Wyciągnęła z wody młodszą córkę. Starszej nie zdążyła

Źródło:
tvn24.pl

Kobieta z dwójką córek wypoczywała w niedzielę nad wodą. Obie dziewczynki się kąpały. W pewnym momencie matka zauważyła, że 10-letnia córka tonie. Skoczyła jej na ratunek i wyciągnęła na brzeg. Zaczęła wołać 15-letnią córkę, ale tamta nie reagowała. Dziewczynę pomogli wyciągnąć inni plażowicze. Niestety zmarła. Prokuratura wszczęła śledztwo.

Tragedia zdarzyła się w niedzielę przed godziną 18 w Częstochowie nad wodą przy ulicy Amonitowej. Dawniej wydobywano tu glinkę, potem nieckę wypełniła woda. Dzisiaj to prywatny ośrodek do uprawiania sportów wodnych. Jest wyciąg do wakeboardu, boiska, plac zabaw. W opisie właściciel wspomina też o "piaszczystej plaży".

Jak wynika z informacji, które przekazał nam Marcin Knysak z policji w Częstochowie, wieczorem w niedzielę w wodzie były dwie siostry w wieku 10 i 15 lat, a na brzegu była ich matka.

- W pewnym momencie kobieta zauważyła, że jej młodsza córka dziwnie się zachowuje, jakby się podtapiała. Skoczyła na ratunek i wyciągnęła ją na brzeg - relacjonuje Knysak. - Kobieta zaczęła nawoływać drugą córkę, żeby wyszła z wody, ale tamta nie reagowała. Z pomocą innych odpoczywających tam ludzi matka wyciągnęła 15-latkę z wody - dodaje policjant.

15-latka zmarła w szpitalu

Na miejsce wezwano pogotowie i policję. Knysak: - W trakcie resuscytacji 15-latce przywrócono oddech, ale nie odzyskała świadomości. Wraz z matką przewieziono ją do szpitala.

- Dziewczynka trafiła do nas około godziny 20 - mówi Łukasz Majewski, rzecznik szpitala wojewódzkiego w Częstochowie. - Była w złym stanie. Z relacji matki wynika, że znajdowała się pod wodą 15 minut. To bardzo dużo. Niewiele czasu potrzeba, by doszło do niedotlenienia mózgu. Przywrócenie oddechu nie oznacza, że uratowaliśmy życie osobie, która tonęła. Dziewczynka niestety zmarła około północy.

W ośrodku jest zakaz kąpieli. Czy wiedzieli o tym goście?

W poniedziałek Prokuratura Rejonowa Północ w Częstochowie wszczęła śledztwo w sprawie narażenia dwóch dziewczynek w wieku 10 i 15 lat na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz nieumyślnego spowodowania śmierci starszej z dziewczynek. Jak przekazał nam Tomasz Ozimek, rzecznik częstochowskiej prokuratury okręgowej, nikomu jeszcze nie przedstawiono zarzutów.

- Prokurator będzie badać nie tylko odpowiedzialność karną matki dziewczynek, ale także administratora obiektu, na którym doszło do tragedii - zaznacza Ozimek.

Matka była trzeźwa. Z przepisów karnych wynika, że była odpowiedzialna za opiekę nad dziećmi. Na czym polega odpowiedzialność administratora obiektu?

- Ze wstępnych informacji wynika, że na terenie obiektu obowiązywał zakaz kąpieli. Będziemy ustalać, w jaki sposób ten zakaz był egzekwowany, czy goście obiektu byli o tym informowani i w jaki sposób, czy w terenie były tablice informujące o tym zakazie - wyjaśnia Ozimek.

Rozmawialiśmy z właścicielem ośrodka. Nie chciał się wypowiadać. Zapewnił tylko, że w ośrodku obowiązuje zakaz kąpieli. Ma być to w regulaminie ośrodka, który został przekazany policji. Jak powiedział właściciel, jego ośrodek to miejsce do uprawiania sportów wodnych, a nie do kąpieli, dlatego na terenie ośrodka nie ma ratowników wodnych.

Wybierają niestrzeżone kąpieliska, bo jest tam mniej ludzi

- W okolicy Amonitowej są trzy podobne zbiorniki, glinianki wypełnione wodą – mówi Adam Zbrojkiewicz, kierownik biura Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowe w Częstochowie. Jeden zbiornik to ten prywatny, na którym doszło do tragedii. Dwa pozostałe zarządzane są i przygotowane do kąpieli przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. – My na tych dwóch miejskich zbiornikach jesteśmy – mówi Zbrojkiewicz.

- Na tym prywatnym jest park wodny. Osoby uprawiające sporty wodne powinny być w kamizelkach i kaskach, ale podczas takich sportów jest duże ryzyko urazów, dlatego moim zdaniem na miejscu powinien być ratownik – mówi Zbrojkiewicz, zaznaczając, że jako ratownik patrzy na sprawy bezpieczeństwa nad wodą "nad wyraz". – Zawsze lepiej, jak jest jeden ratownik więcej, jeden sprzęt ratowniczy więcej, ale to się wiąże z kosztami. 150 metrów dalej są strzeżone kąpieliska. Przypuszczam niestety, że ludzie wybierają niestrzeżone, bo jest tam mniej tłoczno.

Pobiegł do wody za piłką

Z raportu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, przekazanego w poniedziałek rano, wynika, że w czerwcu w województwie śląskim utonęło pięć osób. Dwie z nich w minioną niedzielę. Prócz 15-latki także 37 mieszkaniec Siemianowic Śląskich, który wypoczywał z partnerką i jej dziećmi nad stawem Morawa w katowickiej dzielnicy Szopienice.

Jak opisuje katowicka policja, siedzący na brzegu mężczyzna zobaczył, jak dzieciom piłka uciekła w głąb stawu. Postanowił po nią popłynąć.

Dalszą akcję opisują strażacy ochotnicy z Szopienic. "Pierwsze działania ratownicze podjął nasz kolega strażak, który przebywał na plaży z rodziną i natychmiast przystąpił do ratowania topiącego się mężczyzny" - czytamy w poście na facebooku OSP Szopienice. Mężczyzna był pod wodą dwie minuty.

Policjanci i strażacy przypominają zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą: nie pływaj w pojedynkę, nie pij alkoholu, obserwuj dzieci, także na płytkiej wodzie, poznaj swoje umiejętności pływackie i nie przeceniaj ich, słuchaj ratowników, przestrzegaj oznaczeń. Dzikie kąpieliska mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.

ZOBACZ TEŻ: Wtórne utonięcie i suche utonięcie. Czym są i jak rozpoznać niebezpieczne dla życia objawy?

Autorka/Autor:mag

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: GoogleMaps

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Szefowa Secret Service została wezwana na specjalne wysłuchanie w komisji Kongresu na 22 lipca. Republikanie zapowiedzieli, że rozpoczną dochodzenie w sprawie uchybień w zakresie bezpieczeństwa na wiecu wyborczym w Pensylwanii. Portal TMZ dotarł do nagrania, które pokazuje sprawcę zdarzenia leżącego na dachu pobliskiego budynku z karabinem w ręku.

Widzieli zamachowca z karabinem w ręku, nagrali moment strzałów

Widzieli zamachowca z karabinem w ręku, nagrali moment strzałów

Źródło:
TVN24, TMZ

Amerykańska aktorka Shannen Doherty, najbardziej znana z roli Brendy Walsh - uczennicy szkoły średniej w popularnym serialu z lat 90. "Beverly Hills, 90210". Zmarła po latach zmagania się z rakiem - podał w niedzielę magazyn People. Miała 53 lata.

Nie żyje Shannen Doherty, serialowa Brenda Walsh

Nie żyje Shannen Doherty, serialowa Brenda Walsh

Źródło:
Reuters

17-latek został zaatakowany maczetą na kąpielisku Zakrzówek w Krakowie. Chłopak miał rany głowy i ręki. Przeszedł operację, nie udało się uratować kciuka lewej dłoni. Policja wyjaśnia okoliczności ataku.

17-latek zaatakowany maczetą na kąpielisku. W szpitalu przeszedł operację, stracił kciuk

17-latek zaatakowany maczetą na kąpielisku. W szpitalu przeszedł operację, stracił kciuk

Źródło:
tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło w niedzielę przed południem na trasie Miastko-Chlebowo w powiecie bytowskim (Pomorze). Zginęła dziewięcioletnia dziewczynka, trwa walka o życie 2,5-letniego chłopca.

Nie żyje dziewięciolatka, walczą o życie 2,5-letniego chłopca

Nie żyje dziewięciolatka, walczą o życie 2,5-letniego chłopca

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Wodniacy ratowali wędkarzy, który w nocy łowili ryby na Jeziorze Żywieckim przy ujściu rzeki. Dwaj znaleźli na wysepce, która znikała pod wodą. Trzeci sam wydostał się na brzeg, po tym jak zatonęła mu łódź. W ostatniej chwili założył kapok. Akcję ratowniczą utrudniały wiatr i duże fale.

Rozbili się na cyplu, który zmienił się w znikającą wyspę. Płynął po nich kolega, ale jego łódź zatonęła

Rozbili się na cyplu, który zmienił się w znikającą wyspę. Płynął po nich kolega, ale jego łódź zatonęła

Źródło:
tvn24.pl

W tej chwili ważniejsze niż kiedykolwiek jest, abyśmy byli zjednoczeni i pokazali nasz prawdziwy charakter jako Amerykanów, pozostając silni i zdeterminowani oraz nie pozwalając złu wygrać - napisał były prezydent USA Donald Trump w swoim drugim wpisie po zamachu.

Nowy wpis Donalda Trumpa po zamachu. "W tej chwili ważniejsze niż kiedykolwiek jest, abyśmy byli zjednoczeni"

Nowy wpis Donalda Trumpa po zamachu. "W tej chwili ważniejsze niż kiedykolwiek jest, abyśmy byli zjednoczeni"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Fotoreporter "New York Timesa", relacjonujący sobotni wiec Donalda Trumpa w Pensylwanii, podczas którego doszło do próby zamachu na kandydata republikanów, prawdopodobnie uchwycił na zdjęciu pocisk przelatujący obok głowy byłego prezydenta USA - donosi nowojorski dziennik, powołując się na analizę byłego agenta FBI.

Szara smuga przy głowie Trumpa. "Ujęcie jedno na milion"

Szara smuga przy głowie Trumpa. "Ujęcie jedno na milion"

Źródło:
New York Times

Nawałnice po raz kolejny przeszły nad Polską. Strażacy ostatniej nocy i w niedzielę interweniowali blisko 1300 razy, najczęściej w województwie świętokrzyskim. Wiatr zrywał dachy i łamał drzewa, w wyniku intensywnych opadów deszczu zalane zostały ulice. Zdjęcia i nagrania dostaliśmy na Kontakt 24.

Drzewo spadło na samochód, od uderzenia pioruna padły krowy, deszcz pozalewał drogi

Drzewo spadło na samochód, od uderzenia pioruna padły krowy, deszcz pozalewał drogi

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Pięć osób trafiło do szpitala tuż po tym, jak miejski autobus uderzył w wiatę przystankową w Lublinie. Dwie poszkodowane osoby znajdowały się pod pojazdem. W ich uwolnieniu konieczna była pomoc strażaków.

Kierowca autobusu miejskiego uderzył w przystanek, na którym byli ludzie. Są ranni

Kierowca autobusu miejskiego uderzył w przystanek, na którym byli ludzie. Są ranni

Źródło:
tvn24.pl

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie ukazujące moment zamachu na Donalda Trumpa i reakcję dwóch snajperów, którzy z dachu pobliskiego budynku zabezpieczali wiec. Na filmie widać, że agenci są wyraźnie zaskoczeni strzałami. Służby, które miały dbać o bezpieczeństwo sobotniego wydarzenia, znalazły się pod silną krytyką.

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Amerykańska telewizja CNN zacytowała świadka, który twierdził, że "widział zamachowca przemieszczającego z dachu na dach" przed oddaniem strzału w kierunku Donalda Trumpa w czasie wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Były prezydent został ranny. Napastnik został zastrzelony.

Świadek ataku na Trumpa widział "napastnika przemieszczającego się z dachu na dach"

Świadek ataku na Trumpa widział "napastnika przemieszczającego się z dachu na dach"

Źródło:
CNN, PAP

Nie weszła ustawa, która była najłagodniejszym projektem z tych, które realnie miały poprawić sytuację kobiet w Polsce - oceniła w "Kawie na ławę" Marcelina Zawisza z klubu Lewicy. Podczas dyskusji w programie na temat piątkowego głosowania w Sejmie doszło do wymiany zdań między wicemarszałkiem Sejmu Piotrem Zgorzelskim (PSL) a posłanką Koalicji Obywatelskiej Agnieszką Pomaską.

Pomaska: posłanki PSL-u nie miały łatwo. Zgorzelski: chcę zaprotestować, nie wiem skąd pani to wie

Pomaska: posłanki PSL-u nie miały łatwo. Zgorzelski: chcę zaprotestować, nie wiem skąd pani to wie

Źródło:
TVN24

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W związku z prognozowanymi dziś burzami, obfitymi opadami deszczu i silnym wiatrem na południowym wschodzie ogłoszony został alert RCB. Może dochodzić do podtopień i przerw w dostawie prądu.

Alert RCB dla trzech województw

Alert RCB dla trzech województw

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Policjanci zatrzymali 23-latka, który nad ranem zranił nożem trzy osoby na polu namiotowym w Boszkowie. Dwie osoby przewieziono do szpitali. Sprawca trzeźwieje. Miał 1,5 promila w organizmie.

Atak nożownika na polu namiotowym. Trzy osoby ranne

Atak nożownika na polu namiotowym. Trzy osoby ranne

Źródło:
Kontakt24

Tacie blogera Michała Góreckiego przestępcy próbowali wyczyścić konto bankowe, korzystając z tego, że na popularnej platformie OLX wystawił do sprzedaży biurko i szafkę. - Wielowarstwowa ściema. Najłatwiej hakuje się człowieka - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Opisał też sposoby działania przestępców wobec rodzica.

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Źródło:
tvn24.pl

Jedno z towarzystw ubezpieczeniowych domaga się 28 tysięcy złotych od rowerzystki, która we wrześniu ubiegłego roku miała doprowadzić do uszkodzenia samochodu osobowego. Poszkodowany dostał pieniądze z polisy AC, a teraz ubezpieczyciel domaga się od sprawczyni zdarzenia zwrotu środków wraz z odsetkami. - Taka sytuacja może spotkać każdego rowerzystę. Warto wyciągnąć wnioski z tej przykrej sytuacji i uczyć się na nieswoich błędach - komentuje Aleksander Daszewski, radca prawny z Biura Rzecznika Finansowego.

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Źródło:
tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło w miejscowości Zrąbiec (Łódzkie). 21-latek zginął na miejscu po wybuchu urządzenia ciśnieniowego. Przyczyny zdarzenia bada policja.

"Doszło do rozszczelnienia i wybuchu". Nie żyje 21-latek

"Doszło do rozszczelnienia i wybuchu". Nie żyje 21-latek

Źródło:
tvn24.pl

Skoro wszystko drożeje, to rosnąć musi też składka OC - tak podwyżki tłumaczą specjaliści z branży ubezpieczeń. Jednocześnie brak ważnego OC wiąże się nie tylko z karą finansową, ale też niesie ryzyko wypłaty ogromnych kwot w przypadku spowodowania wypadku. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Źródło:
TVN Turbo

18-latka musiała opuścić mieszkanie po policyjnej interwencji i decyzji prokuratora. Nie wolno jej się też zbliżać do matki. Córce może grozić do pięciu lat więzienia.

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 14.07 wcześnie rano wyładowania atmosferyczne pojawiają się na znacznym obszarze Polski. Może padać grad. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w kolejnych miejscach

Gdzie jest burza? Grzmi w kolejnych miejscach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

- Zabytkowe ogrody Muzeum Łazienki Królewskie są zamknięte z uwagi na konieczność kontroli i usunięcia skutków nocnej bardzo intensywnej nawałnicy - przekazała w sobotę Anita Kacprzyk, przedstawicielka muzeum. Ogród zamknięty będzie również w niedzielę, odwołano zaplanowane w nim imprezy.

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zalew Zegrzyński leży niecałe 30 kilometrów na północ od centrum Warszawy. Rowery wodne, strzeżona plaża, miejsca do grillowania - to wszystko zachęca okolicznych mieszkańców, ale też warszawiaków, by chłodzić się tu w upalne dni. Do Zegrza dojeżdża pociąg, ale droga ze stacji na plażę to koszmar. Piesi muszą przejść prawie trzy kilometry, większość poboczem przy ruchliwej trasie. 

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Premium

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl