TVN24 Biznes | Ze świata

Sprzedano najmniejszą i najdroższą truflę na świecie

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Niewiarowski: Polska z kraju importera żywności stała się eksporterem. Nie oddamy tego, to ogromny zysk naszego kraju
Niewiarowski: Polska z kraju importera żywności stała się eksporterem. Nie oddamy tego, to ogromny zysk naszego krajuZDJĘCIA ORGANIZATORA/TVN24
wideo 2/2
ZDJĘCIA ORGANIZATORA/TVN24Niewiarowski: Polska z kraju importera żywności stała się eksporterem. Nie oddamy tego, to ogromny zysk naszego kraju

Rekordowo małą białą truflę sprzedano za wyjątkowo wysoką sumę podczas aukcji we włoskim regionie Marche - podały lokalne media. Okaz ten waży zaledwie 0,07 grama, a jego cena wyniosła 140 euro, czyli 2 miliony euro za kilogram.

Tę najwyższą cenę za kilogram zanotowano na aukcji w miejscowości Pergola. Truflę, uznaną za najmniejszą na świecie, kupił miejscowy handlowiec, a jej licytacja była kulminacyjnym wydarzeniem 25. edycji targów białych trufli.

Zawrotne ceny

Wyjątkowy "diament" ważony był na wadze aptekarskiej. Wylicytowana suma wielokrotnie przebija średnie ceny tej najszlachetniejszej odmiany. Wynosi ona w tym roku około 4 tysięcy euro za kilogram. Większe okazy, ważące ponad 50 gramów kosztują 6 tysięcy euro za kilogram.

Tegoroczne ceny są wyższe niż w minionych latach, co tłumaczy się głównie zmianami klimatycznymi i długim okresami bez opadów w minionych miesiącach.

Są setki rodzajów trufli, ale te białe są najdroższe i uważane za najsmaczniejsze. Koneserzy nazywają je "białym złotem". Grzyby te pojawiają się we Włoszech w okresie od października do grudnia.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości