Która mniejszość seksualna jest najliczniejsza? Zaskakujące wyniki brytyjskiego badania

Autor:
kgo//am
Źródło:
BBC, Stonewall
Sytuacja środowiska LGBT w Polsce
Sytuacja środowiska LGBT w PolsceTVN24
wideo 2/4
TVN24Sytuacja środowiska LGBT w Polsce

Więcej Brytyjczyków określa się jako osoby biseksualne niż jako geje i lesbijki - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego w Anglii, Walii i Szkocji. Wśród przedstawicieli pokolenia Z, czyli osób do 26. roku życia, prawie 30 proc. respondentów identyfikuje się z orientacją inną niż heteroseksualna.

Firma badawcza Ipsos zapytała w sondażu osoby w wieku od 16 do 75 lat o ich tożsamość płciową oraz orientację seksualną. Trzy różne badania zostały przeprowadzone z udziałem 2150 osób z Anglii, Walii i Szkocji. 84 proc. respondentów określiło się jako osoby heteroseksualne, 5 proc. - jako osoby biseksualne, 4 proc. - jako geje lub lesbijki, 2 proc. - osoby aseksualne, 1 proc. identyfikuje się jako osoby panseksualne. Reszta odpowiedziała, że nie wie, lub woli o tym nie mówić.

Wyniki różniły się w zależności od grupy wiekowej. Wśród ankietowanych z generacji Z - czyli osób poniżej 26. roku życia - osoby biseksualne stanowią aż 10 proc. ogółu, natomiast w przedziale wiekowym 56-75 lat odsetek ten spada do 2 proc. 91 proc. przedstawicieli najstarszej grupy wiekowej identyfikuje się jako osoby heteroseksualne, z kolei spośród reprezentantów generacji Z 71 proc. respondentów określa się tym mianem.

Jest "dużo osób, które znają i kochają osoby LGBT+"

"Lekceważenie problemów, z którymi zmagają się osoby LGBT+, w pracy, szkole, sporcie, kwestiach prawnych, będzie odbierane negatywnie przez tę znaczącą część społeczeństwa, której na nas zależy. Próby umniejszania roli społeczeństwa LGBT+ i naszego życia w końcu upadną, bo jest po prostu za dużo osób, które znają i kochają osoby LGBT+" - komentuje badania organizacja charytatywna Stonewall, walcząca o prawa osób nieheteronormatywnych. To na jej zlecenie zostały przeprowadzone.

Cytowana przed BBC dr Julia Shaw, psycholog, autorka książki poświęconej zagadnieniu biseksualności, podkreśla, że "frustrujące" jest to, jak często pojęcia to bywa mylnie interpretowane. - To może prowadzić do sytuacji, w których doświadczasz negatywnych komentarzy typu: a co to znaczy? Nie możesz się zdecydować? Nie potrafisz żyć w monogamii? - tłumaczy Shaw. I dodaje: - Biseksualność to prawdziwa orientacja, to nie jest bycie pół gejem, pół hetero.

ZOBACZ TEŻ: Czarnek wycofuje się ze słów o LGBT+, "pozostając jednocześnie przy swoich poglądach"

Społeczność LGBT+ w Wielkiej Brytanii

W maju dane dotyczące orientacji seksualnej mieszkańców Wielkiej Brytanii opublikował Office for National Statistics (ONS), brytyjski odpowiednik naszego GUS-u. Wynikało z nich, że na Wyspach przybywa lesbijek, gejów i osób biseksualnych. Zebrane przez ONS statystyki wskazywały, że 8 proc. Brytyjczyków w wieku 16-24 lat uważa się za osoby homo- albo biseksualne. To statystycznie niemal jeden młody dorosły na dwunastu.

ZOBACZ TEŻ: Gdzie homoseksualizm wciąż uznawany jest za przestępstwo? W jedenastu krajach osobom LGBT grozi kara śmierci

Autor:kgo//am

Źródło: BBC, Stonewall

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości