Jest drogo, dużo intensywniej i ciekawiej. Polscy studenci o nauce za granicą

Źródło:
tvn24.pl; oecd.org
Wyniki matury 2023 - jak wypadły
Wyniki matury 2023 - jak wypadłyTVN24
wideo 2/2
Wyniki matury 2023 - jak wypadłyTVN24

Holandia, Wielka Brytania i Francja - to jedne z najczęściej wybieranych państw przez młodych Polaków zdecydowanych na studia za granicą. Czym tamtejsze uczelnie ich przyciągnęły? Zapytaliśmy o to osoby studiujące na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie, Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu, Université Paris Nanterre, Kolegium Uniwersyteckim w Londynie oraz Uniwersytecie Oksfordzkim.

27 czerwca opublikowano nową edycję zestawienia QS World University Rankings. Uniwersytet Warszawski wypadł najlepiej spośród polskich uczelni ujętych w rankingu. Zajął 262. miejsce na świecie. - Polskie uczelnie pozostają daleko w tyle w międzynarodowych rankingach. Myślę, że głównym źródłem problemu jest skrajne niedofinansowanie zarówno uczelni, jak i badań naukowych. W przeliczeniu na osobę Polska obecnie na badania i rozwój wydaje ponad sześć razy mniej niż Holandia - mówi Asia Siembida, studentka International Public Management and Policy na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie (EUR).

Uniwersytet Erazma w Rotterdamie po SGH w Warszawie

Podczas wyboru studiów Asia kierowała się przede wszystkim programem nauczania, mniej ważny był kraj, w którym znajduje się uczelnia. - Tak się składa, że mój kierunek był jednym z najlepszych w rankingu szanghajskim, jeśli chodzi o politykę publiczną. Ważnym czynnikiem przy wyborze uczelni był też fakt, że studia te trwają rok. Z jednej strony jest to bardzo intensywny program, z drugiej – pozwala sporo zaoszczędzić (w porównaniu z programami dwuletnimi) - opowiada.

Asia w Holandii kończy studia magisterskie. Licencjat obroniła w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. - Obie uczelnie różnią się diametralnie. Zasady przyjęcia do EUR są o wiele bardziej złożone i różnią się pomiędzy poszczególnymi wydziałami. Proces aplikacyjny często obejmuje CV, list motywacyjny i wymagania dotyczące średniej ocen, a czasem także dodatkowe egzaminy. Inny jest też kalendarz akademicki. W Holandii rok studiów podzielony jest na kilkutygodniowe bloki, w których realizuje się maksymalnie 3-4 przedmioty. Pozwala to lepiej skupić się na danym zagadnieniu, ale zarazem nakłada dodatkową presję: co około 2 miesiące jest jakieś zaliczenie. Niestety, na EUR nie ma przerw między poszczególnymi blokami, przez co wielu studentów czuje się przemęczonych po kilku takich blokach - wyjaśnia.

Asia Siembida na kampusie EUR archiwum prywatne

Wielu młodych mówi, że to, co różni uniwersytety zachodnie od ich polskich odpowiedników, to większy nacisk na rozwój krytycznego myślenia. - Uczelnie holenderskie znane są z praktycznego podejścia do edukacji, z dużym naciskiem na pracę indywidualną. Każde zajęcia są bardziej dyskusją z prowadzącym niż wykładem ex cathedra. Wymaga to więc przygotowania: zazwyczaj dostaje się jakiś tekst lub kilka artykułów naukowych do przeczytania przed zajęciami. Studia są bardziej wymagające niż w Polsce: oprócz przygotowania na każde zajęcia mamy też sporo projektów grupowych, a często także egzaminy zaliczeniowe, które pisze się w specjalnej sali pod okiem komisji egzaminacyjnej, przez co przypominają bardziej polską maturę niż egzamin na studiach. Charakter egzaminów też jest inny: ich celem jest sprawdzenie, czy zrozumieliśmy materiał, a nie czy go wyłącznie zapamiętaliśmy - podsumowała Asia.

Zapytaliśmy również, jakie są koszty utrzymania i sposób finansowania studiów w Rotterdamie. - Czesne to wydatek ok. 2300 euro (dla osób z Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Ekonomicznego). Wynajem pokoju czy mieszkania kosztuje w przeliczeniu na osobę zazwyczaj ok. 700-800 euro miesięcznie. Wszystkie inne koszty życia wynoszą zazwyczaj około 1000 euro miesięcznie. - Holandia nie jest niestety najtańszym krajem, ale na szczęście dostałam stypendium z uczelni na której studiuję, które pokrywa znaczną część tych kosztów, w tym czesne. Mowa o Erasmus Trustfonds Scholarship - wyjaśnia studentka.

Sporym wyzwaniem dla studentów bywa znalezienie mieszkania czy akademika. Jesienią 2021 holenderska organizacja Kences wskazała, że ponad 26 tysięcy studentów miało z tym kłopot. Zdarzało się, że niektórzy z nich noce przesypiali na korytarzach akademików. - W moim przypadku skończyło się dość dobrze: mieszkam w akademiku tuż przy kampusie. Nie był to mój pierwszy wybór, ale nie narzekam: standardy tutejszych akademików są bardzo wysokie. Normą jest, że każdy ma swój własny pokój, czasem także łazienkę czy mały aneks kuchenny. Niestety, akademików nie ma wiele i generalnie jest duży niedobór mieszkań. Dlatego warto zacząć szukać z wyprzedzeniem i uzbroić się w cierpliwość - mówi Asia.

ZOBACZ TEŻ: Zdolni Polacy podbijają najlepsze uczelnie na świecie. "Wolałem zajmować się swoimi rzeczami i według swojego grafiku"

Sciences Po w Paryżu, czyli połączenie prawa, ekonomii i stosunków międzynarodowych

Mateusz Gwóźdź we wrześniu rozpoczyna studia licencjackie na Sciences Po w Paryżu, które będą połączeniem nauk z zakresu stosunków międzynarodowych, prawa i ekonomii. - Gdy tylko zapoznałem się z ofertą Sciences Po, stwierdziłem, że zawiera ona wszystko, czego szukam, natomiast jej lokalizację traktuję jako dodatkowy atut, w postaci możliwości poznania nowych języków i kultur. Zastanawiałem się nad studiami w Polsce, konkretnie na Uniwersytecie Warszawskim, natomiast w porównaniu z koniecznością specjalizacji w jednym kierunku szeroki zakres kompetencji możliwych do zdobycia na Sciences Po wydał mi się bardziej atrakcyjny. Gdyby uniwersytet tego typu znajdował się w Polsce, myślę, że mógłbym zostać, by łączyć studia z działalnością społeczną - mówi Mateusz.

Nauki polityczne na Sciences Po w zestawieniach QS World University Rankings zajmują trzecie miejsce na świecie. Jakie są możliwości finansowania nauki na tej prestiżowej uczelni? - Jedną z przyczyn, dla których w ogóle mogłem wziąć pod uwagę studia na Sciences Po, jest polityka uczelni dotycząca pobierania czesnego, którego wysokość jest uzależniona od średnich zarobków gospodarstwa domowego. W ten sposób uniwersytet tworzy progresywny system, gdzie im mniej wynosi rodzinny dochód, tym niższa jest kwota wymagana do zapłacenia. Ze względu na to, że system ten ma przełożenie przede wszystkim na "realia francuskie", uczniowie np. z Polski z reguły wychodzą na nim korzystnie. Natomiast jeśli chodzi o koszty utrzymania, tu z pomocą przychodzi CROUS, czyli współfinansowana przez francuski rząd organizacja oferująca studentom stypendia i akademiki w atrakcyjnych cenach - opowiada Mateusz Gwóźdź.

