Już po raz 20. naprzeciw "papieskiego okna" w Krakowie stanie żywa szopka. Przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia przy ul. Franciszkańskiej 4 odbywać będą się również koncerty i spotkania z wiernymi.
Oglądanie żywej szopki to jeden z cieszących się największą popularnością zwyczajów związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia w Krakowie. Oprócz osła, owiec i lamy, w tym roku mieszkańcy zobaczą też wielbłądy.
- Niektóre z naszych zwierząt to już prawie gwiazdy. W szopce Franciszkanów uczestniczą już nawet po raz osiemnasty. Nasi podopieczni brali też udział w różnych przedstawieniach, a nawet w filmach - opowiada Teresa Grega, wicedyrektor krakowskiego zoo. I przekonuje, że to zwierzętom nie szkodzi. - Dla nich udział w takich wydarzeniach to też jest urozmaicenie. Mogą sobie wyjechać, zobaczyć coś nowego - dodaje. - Osioł, jak się okazuje, jest główną atrakcją dla wszystkich dzieci. Przyjeżdżając później do zoo mówią, że znają tego osiołka, ale właśnie z Franciszkańskiej - mówi o. Jan Maria Szewek, Franciszkanin.
Szopka jednak ze zwierzętami
Tradycja żywej szopki sięga XIII wieku, kiedy we włoskim Greccio pierwszą utworzył św. Franciszek z Asyżu. Tymczasem papież Benedykt XVI w swoim najnowszym dziele "Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo" tłumaczy, że w szopce, w której na świat przyszedł Jezus Chrystus, nie było zwierząt. Czy wnioski, jakie papież wysnuł z Ewangelii wg. Św. Łukasza, mogły doprowadzić do usunięcia zwierząt z szopek? Według Franciszkanów to tylko analiza naukowa, a z tradycją Ojciec Święty walczyć nie chce. - Pasterze trzymali nocną straż nad trzodą, co oznacza, że zwierzęta w okolicy były - uważa o. Szewek. - W naszej kwestii nic się więc nie zmieni, bo w żywej szopce zwierzęta ustawione są obok stajenki - dodaje.
Jasełka, kolędy, życzenia
Wigilijny wieczór rozpocznie się od jasełek i kolędowania. Nie zabraknie też zwyczajowego łamania się opłatkiem i życzeń od władz krakowskiej kurii. Na północ przewidziana jest pasterka w bazylice św. Franciszka.
Na pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia organizatorzy przewidzieli inscenizację jasełek w wykonaniu karmelitańskiego Duszpasterstwa Rodzin i Ministrantów "DRiM" oraz wspólne kolędowanie z kapelą folkową Góralska Hora, pochodzącą ze Szczyrku.
W dzień św. Szczepana wystąpią hiszpańskojęzyczny zespół z Peru i góralskie "Majeranki”. Na zakończenie zaśpiewa zespół "Twoje niebo".
Autor: as, bpaw/mz / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków