Śląsk dla koalicji PO-PSL-SLD. Marszałkiem został Wojciech Saługa

Katowice

Śląski sejmik zainaugurował pracęTVN24 Katowice
wideo 2/35

Wojciech Saługa, obecny poseł PO, został nowym marszałkiem województwa śląskiego. Wyboru dokonali radni podczas pierwszej sesji sejmiku V kadencji. Przewodniczącym sejmiku został Grzegorz Wolnik, także z PO. Jeszcze przed sesją PO, PSL i SLD zawarły koalicję.

W wyborze władz województwa podczas pierwszej sesji nowego 45-osobowego sejmiku uczestniczyli wszyscy radni.

Przypomnijmy, w śląskim sejmiku Platforma Obywatelska ma 17 miejsc, PiS 1- 6, PSL - 5, Ruch Autonomii Śląska - 4, a SLD – 3.

Jeszcze przed sesją liderzy regionalnych struktur PO-PSL-SLD podpisali czteroletnią umowę koalicyjną. Na briefingu prasowym, który odbył się w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, wystąpili Tomasz Tomczykiewicz (PO), Stanisław Dąbrowa (PSL) oraz Marek Balt (SLD). - Będziemy się starać, by ocena prac sejmiku za cztery lata była jak najwyższa - powiedział Tomasz Tomczykiewicz, szef śląskich struktur PO.

Śląsk dla koalicji PO-PSL-SLDTVN24 Katowice

Koalicja zadziała

Sesja rozpoczęła się o godz. 10. Najpierw wybrano przewodniczącego sejmiku. Większością 25 głosów został nim były dyrektor Funduszu Górnośląskiego, radny wojewódzki poprzedniej i obecnej kadencji Grzegorz Wolnik (PO). Jego zastępcami zostali radni: Borys-Szopa z PiS (44 głosy za, jeden wstrzymujący się), Henryk Mercik z RAŚ (43 za i 2 przeciw) oraz Stanisław Gmitruk z PSL (45 głosów za). Konkurentka na stanowisko przewodniczącego Bożena Borys-Szopa z PiS dostała 20 głosów.

Następnie radni przystąpili do wyboru nowego marszałka. Wysunięto kandydatury Wojciecha Saługi (PO) i Piotra Czarnynoga (PiS), którzy otrzymali odpowiednio 25 i 19 głosów. Tym samym wygrał Saługa, który zastąpił na stanowisku Mirosława Sekułę. Wicemarszałkami zostali Stanisław Dąbrowa z PSL i Aleksandra Skowronek z PO. W skład zarządu weszli także Gabriela Lenartowicz (PO) i Kazimierz Karolczak (SLD).

Głównym zadaniem Saługi będzie - jak mówił - „dobre rozdysponowanie” pieniędzy, które trafią do samorządów w ramach unijnej perspektywy budżetowej. - Chcemy się także skupić na śląskim budżecie obywatelskim - dodał.

Saługa urodził się 1969 r. w Jaworznie. W latach 1994-2002 pracował w Banku Śląskim. Należał m.in. do Unii Polityki Realnej i Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. W latach 1998–2002 był radnym Jaworzna; w 2002 r. został wiceprezydentem miasta. W 2004 r. wyborach uzupełniających został wybrany do Senatu, w 2005 r., 2007 r. i 2011 r. zdobywał mandat poselski. Jest wiceszefem śląskich struktur PO.

RAŚ wypadł z gry

Co ciekawe, ostateczny kształt koalicji w sejmiku nie był do końca znany. Najpierw mówiono o kontynuowaniu koalicji z poprzedniej kadencji – PO, PSL i SLD. Potem jednak w szeregach PO pojawiła się niechęć do takiego rozwiązania po tym, jak władze krajowe SLD, podobnie jak PiS, krytykowały przebieg i wynik wyborów samorządowych. Jako potencjalny koalicjant pojawił się wówczas Ruch Autonomii Śląska.

- Było trochę napięć, ale ostatecznie zdecydowaliśmy, że będziemy kontynuować współpracę z poprzedniej kadencji. Dobrze się układała, a RAŚ, kiedy byliśmy z nim w koalicji, opuścił ją – ukrócił ostatecznie spekulacje Wojciech Saługa podczas sobotniego spotkania rady regionalnej PO. Ta pozytywnie zaopiniowała zawiązanie koalicji PO-PSL-SLD w sejmiku.

W minionej kadencji RAŚ po raz pierwszy wprowadził swoich reprezentantów do sejmiku. W wyborach w 2010 r. zdobył 3 mandaty, kadencję zakończył jednak w sile 4 radnych dzięki przejściu do tego klubu radnego wybranego z listy PiS. Przez jej część był też w rządzącej koalicji, którą jednak opuścił w kwietniu 2013 r.

Radni obradowali w Gmachu Sejmu Śląskiego:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: rf / Źródło: TVN24 Katowice, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Raporty: