Trufle to rzadkie, ale bardzo smaczne grzyby. Cenione na całym świecie zyskały miano składnika wykwintnego. Próby wyhodowania trufli w Polsce przyniosły właśnie pierwsze efekty.
Próby wyhodowania polskich trufli prowadzone były od 8 lat. Pierwszy ogród truflowy został założony w 2008 roku w Instytucie Leśnictwa w Sękocinie Starym we współpracy z Nadleśnictwem Chełm. W tym roku, na początku września, odnotowano wielki sukces tego przedsięwzięcia. Zebrano trzy pierwsze owocniki tych rzadkich grzybów, które powstały poprzez zasadzenie dębów i leszczyn z wszczepioną rodzimą truflą letnią. Odnalezione grzyby łącznie ważyły 80 g.
Warto zaznaczyć, że europejskie ogrody truflowe owocnikują zazwyczaj po upływie około 10 lat od momentu założenia. Wszystko zależy od gatunku trufli i rośliny-gospodarza oraz od lokalnego klimatu. Wynik 8 lat w przypadku polskich trufli letnich zdaje się więc być wynikiem zadowalającym.
Wyjątkowy rodzaj grzybów
Trufla to bardzo aromatyczny rodzaj grzyba, który jest wykwintnym, cenionym składnikiem głównie w kuchni włoskiej i francuskiej. Ze względu na rzadkie występowanie i nieprzewidywalne zbiory, ich ceny mogą być bardzo wysokie.
Trufle rosną pod ziemią, na głębokości około 10-20 cm. Istnieje wiele ich odmian, a najbardziej pożądane są trufle białe i czarne. Trufla letnia, zwana również truflą europejską, plasuje się zaraz po nich jako gatunek ceniony pod względem kulinarnym.
Pierwsze zbiory trufli letniej w Polsce zawdzięczamy Instytutowi Leśnictwa w Sękocinie Starym. Zespół naukowców zajmujący się uprawą tego grzyba działa pod kierunkiem dr hab. Doroty Hilszczańskiej. Już od 2007 roku pracuje nad powstaniem i późniejszym rozwojem tej hodowli. Popularyzacja uprawy trufli letniej w Polsce to nowe przedsięwzięcie naukowo-gospodarcze. Wpisuje się ono w popularny kierunek nazywany agroleśnictwem.
Autor: mg/rp,jap / Źródło: lasy.gov.pl