Trufle cenione są ze względu na swój intensywny, niepowtarzalny smak oraz aromat. Za najbardziej ekskluzywne, a tym samym najdroższe uznaje się trufle białe oraz czarnozarodnikowe. Na aukcjach ich cena osiąga 30 tysięcy złotych za kilogram.
Trufla trufli nierówna. Obok tych, które są sprzedawane za zawrotne kwoty, są też te mniej cenione i tańsze. Za największy przysmak uznaje się trufle białe oraz czarnozarodnikowe. Na aukcjach ich cena waha się od 10 do 30 tysięcy złotych za kilogram. Tańsze są trufle letnie, zwane też europejskimi. Tu cena jest niższa, na aukcjach w zeszłym roku osiągała około 5 tysięcy złotych za kilogram.
Gdzie w Polsce można znaleźć trufle?
Z informacji zebranych na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa wynika, że w Polsce spotkać można trufle letnie, lecz liczba miejsc występowania tych grzybów jest niewielka. Ich naukowo potwierdzone stanowisko znajduje się w rejonie Niecki Nidziańskiej. Znaleziono je także w Borach Tucholskich i Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Trufle letnie można również spotkać w specjalnych ogrodach truflowych. Funkcjonują one nawet w krajach niekojarzonych powszechnie z występowaniem tych grzybów, takich jak Litwa, Łotwa, Finlandia czy Szwecja. W Polsce pierwszy z takich ogrodów założono w 2008 roku w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym. Uprawa trufli nie jest łatwa. Po ośmiu latach, we wrześniu 2016 roku, w pierwszym roku zbiorów, zebrano tam zaledwie 80 g tych cennych grzybów. Oprócz ogrodu założonego przez IBL, w naszym kraju funkcjonują również plantacje prywatne.
W ogrodach możliwe jest także wyhodowanie trufli czarnej. Z badań opublikowanych na stronie internetowej IBL wynika, iż obecnie około 80% zbiorów trufli czarnej oraz letniej pochodzi właśnie z plantacji. Jak dotąd, naukowcom nie udało się jeszcze jednak założyć ogrodów z truflą biała. Ta występuje tylko w naturalnych warunkach.
W 2016 roku za rekordową sumę 450 tysięcy euro, czyli niemal dwa miliony złotych, sprzedano białe trufle z okolic Alby na międzynarodowej aukcji, która odbyła się na zamku w Piemoncie. - Cena jest tak gigantyczna, bo jest ich bardzo mało, a wiele osób marzy o tym, aby ich spróbować. Białej trufli nie jesteśmy w stanie wyhodować, a są bardzo kapryśne. To takie grzyby, które doprawiają całe danie - komentowała wtedy Ania Starmach, jurorka programu Master Chef.
Jak szukać trufli?
Zbiór trufli nie należy do najprostszych. Trufle rosną pod powierzchnią ziemi, na głębokości około 10-20 cm. Dawniej do ich poszukiwania wykorzystywano świnie. Jednak ze względu na fakt, iż zwierzęta te bezpośrednio po odnalezieniu trufli zaczynały je zjadać, zaczęto tresować w tym celu psy. Za rasę szczególnie skuteczną w wynajdywaniu tych grzybów uważa się włoskie lagotto romagnolo.
Trufle najlepiej zbierać od października do grudnia, wtedy są najbardziej aromatyczne. Podczas poszukiwania oraz zbioru należy zachować ostrożność. Niepoprawne wykopanie może skutkować uszkodzeniem grzybni. W efekcie w przyszłości zarodniki grzybu nie wytworzą się na tym miejscu. By temu zapobiec, miejsce, z którego grzyb zostanie wykopany, należy ponownie wypełnić leśną ściółką i glebą.
Czemu trufle są tak drogie?
Pierwszym powodem jest zarówno trudność w zbiorach, jak i rzadkość występowania tych grzybów. Trufle najczęściej znaleźć można na terenach o cieplejszym niż polski klimacie. Dużymi zbiorami pochwalić się mogą Włosi, Hiszpanie oraz Francuzi. Najcenniejsze trufle białe są zbierane głównie w okolicach Piemontu przez około trzy miesiące w roku – od października do grudnia.
Wyszukany aromat oraz smak to kolejna przyczyna wysokich cen białych czy czarnych trufli. Odpowiednie wyszkolenie psa też zajmuje wiele lat. W dodatku do wzrostu trufle potrzebują odpowiedniej gleby i warunków atmosferycznych. A wskutek zmian klimatycznych w ostatnich latach zbiory są coraz mniejsze.
Gdzie można kupić trufle?
Najdorodniejsze okazy świeżych trufli białych oraz czarnych sprzedawane są na specjalnie organizowanych aukcjach. Jednym z bardziej prestiżowych wydarzeń tego rodzaju jest doroczny festiwal trufli w położonej we włoskim Piemoncie miejscowości Grinzane Cavour.
Z reguły najmniejsze sztuki trafiają do sklepów stacjonarnych i internetowych - tam sprzedawane są najczęściej w postaci przetworzonej. Okazy średniej wielkości chętnie skupują restauracje, a największe trufle wystawiane są na zagranicznych aukcjach.
Do czego dodawać świeże trufle?
Świeżo zebrane trufle najlepiej przełożyć do szklanego słoja. Przechowywane w lodówce, w temperaturze od 4 do 5°C, zachowają świeżość przez 8-10 dni. By zminimalizować ryzyko ich pleśnienia, można dodatkowo owinąć je ręcznikiem papierowym. Grzyby te można również mrozić. Jest to jednak odradzane - po rozmrożeniu ich smak oraz aromat będzie zdecydowanie mniej intensywny.
Źródło: lasy.gov.pl, tvn24.pl