Amerykanie nie chcą już mieć Góry Swastyki. Złożono wniosek o zmianę nazwy

Autor:
kgo//mm
Źródło:
CNN, npr.org
Swastika Mountain w Oregonie
Swastika Mountain w OregonieGoogle Maps
wideo 2/5
Google MapsSwastika Mountain w Oregonie

Jedno ze wzniesień w amerykańskim stanie Oregon od ponad 100 lat nosi nazwę Swastika Mountain, czyli Góra Swastyki. Choć nazwa ta nadana została na długo przed dojściem Adolfa Hitlera do władzy, mieszkańcy postanowili ją w końcu zmienić. W tej sprawie złożony został już wniosek, a lokalna instytucja odpowiedzialna za nazewnictwo przyznaje, że "gdyby ktoś zaproponował nową nazwę, do zmiany doszłoby już dawno".

81-letnia Joyce McClain z miasta Eugene w stanie Oregon po raz pierwszy zobaczyła nazwę Swastika Mountain w lokalnej gazecie. - Pomyślałam, że to szaleństwo. Zdecydowałam, że choć sama nie mogę nic z tym zrobić, zorientuję się, czego potrzeba do zmiany nazwy góry - wspomina w rozmowie z CNN McClain.

Kobieta w ostatnich dniach sierpnia złożyła wniosek o zmianę kojarzącej się z nazizmem nazwy góry do Oregon Historical Society - lokalnej organizacji historycznej, która odpowiada za nazewnictwo miejscowych obiektów.

Nie chodziło o hołd dla nazistów

Dyrektor Oregon Historical Society Kerry Tymchuk wyjaśnił CNN, że góra zawdzięcza swoją nazwę Wodzowi Halito, rdzennemu Amerykaninowi i miejscowemu farmerowi, który bydło ze swojego rancza oznaczał właśnie symbolem swastyki. Najpierw kontrowersyjną nazwę otrzymało pobliskie, nieistniejące już miasto, później nazwano tak również znajdującą się na terenie lasu państwowego Umpqua górę o wysokości 1297 metrów n.p.m.

- Działo się to na początku XX wieku, na długo zanim symbol zaczął być łączony z nazistami i Hitlerem. Farmer używał go, ponieważ w sanskrycie wyraz svasti oraz sam wizerunek swastyki oznaczały szczęście i pomyślność - podkreślił cytowany przez CNN Tymchuk.

Od tamtej pory nazwa góry nie została jednak zmieniona, choć Tymchuk zaznaczył, że "gdyby ktoś zaproponował nową nazwę, do zmiany doszłoby już dawno temu".

ZOBACZ TEŻ: Swastyki wyryte na samochodach w Berlinie. Policja zarejestrowała kilkadziesiąt przypadków

Mount Halo zamiast Swastika Mountain

Joyce McClain do swojego wniosku o usunięcie budzącej skojarzenia z nazistami nazwy dołączyła propozycje jej zamiennika. 81-latka wpadła na pomysł, by nazwa góry nadal była hołdem dla farmera, tym razem nawet bardziej bezpośrednim. Nowa nazwa wzniesienia miałaby brzmieć Mount Halo - Góra Halo. Zmarły w 1982 roku Halito był znany miejscowej ludności właśnie jako Wódz Halo.

Tymchuk jest zdecydowanym zwolennikiem tej zmiany. - Nazwy, które nadajemy cechom geograficznym, odzwierciedlają zarówno naszą historię, jak i nasze wartości - podkreślił dyrektor Oregon Historical Society. Przyznał, że zmiana i tak jest spóźniona.

Lokalne władze będą głosować nad zmianą nazwy góry podczas grudniowego posiedzenia, po 60-dniowym okresie zbierania opinii od miejscowej ludności. Jeśli przegłosują nową nazwę, wniosek zostanie przesłany do amerykańskiej Rady ds. Nazw Geograficznych w celu ostatecznego zatwierdzenia.

ZOBACZ TEŻ: Zegarek Adolfa Hitlera sprzedany za ponad milion dolarów. Protest środowisk żydowskich

Autor:kgo//mm

Źródło: CNN, npr.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości