Od poniedziałku ograniczenia w podróżowaniu do większości unijnych krajów zniosą Czesi, także w przypadku Polski. Wyjątkiem jest jednak Śląsk, który czeska strona uznaje za obszar o najwyższym stopniu ryzyka. Jak informuje ambasada Republiki Czeskiej w Polsce, dla osób, które mają stały pobyt lub miejsce zamieszkania na terenie województwa śląskiego, wstęp na terytorium Czech umożliwiony będzie "tylko w uzasadnionych przypadkach".
Czeskie ograniczenia w podróżowaniu do większości państw UE zostaną zniesione w poniedziałek, gdy zacznie działać system nazwany "światła drogowe". Kraje europejskie oznaczono w zależności od stanu zagrożenia epidemicznego kolorami czerwonym, żółtym i zielonym.
Polska znalazła się w grupie "państw zielonych", do których od poniedziałku Czesi będą mogli pojechać bez żadnych ograniczeń, a przy powrocie nie będą od nich wymagane ani testy ani kwarantanna. Także Polacy będą mogli podróżować do Czech bez ograniczeń. Z jednym wyjątkiem - mieszkańców Śląska. Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek, że województwo śląskie w Polsce zostało uznane za obszar o wysokim zagrożeniu epidemicznym. Widać to na mapie opublikowanej między innymi przez czeski resort zdrowia, gdzie województwo śląskie, w przeciwieństwie do reszty naszego kraju, oznaczono kolorem czerwonym.
Evropa se zazelenala. Aktualizovali jsme tzv. semafor, který určuje pravidla pro návrat do ČR. Ve většině zemí je nízké riziko nákazy. Češi se od 15.6. budou muset prokázat negativním testem jen při příjezdu z Portugalska, Švédska a Slezského vojvodství. https://t.co/7kpP4MqSMs pic.twitter.com/7hUHbi3bNF
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) June 12, 2020
Ograniczenia dla mieszkańców Śląska zostają
W niedzielę informacje w tej sprawie sprecyzowała w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych ambasada Republiki Czeskiej w Polsce. Jak podkreślono, z dniem 15 czerwca możliwy jest wstęp obywateli RP na terytorium Republiki Czeskiej "bez konieczności spełnienia warunków ochronnych z wyjątkiem obywateli RP posiadających stały pobyt w województwie śląskim".
Co taka decyzja w praktyce oznacza dla mieszkańców województwa śląskiego?
"Obywatelom RP ze stałym pobytem/zamieszkaniem w województwie śląskim jest umożliwiony wstęp na terytorium Republiki Czeskiej tylko w uzasadnionych przypadkach (np. pracownicy transgraniczni itp.), muszą oni jak dotychczas przedstawić negatywny test na SARS-CoV-2 lub odbyć 14 dniowa kwarantannę" - napisano na Facebooku. I zaznaczono, że tranzyt do Czech przez terytorium województwa śląskiego "nie jest w żaden sposób ograniczony". A to oznacza, że osoby, które w drodze do Czech wyłącznie przejeżdżają przez teren województwa śląskiego, mogą pokonać granicę bez żadnych ograniczeń.
Jak podkreślono w komunikacie, strona czeska "na całej długości granicy z województwem śląskim będzie prowadziła wyłącznie kontrole wyrywkowe". "W przypadku kontroli polskich obywateli przez policję czeską w ramach tych kontroli polscy obywatele będą mieli obowiązek w sposób wiarygodny udokumentować miejsce pobytu/zamieszkania w RP. W przypadku przekroczenia granicy wbrew przepisom przewidziane jest nałożenie wysokiej kary" - podkreśliła czeska ambasada.
W komunikacie zastrzeżono też, że "w przypadku poprawy obecnie niesprzyjających danych epidemiologicznych, strona czeska rozważy zmianę przyjętych decyzji".
Sytuacja na Śląsku
W niedzielę, 14 czerwca, najwięcej nowych zakażeń potwierdzono na Śląsku - odnotowano ich 160. Dotąd w tym województwie potwierdzono 10 842 przypadki zakażenia SARS-CoV-2 (dane na 14 czerwca).
Ta liczba czyni z woj. śląskiego region o największej w Polsce liczbie potwierdzonych zakażeń. Największe ogniska występują tu w kopalniach, rząd podjął decyzję o wstrzymaniu wydobycia w 12 z nich.
Bez polskich kontroli na granicach
Od soboty można swobodnie podróżować i przekraczać granice Polski z państwami Unii Europejskiej. Podróżni mają prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie będą musieli odbywać kwarantanny.
Od 13 czerwca Polacy będą mogli wjechać do Niemiec, Francji i Szwecji. Od 15 czerwca do Czech. Nie wiadomo, kiedy dla Polaków otworzą granice Hiszpania, Portugalia, Słowacja czy Słowenia. Wielka Brytania wymaga dwutygodniowej kwarantanny, a na Węgry wjazd jest tylko z kartą stałego pobytu.
Źródło: PAP, tvn24.pl