remontowi tego miejsca".

Dawna katowicka fabryka porcelany w nowej odsłonie

Kawiarnie, galerie, muzeum porcelany

Przygotowania do rewitalizacji tego zabytkowego kompleksu trwają od ubiegłego roku. Wiosną w dawnej fabryce odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Architektoniczne, w których uczestniczyło 22 studentów z Polski, Czech i Słowacji. Zadaniem studentów było wypracowanie pomysłów a następnie przygotowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej w konkursie architektonicznym. Mieli na to cztery miesiące.

Studenci musieli m.in. wyznaczyć miejsca na kawiarnię, galerię artystyczną, muzeum porcelany, biura, czy manufakturę dla młodych twórców.

- Konkurs pozwolił na pozyskanie otwartych koncepcji i idei w związku z planowaną rewitalizacją kompleksu, gdzie powstaje park przemysłowo-technologiczny Porcelana Śląska Park - tłumaczy Wyszyński.

Kompleks fabryczny zajmuje 3,5 ha, do zagospodarowania są budynki o łącznej powierzchni 22 tys. m kw. Najstarszy z nich pochodzi z końca XIX wieku.

"Ocala piękną śląską architekturę"

Konkurs architektoniczny "Porcelanowa XXIII-Rewitalizacja" organizowany był przez fundację Giesche oraz wydział architektury gliwickiej Politechniki Śląskiej. Jak informowali organizatorzy, wpisuje się w "model ocalenia pięknej architektury przemysłowego Śląska".

Dawna fabryka porcelany będzie również tematem prac semestralnych ok. 20 studentów z politechniki. Efekty zostaną zaprezentowane pod koniec pierwszego semestru studiów.

Dawna fabryka porcelany przy ulicy Porcelanowej w Katowicach:

Mapy dostarcza Targeo.pl

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: jsy/pw/b / Źródło: PAP

Czytaj także: