SOR zamknięty. U pacjenta wykryto koronawirusa, 100 osób na kwarantannie. Są wyniki części z nich

TVN24 | Katowice

Aktualizacja:
Autor:
mag/i/gp
Źródło:
TVN 24 Katowice
Pacjent z koronawirusem leżał w szpitalu, 100 osób na kwarantannie TVN 24 Katowice
wideo 2/38
TVN 24 KatowicePacjent z koronawirusem leżał w szpitalu, 100 osób na kwarantannie

Przed zdiagnozowaniem zakażenia koronawirusem mężczyzna leżał z 50 innymi pacjentami na dziewiątym piętrze szpitala na oddziale chorób wewnętrznych, a wcześniej przeszedł przez SOR. Oddziały zamknięte, pacjenci, lekarze i pielęgniarze na kwarantannie.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL. 

Paraliż wojewódzkiego szpitala specjalistycznego imienia Świętej Barbary w Sosnowcu.

Oddział chorób wewnętrznych i diabetologii oraz szpitalny oddział ratunkowy w środę wieczorem zostały zamknięte po tym, gdy u jednego z pacjentów potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Po uzyskaniu dodatniego wyniku testu mężczyzna został przewieziony na oddział zakaźny szpitala w Zawierciu,.

Kwarantanną objęto w pierwszej kolejności lekarzy, pielęgniarki i pacjentów, którzy mieli kontakt z zakażonym, a potem osoby, które odwiedzały tych pacjentów. W sumie już sto osób.

Wszyscy przechodzą testy na koronawirusa. Pierwsze 20 dało wynik ujemny.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Miał kontakt z trzema lekarzami i 50 pacjentami

Około 30-letni mężczyzna zgłosił się do szpitala w miniony weekend z problemami kardiologicznymi i w tym kierunku był z początku leczony. Przeszedł przez SOR i przyjęto go na oddział chorób wewnętrznych, połączony organizacyjnie z oddziałem diabetologii na dziewiątym piętrze szpitala górniczego. Dopiero w środę RTG płuc ujawnił zmiany, które wskazywały zakażenie koronawirusem. Test potwierdził te przypuszczenia.

Jak powiedziała nam dyrektorka szpitala Alicja Cegłowska, z mężczyzną miało kontakt trzech lekarzy. Ale na dziewiątym piętrze znajdują się 63 łóżka i przebywa tam obecnie około 50 pacjentów, którzy byli odwiedzani. Pracują tam też inni lekarze i pielęgniarki.

Do czasu wyjaśnienia sytuacji szpital nie przyjmuje pacjentów do oddziału chorób wewnętrznych - ani planowanych, ani nagłych. Chorzy powinni kierować się do Szpitala Miejskiego w Sosnowcu. W całym szpitalu obowiązuje zakaz odwiedzin.

Cały personel został poddany badaniom w kierunku obecności koronawirusa. - Jeżeli te testy wypadną negatywnie, to jutro będziemy mogli podjąć normalną pracę, w sensie przyjścia do pracy. Natomiast czekamy jeszcze na informację, kiedy pacjenci byliby przebadani. Gdyby przeszli testy i byłyby one ujemne, wtedy będziemy mogli ich stopniowo uwalniać do domu. Na razie nie mogą być wypisani - mówiła wczoraj Cegłowska.

Szpital przechodzi dezynfekcję.

Wcześniej pracował na budowie

Pacjent szpitala to pierwszy mieszkaniec Sosnowca z pozytywnym testem na koronawirusa. Na zwołanym z tego powodu czwartkowym briefingu prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński powiedział, że jego stan jest średni i stabilny. - Pracował na budowie, miał kontakt z wieloma osobami. Trwa ich ustalanie - dodał prezydent.

Chęciński zaapelował, aby nie chodzić do przychodni czy szpitali z objawami wskazującymi na koronawirusa. Miasto zamyka baseny, siłownie, place zabaw i boiska. Prezydent prosi rodziców, by dzieci przebywały w domu.

„KORONAWIRUS. RAPORT”. EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA.

Autor:mag/i/gp

Źródło: TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: