Fakty po Faktach

Katarzyna Kosecka, ks. prof. Andrzej Kobyliński, prof. Ewa Marciniak, prof. Andrzej Rychard

W Warszawie przed Pałacem Prezydenckim trwa protest osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Protestujący domagają się zniesienia zakazu pracy dla pobierających świadczenia pielęgnacyjne. W programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Diana Rudnik rozmawiała z współorganizatorką protestu Katarzyną Kosecką. - My nie żądamy jakiejś gwiazdki z nieba, tylko tego, co jest zwykłym prawem każdego człowieka - mówiła Kosecka.

 

Następnie w programie o śmierci Benedykta XVI mówił filozof i etyk ksiądz profesor Andrzej Kobyliński. - Zmarł Joseph Ratzinger jako wielki człowiek, ale jego wielkie dzieło intelektualne będzie żyć w chrześcijaństwie i na całym świecie ludzi dobrej woli przez najbliższe stulecia - powiedział ksiądz profesor Kobyliński.

 

Na koniec programu podsumowanie roku 2022, który zdominowała wojna w Ukrainie. - Polityka wewnętrzna i zagraniczna, zwłaszcza prezydenta Dudy, była podporządkowana temu wydarzeniu - stwierdziła politolożka profesor Ewa Marciniak. Socjolog profesor Andrzej Rychard zwrócił uwagę, że miniony rok "obfitował w doświadczenia, które udowadniały, że niewyobrażalne rzeczy stały się namacalne". - To nie tylko wojna. To także COVID-19 i zagrożenia cywilizacyjne, jak kwestie klimatyczne, które stają się coraz bliższe doświadczeniom przeciętnych ludzi - mówił profesor Rychard.