Podobnie jak w Niderlandach, żeby móc podjąć się studiów na tej prestiżowej francuskiej uczelni, trzeba wziąć udział w dość złożonym procesie aplikacyjnym. - By dostać się na Sciences Po, każdy z aplikujących musi przejść dość skomplikowany proces rekrutacyjny, opierający się na udostępnieniu uczelni wyników maturalnych i świadectw ukończenia trzech ostatnich klas szkoły średniej, napisaniu kilku esejów na podane przez Sciences Po tematy, a także odbyciu zdalnej rozmowy kwalifikacyjnej z przedstawicielami uczelni, podczas której oprócz zadawania pytań o czyjeś kwalifikacje lub plany na przyszłość, rozmówcy starają się również sprawdzić naszą wiedzę na temat samej uczelni, a także ocenić naszą znajomość historii i umiejętność analizy źródeł. Wszystkie te etapy rekrutacji odbywają się w języku angielskim i są punktowane oddzielnie, by następnie na podstawie zsumowanego wyniku uczelnia mogła podjąć decyzję o przyjęciu aplikującego - mówi Mateusz.

ZOBACZ TEŻ: Po jakich studiach najlepiej się zarabia? Na pierwszym miejscu jednak nie informatyka

Prawo i historia na Université Paris Nanterre

Mikołaj Turek ukończył podwójny licencjat z prawa i historii na Université Paris Nanterre. - W tym momencie czekam na wyniki pierwszego etapu procesu rekrutacyjnego na studia magisterskie i przygotowuję się do rozmów kwalifikacyjnych. Żeby dostać się na studia licencjackie we Francji, najważniejsze są oceny z liceum i wyniki egzaminu maturalnego - mówi. Wysokość czesnego zależy od dochodów rodziny potencjalnego studenta. - Na podstawie dochodów rodziców, przyznawane są stypendia socjalne i pokoje w akademiku. Warto wspomnieć, że we Francji obiady studenckie są dotowane. Obiad kosztuje 3,3 euro, natomiast 1 euro dla studentów ze stypendium. Państwowe uczelnie francuskie są praktycznie darmowe, należy jedynie uiścić opłatę 200 euro wpisowego. Przy zdawaniu na studia magisterskie ważne są oczywiście oceny, ale również list motywacyjny i pomysł na dalsze lata - opowiada Mikołaj.

Mikołaj Turek w sali plenarnej europarlamentu w Strasburguarchiwum prywtane

Studia w Anglii po brexicie

Jak podaje Elab Education Laboratory, na studia w Wielkiej Brytanii decyduje się najwięcej polskich studentów, bo ponad 30 proc. wśród wszystkich aplikujących poza Polską. Oxford, Cambridge czy University College London przyciągają ambitnych i pracowitych młodych ludzi z całego świata. Przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej studenci z państw UE byli tak samo traktowani jak ci rodzimi. Wtedy za studia licencjackie Polacy płacili dokładnie tyle co Brytyjczycy, czyli około 9,3 tysiąca funtów za rok. Teraz osoby pochodzący spoza Wielkiej Brytanii rocznie ponoszą koszty rzędu 28-50 tysięcy funtów. To trzykrotny wzrost opłat w porównaniu z tymi przed wyjściem Brytyjczyków z UE.

Maja Nachyła, University College Londonarchiwum prywatne

- Po brexicie nawet studenci posiadający paszporty z Unii Europejskiej płacą "international fees", które wynoszą w zależności od kierunku (np. studia medyczne są droższe) od 20 tysięcy do 50 tysięcy funtów. Na szczęście posiadam "pre-settled status", czyli tymczasowy status osiedleńczy, więc w moim przypadku jest to koszt rzędu 9 tysięcy funtów rocznie, na co wzięłam pożyczkę studencką od rządu. Zacznę ją spłacać dopiero po przekroczeniu pewnego poziomu dochodów - opowiadała Maja Nachyła, studentka Economics and Business with East European Studies na University College London. - Niestety, drugie tyle kosztuje mnie wynajem jednoosobowego pokoju w akademiku, dlatego przed podjęciem decyzji o studiowaniu w Londynie należy przygotować się na koszt zakwaterowania, wynoszący od 5 do 20 tysięcy funtów (przy czym dolna stawka dotyczy wieloosobowych pokojów w akademikach użyczanych wyłącznie na okres roku akademickiego). Ceny produktów spożywczych są przynajmniej dwa razy wyższe niż w Polsce, zaś najtańsza miesięczna karta miejska kosztuje ponad 100 funtów. Włączając w to okazjonalne jadanie na mieście, na samo jedzenie oraz komunikację miejską wydaję około 400 funtów na miesiąc - podsumowała.

Przed wejściem w życie umowy między Londynem a Brukselą 1 stycznia 2021 roku tygodnik "Polityka" pytał polskich studentów, jak finansują swoje studia na brytyjskich uczelniach. 80% z nich odpowiedziało, że bez kredytu studenckiego nie byłoby w stanie ich podjąć. W tym momencie polscy studenci bez wspomnianego przez Maję pre-settled status nie mają już do niego dostępu. Pozostaje im ewentualnie oferta bankowa, jednak najprawdopodobniej nie będzie ona już tak preferencyjna dla studentów.

Arabistyka na Oksfordzie

- Studiuję arabistykę ze studiami nad islamem. Zdecydowałam się na ten kierunek, bo jest to bardzo ciekawy region i chciałabym w przyszłości pracować w ambasadzie na Bliskim Wschodzie - opowiadała Nicola Więcław, studentka trzeciego roku na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Nicola Więcław na kampusie Uniwersytetu Oksfordzkiego

- Wybrałam Oksford nie tylko dlatego, że jest to jeden z najlepszych uniwersytetów na świecie, ale wyróżnia się też sposobem nauczania. Dla mnie szczególnie ważne są tzw. tutorials, które polegają na napisaniu eseju i później spotkaniach w małej grupie (do trzech osób) z profesorem i pogłębieniu wiedzy na dany temat, co bardzo mi odpowiada - mówi. - Główne koszty to czesne i utrzymanie. Jeśli chodzi o czesne, to wynosi ono trochę ponad 9 tysięcy funtów i można dostać na niego kredyt studencki od rządu brytyjskiego, z czego korzystam. Niestety, byłam ostatnim rocznikiem z Unii Europejskiej, dla którego ta opcja była możliwa, w tej chwili Polacy są traktowani jako studenci międzynarodowi, więc czesne dla nich wynosi prawie 30 tysięcy funtów za rok, bez możliwości wzięcia kredytu studenckiego.

Koszt utrzymania na Oksfordzie to oscyluje on w okolicach kilku tysięcy funtów, co zależy od opłat za mieszkanie i szkołę. W zależności od dochodów rodziców dostajemy stypendium na utrzymanie, resztę pokrywam, pracując w wakacje i wolne oraz dzięki wsparciu rodziny. Niestety, nie wolno nam pracować w trakcie semestru, ale przerwy międzysemestralne są bardzo długie i pozwalają na podjęcie pracy - podsumowuje.

Wyższe koszty utrzymania za granicą czy droższe mieszkania nie zmniejszyły liczby polskich studentów na zagranicznych uczelniach. Jak twierdzi Michał Mazur, założyciel Our Future Foundation, poza granicami Polski studiuje ponad 50 tysięcy Polaków.

ZOBACZ TEŻ: Polacy na European Youth Event w Strasburgu. Pojechali pokazać, że "Polska jest i będzie członkiem wspólnoty"

Autorka/Autor:Julia Zalewska-Biziuk //mro

Źródło: tvn24.pl; oecd.org

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay

Pozostałe wiadomości

Wiem od wielu konsulów, że sprawa była znacznie szersza, to była jakaś tragiczna operacja na bezpieczeństwie narodowym - tak o aferze wizowej mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Mam swoje informacje. Uważam, że to jest początek, bo to nie jest kwestia tylko jednego Edgara Kobosa. To nie jest kwestia tylko jednego wiceministra Piotra Wawrzyka - dodał.

Kowal o aferze wizowej: Mam swoje informacje. To nie jest kwestia jednego wiceministra

Kowal o aferze wizowej: Mam swoje informacje. To nie jest kwestia jednego wiceministra

Źródło:
TVN24

Rzadka choroba jelit spowodowała, że obywatel Belgii został oczyszczony z zarzutu prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, na zespół fermentacji jelitowej zwany autobrowarem (ABS) cierpi... pracownik browaru.

Pracownik browaru cierpi na zespół autobrowaru. Dzięki temu uniknie kary

Pracownik browaru cierpi na zespół autobrowaru. Dzięki temu uniknie kary

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Ibuprofen Dr. Max. Powodem jest stwierdzenie nieprawidłowości w zakresie jednego z parametrów.

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że spotka się z premierem Donaldem Tuskiem w sprawie możliwości dołączenia przez Polskę do programu Nuclear Sharing. Dodał, że "oczywistą sprawą jest to, że współpracujemy ze sobą w sprawach dotyczących polityki zagranicznej i w każdej innej sprawie, w której będzie potrzeba".

Sprawa broni jądrowej w Polsce. Prezydent: spotkam się z premierem Donaldem Tuskiem

Sprawa broni jądrowej w Polsce. Prezydent: spotkam się z premierem Donaldem Tuskiem

Źródło:
PAP, TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Zakład produkcyjny Levi Strauss w Płocku ma zostać zlikwidowany do końca listopada. Pracę straci 650 osób. W poniedziałek podpisano porozumienie dotyczące odpraw dla zwalnianych pracowników. Szczegóły wypracowanych rozwiązań nie zostały ujawnione.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Źródło:
PAP

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow ma martwicę trzustki, która nie pozostawia szans na jego pełny powrót do zdrowia - podała Nowaja Gazieta.Jewropa. Według informacji niezależnej gazety jego prawdopodobnym następcą jest bliski współpracownik i dowódca czeczeńskiego specnazu Apti Ałaudinow.

Media: Ramzan Kadyrow usłyszał diagnozę. Bez szans na pełny powrót do zdrowia

Media: Ramzan Kadyrow usłyszał diagnozę. Bez szans na pełny powrót do zdrowia

Źródło:
PAP

Rosjanie znów zaatakowali Charków. Uderzyli między innymi w wieżę telewizyjną. Media społecznościowe obiegło nagranie, na którym widać dym z masztu oraz moment, w którym duża część instalacji wali się na ziemię. W mieście są problemy z sygnałem telewizyjnym - informują lokalne władze.

Atak na Charków. Wieża telewizyjna zniszczona, duża część runęła. Nagranie

Atak na Charków. Wieża telewizyjna zniszczona, duża część runęła. Nagranie

Źródło:
Reuters, PAP

Lekarze w mieście Rafah na południu Strefy Gazy wykonali cesarskie cięcie u kobiety, która zginęła w izraelskim ataku - informują przedstawiciele służby zdrowia w palestyńskiej enklawie. Ważąca niespełna półtora kilograma dziewczynka trafiła do szpitala, jej stan określa się jako stabilny.

Noworodek uratowany z łona zmarłej matki. Kobieta zginęła w izraelskim ataku 

Noworodek uratowany z łona zmarłej matki. Kobieta zginęła w izraelskim ataku 

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Dziewięć złotych i pięć srebrnych nagród trafiło do dziennikarzy oraz tytułów TVN Warner Bros. Discovery na World Media Festivals w Hamburgu. Wśród laureatów znalazły się między innymi reportaże dziennikarzy "Czarno na białym" i "Superwizjera" TVN.

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

Źródło:
tvn24.pl

Oregano jest najbardziej fałszowaną przyprawą w Unii Europejskiej - wskazują autorki publikacji w biuletynie Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Jakie przyprawy możemy znaleźć w opakowaniach, w których powinno znajdować się oregano?

Wskazano "najbardziej fałszowaną" przyprawę w UE. Co naprawdę jemy?

Wskazano "najbardziej fałszowaną" przyprawę w UE. Co naprawdę jemy?

Źródło:
tvn24.pl

Kataplazmy: są zawieszone w osoczu krwi, przykłada się na skórę, mają szeroki kąt widzenia czy to płacz z łkaniem? Na to pytanie za 10 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadał pan Rafał Biliński z Wrocławia.

Czym są kataplazmy? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Czym są kataplazmy? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Wielka Brytania to kolejny kraj, w którym obserwuje się gwałtowny wzrost liczby zachorowań na odrę. W rozmowie ze stacją Sky News matka pięciomiesięcznej dziewczynki, która trafiła do szpitala po tym, jak zapadła na tę wysoce zakaźną chorobę, mówiła o "przerażających" objawach. Coraz więcej przypadków notuje się również w Polsce.

Rośnie liczba zachorowań na odrę. Rodzice o "przerażających" objawach

Rośnie liczba zachorowań na odrę. Rodzice o "przerażających" objawach

Źródło:
Sky News, PAP, tvn24.pl

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar powołał w Prokuraturze Krajowej zespół śledczy do zbadania wykorzystania Pegasusa przez służby. Jest on złożony z pięciu prokuratorów. Rozszerzono też zakres prowadzonego postępowania w sprawie.

Sprawa Pegasusa. Jeden zespół rozwiązany, drugi powołany

Sprawa Pegasusa. Jeden zespół rozwiązany, drugi powołany

Źródło:
PAP

Kierowca w Ustce wjechał na przejście dla pieszych na czerwonym świetle i przed szkołą potrącił troje nastolatków. Trafili oni do szpitala, nie wiadomo, w jakim są stanie.

Nastolatkowie potrąceni przed szkołą na pasach

Nastolatkowie potrąceni przed szkołą na pasach

Źródło:
TVN24

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) opublikował ostrzeżenie dotyczące 13 partii mąki migdałowej marki Fivio. Powodem jest przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn w surowcu wykorzystanym do produkcji - czytamy w komunikacie.

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpański żołnierz zginął w poniedziałek podczas ćwiczeń na poligonie w Bemowie Piskim na północnym wschodzie Polski. Wojskowy uczestniczył w manewrach NATO. "Cześć jego pamięci!" - pożegnało go polskie MON w mediach społecznościowych.

Hiszpański żołnierz zginął na poligonie w Polsce

Hiszpański żołnierz zginął na poligonie w Polsce

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał wyrok pierwszej instancji w sprawie mężczyzny oskarżonego o zakłócanie mszy w jednym z kościołów w mieście oraz obrazę uczuć religijnych kilku osób. Jak wynika z ustaleń, mężczyzna zachowywał się w trakcie mszy głośno i agresywnie.

Pół roku więzienia za zakłócenie nabożeństwa. Skazany tłumaczył się "głupotą"

Pół roku więzienia za zakłócenie nabożeństwa. Skazany tłumaczył się "głupotą"

Źródło:
PAP

Małżeństwo z dzieckiem przechodziło obok zabytkowego budynku "szkoły tramwajarzy" przy Kawęczyńskiej. Nagle na ulicę poleciały odłamki szkła. W oknach zabytku rodzina zauważyła młodocianych chuliganów. Chłopcy w wieku 10, 12 i 13 lat trafili w ręce policji.

Szli z niemowlakiem, z budynku poleciało szkło. Zatrzymano chłopców w wieku 10, 12 i 13 lat

Szli z niemowlakiem, z budynku poleciało szkło. Zatrzymano chłopców w wieku 10, 12 i 13 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wieloletni wójt gminy Korycin (woj. podlaskie) Mirosław Lech wygrał wybory przewagą jednego głosu. Jego kontrkandydatka Beata Matyskiel twierdzi, że ma dowody na to, iż wójt meldował przed drugą turą osoby, które nie są związane z gminą i zwraca też uwagę na dowożenie do lokali wyborczych osób, w przypadku których nie było takich podstaw. 

Wygrał jednym głosem. Jego kontrkandydatka zapowiada złożenie protestu wyborczego

Wygrał jednym głosem. Jego kontrkandydatka zapowiada złożenie protestu wyborczego

Źródło:
PAP

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Były szef MSWiA Mariusz Kamiński zeznawał przed komisją śledczą do spraw afery wizowej. Powiedział, że był pierwszą osobą, która otrzymała informację o nadużyciach w MSZ. - Osobiście zleciłem CBA wyjaśnienie tej sprawy - oświadczył. Dodał, że dotarły do niego informacje o tym, że były wiceminister Piotr Wawrzyk "miał świadomość" działań prowadzonych przez Edgara Kobosa w sprawach związanych z wydawaniem wiz. Wawrzyk skomentowałem te słowa. "Nie miałem 'świadomości' przestępczej działalności Kobosa" - napisał.

Mariusz Kamiński przed komisją śledczą o aferze, gotówce w domu Kobosa i "świadomości" Wawrzyka. Były wiceminister mu odpowiada

Mariusz Kamiński przed komisją śledczą o aferze, gotówce w domu Kobosa i "świadomości" Wawrzyka. Były wiceminister mu odpowiada

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Jaka pogoda będzie w majówkę 2024? To pytanie, które wielu z nas zadaje sobie coraz częściej, tym bardziej że długi majowy weekend w tym roku dla niektórych może potrwać nawet ponad tydzień. Czy będzie ciepło? Sprawdź wstępną prognozę, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę. Czy ciepło zdąży wrócić?

Pogoda na majówkę. Czy ciepło zdąży wrócić?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jastrzębie-Zdrój to największe polskie miasto, w którym po wyborach samorządowych 2024 kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość będzie prezydentem. PKW poinformowało, że tym liczącym prawie 83 tysiące mieszkańców miastem będzie rządził Michał Urgoł. Pokonał tym samym urzędującą prezydentkę Annę Hetman.

Największe miasto w Polsce z prezydentem popieranym przez PiS. Leży na Śląsku

Największe miasto w Polsce z prezydentem popieranym przez PiS. Leży na Śląsku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli, zawiadomił prokuraturę. Chodzi o - jak czytamy w komunikacie NIK - "celowe dążenie do usunięcia go przemocą z funkcji". Osoby, o których mowa, w okresie "od 2015 roku, działając wspólnie i w porozumieniu, poprzez nadużycie udzielonych im uprawnień lub niedopełnienie ciążących na nich obowiązków, mogły doprowadzić między innymi do naruszenia porządku publicznego, bezpieczeństwa państwa i obywateli".

Banaś zawiadamia prokuraturę. Chce "bezwzględnego ukarania"

Banaś zawiadamia prokuraturę. Chce "bezwzględnego ukarania"

Źródło:
tvn24.pl

Przede mną ostatnie głosowania i sesja Parlamentu Europejskiego. Dalszego ciągu nie będzie - oświadczył w poniedziałek europoseł PiS Tomasz Poręba. Dodał, że odchodzi z bieżącej polityki.

Tomasz Poręba: Odchodzę z polityki. Na własnych warunkach

Tomasz Poręba: Odchodzę z polityki. Na własnych warunkach

Źródło:
tvn24.pl

Egzekwowanie kar nałożonych na TVN24 i TOK FM przed decyzją sądu drugiej instancji to wyraz ewidentnie złej woli - ocenił były członek KRRiT Krzysztof Luft. Jak dodał, obecny szef Rady Maciej Świrski to "fundamentalista ideologiczny". Zdaniem Juliusza Brauna, byłego szefa KRRiT, "przewodniczący Świrski wykracza w obu przypadkach poza swoje kompetencje".

"Fundamentalista ideologiczny", "wykracza poza kompetencje". Byli członkowie KRRiT o decyzjach Świrskiego

"Fundamentalista ideologiczny", "wykracza poza kompetencje". Byli członkowie KRRiT o decyzjach Świrskiego

Źródło:
Wirtualne Media, tvn24.pl

Już w tym tygodniu będziemy mogli obserwować na niebie pełnię Różowego Księżyca. Zjawisko zbiegnie się w czasie ze szczytem dwóch rojów meteorów. Niebo będą przecinać Lirydy i mniej znane pi Puppidy.

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Głosowanie na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaplanowane na wtorek nie odbędzie się - napisał rektor uczelni. Prof. Zbigniew Gaciong poinformował, że powodem jest brak kandydatów. Stan prawny dotyczący wyborów postanowiło zweryfikować Ministerstwo Zdrowia.

Wybory rektora WUM nie odbędą się. Ministerstwo interweniuje

Wybory rektora WUM nie odbędą się. Ministerstwo interweniuje

Źródło:
PAP