Władze Cieszyna (woj. śląskie) czekają na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, dzięki którym udałoby się zrealizować aż 32 gotowe projekty. Bez pieniędzy z Unii Europejskiej samorządu nie stać na przykład na modernizację oczyszczalni ścieków, budowę sali gimnastycznej czy zakup nowych autobusów elektrycznych. - Mam nadzieję, że coś się zmieni, bo ta rezygnacja z takich ogromnych środków dla każdego z naszych samorządów to jest ogromna tragedia - mówi burmistrz Cieszyna.
Krajowy Plan Odbudowy został zaakceptowany przez Komisję Europejską 1 czerwca 2022 roku. Dwa tygodnie później przez Radę Europy. Jednak do tej pory do Polski nie trafiły żadne pieniądze z powodu zastrzeżeń do sposobu realizowania tak zwanych kamieni milowych dotyczących między innymi praworządności. Dla wielu samorządów w Polsce to fatalna wiadomość. Jak mówią ich przedstawiciele, bez KPO nie da się wykonać wielu ważnych dla mieszkańców inwestycji.
32 gotowe projekty, bez pieniędzy KPO będzie ciężko o ich realizację
Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz mówiła na antenie TVN24, że miasto ma 32 gotowe projekty, ale bez pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy będzie ciężko o ich realizację. - Mamy rzeczy, które priorytetowo chcielibyśmy potraktować, gdyby te pieniądze do miasta trafiły - tak jak oczyszczalnia ścieków czy sala gimnastyczna przy jednej z naszych szkół podstawowych. Nie ma KPO i musimy sobie jakoś dać radę z tym, co mamy - podkreśliła Staszkiewicz. - Cały czas mamy nadzieję, że te pieniądze z KPO do nas trafią, czy to będzie po wyborach, nie wiem. Ale mam nadzieję, że coś się zmieni, bo ta rezygnacja z takich ogromnych środków dla każdego z naszych samorządów to jest ogromna tragedia - dodała.
Środki z Krajowego Planu Odbudowy to łącznie ponad 35 miliardów euro w formie dotacji i preferencyjnych pożyczek z unijnego funduszu na odbudowę gospodarki po pandemii COVID-19.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Google Maps