Łukaszczyk nie będzie już wojewodą śląskim. O następcy: "To porządny chłop"

Zygmunt Łukaszczyk chwalił swojego następcę na konferencji prasowej
Zygmunt Łukaszczyk chwalił swojego następcę na konferencji prasowej
Źródło: Maciej Skóra | TVN24 Katowice

Piotr Litwa, dotychczasowy prezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach zostanie nowym wojewodą śląskim. – Mówiąc w języku śląskim, pan prezes Litwa to bardzo porządny chłop – powiedział rezygnujący ze stanowiska Zygmunt Łukaszczyk.

Zmiany na stanowisku wojewodów w czterech województwach - śląskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim i lubelskim - ogłosił w czwartek Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji. Zapowiedział też zmianę na stanowisku wicewojewody warmińsko-mazurskiego.

– Piotr Litwa jest bardzo doświadczonym, rozważnym prezesem WUG, a tym samym i urzędnikiem, w rozumieniu państwowej misji administracji rządowej – powiedział o swoim następcy odchodzący wojewoda śląski podczas konferencji prasowej. Zwrócił uwagę, że jego bogata kariera i doświadczenie mogą być w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej regionu "bardzo pozytywnie spożytkowane".

Łukaszczyk wskazał, że szeroko rozumiana branża górnicza i jej problemy nadal dominuje w gospodarce regionu. – Tu trzeba ogromnej wiedzy, rozwagi i wielu lat doświadczeń, które pan prezes Litwa posiada. Mówiąc w języku śląskim, pan prezes Litwa to bardzo porządny chłop – powiedział odchodzący wojewoda.

– Na każdym stanowisku przy chodzi moment, w którym trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na obecnym etapie jest szansa jeszcze więcej wykrzesać bez popadania w rutynę – mówi, pytany o powód rezygnacji.

Ponad sześć lat kadencji

Zygmunt Łukaszczyk był wojewodą śląskim od listopada 2007 r. Na tym stanowisku zasłynął m.in. rozwiązywaniem problemów przy stole negocjacyjnym i sprawnością działania w sytuacjach kryzysowych.

W czwartek jego dotychczasową pracę chwalił Donald Tusk. Premier wskazał przy tym, że od dłuższego czasu ministerstwo gospodarki proponowało zajęcia dla odchodzącego wojewody w górnictwie, ponieważ jest bardzo doświadczony w tej dziedzinie.

Sam Łukaszczyk na konferencji nie potwierdził plotek o swoim powrocie do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, z którą był wcześniej związany. Lokalna prasa wskazywała, że miałby zostać prezesem spółki koksowniczej.

Kim jest Piotr Litwa? Sylwetka nowego wojewody

Piotr Litwa pochodzi z Katowic, 29 marca skończy 50 lat. Ma tytuł naukowy doktora nauk technicznych. Studiował na wydziale górniczym Politechniki Śląskiej w Gliwicach (technika eksploatacji złóż), podyplomowo ukończył studia problemów prawnych górnictwa na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Doktorat o wpływie czynników geotechnicznych na stan zagrożenia tąpaniami w wyrobiskach chodnikowych obronił w 2000 r. na wydziale górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej. Pracę w organach dozoru górniczego rozpoczął w 1992 r. - najpierw w Przedsiębiorstwie Robót Górniczych w Katowicach, a potem w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Katowicach.

W 1995 r. przeszedł do Wyższego Urzędu Górniczego, od 1997 r. był wicedyrektorem kilku kolejnych departamentów tej instytucji. Od 2000 r. był dyrektorem okręgowych urzędów górniczych w Bytomiu, a potem w Gliwicach. Od stycznia 2005 r. pełnił funkcję wiceprezesa WUG, a prezesem Urzędu został z początkiem listopada 2008 r.

Niecały rok później, we wrześniu 2009 r., w kopalni Wujek-Śląsk w Rudzie Śląskiej w wyniku zapłonu i wybuchu metanu zginęło 20 górników a 34 zostało rannych. Badająca przyczyny katastrofy specjalna komisja WUG wskazała na liczne nieprawidłowości w kopalni, które miały wpływ na tę katastrofę.

"Zero tolerancji dla łamania przepisów w górnictwie"

Z inicjatywy Litwy, postulaty komisji badających przyczyny najtragiczniejszych katastrof w górnictwie posłużyły do skonstruowania strategicznego programu badawczego, w ramach którego tworzone będą rozwiązania służące bezpieczeństwu pracy w kopalniach.

Za kadencji Litwy WUG zaczął wprowadzać – na przykładzie górnictwa niemieckiego - zasadę "zero tolerancji" dla łamania przepisów. W kopalniach wytypowano szczególnie niebezpieczne rejony pozostające pod wzmożonym nadzorem nadzoru górniczego. Litwa jest także zwolennikiem wprowadzenia "czarnych skrzynek" rejestrujących parametry w zagrożonych rejonach.

Pod jego kierownictwem urząd zainicjował nowe formy promocji bezpiecznych zachowań pracowników, m.in. poprzez publikację filmów na ten temat w internecie, czy wyróżnianie nagrodami "Dzielny górnik" tych, którzy bohatersko lub zgodnie z zasadami zachowali się w trudnych sytuacjach przy pracy. Od kilku lat Urząd przyznaje też nagrody "Karbidka" dziennikarzom piszącym o bezpieczeństwie w pracy w górnictwie.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: pw / Źródło: PAP/tvn24 Katowice

Czytaj także: