W wieku 80 lat w Berlinie zmarł turecki imigrant Kadir Nurman. To on jest uznawany za twórcę doner kebaba, dania, które szturmem podbiło europejską uliczną gastronomię. Z wielkiego sukcesu swojego dania praktycznie nic nie miał.
Nurman przybył do Niemiec w latach 60. Po kilku latach spędzonych w Berlinie, postanowił zaproponować wiecznie śpieszącym się mieszkańcom metropolii pożywne danie, które będą mogli wziąć w rękę i jeść na ulicy. Jego pomysłem był doner kebab, czyli wariacja tradycyjnego tureckiego dania kebab.
Proste danie opierające się o bułkę albo chleb pita wypełnione kawałkami pieczonego mięsa i dodatkami trafiło w gust Berlińczyków. Nurman otworzył swój pierwszy kebab-bar w Zachodnim Berlinie w 1972 roku. Dzisiaj w całych Niemczech jest około 16 tysięcy takich miejsc. Doner kebab stał się również bardzo popularny w innych krajach Europy, co można łatwo zaobserwować chociażby w polskich miastach, gdzie budki z tym daniem są stałym elementem krajobrazu.
Ilu twórców kebaba?
Osób aspirujących do miana twórców doner kebaba było wielu, ale to Nurman został za niego oficjalnie uznany w 2011 roku przez Stowarzyszenie Producentów Tureckiego Kebaba. Mężczyzna nie zdołał jednak wiele zarobić na swoim genialnym pomyśle. Dania nie opatentował i zostało ono błyskawicznie skopiowane. Nurman miał jednak nie wyrażać żalu z takiego obrotu sprawy. Zawsze powtarzał, iż jest bardzo szczęśliwy, że jego danie smakuje tylu osobom i dało pracę wielu Turkom.
Autor: mk//gak / Źródło: BBC News