Od włosów zachowanych w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie - do żywego mamuta. W taką podróż w czasie wybrali się amerykańscy i rosyjscy naukowcy. I zrekonstruowali już większą część genomu zwierzęcia, żyjącego tysiące lat temu.
To będzie możliwe. Pytanie jest raczej, czy tylko dlatego, że możemy tego dokonać, powinniśmy tak uczynić. Stephan Schuster, współautor badania z Penn State University
Nie "czy możemy", ale "czy powinniśmy"
- To będzie możliwe. Pytanie jest raczej, czy tylko dlatego, że możemy tego dokonać, powinniśmy tak uczynić - pyta Stephan Schuster, biochemik z Penn State University, współautor badania. - Nie powinno to zająć jednak więcej niż 10, 20 lat.
To jest trochę jak by próbować odtworzyć samochód, posiadając tylko 80 proc. jego części. Do tego wiedząc, że reszta jest zniszczona. Jeremy Austin, uniwersytet w Adelajdzie
Większość materiału wykorzystanego w projekcie pochodzi z zamarzniętych w wiecznym lodzie Syberii zwierząt. Warunki te są bowiem idealne dla zachowania się włosów, które znakomicie nadają się do odtworzenia dawnego DNA. Dlaczego? Otóż gdy badacze starali się uzyskać DNA z kości mamutów, trafiali na biologiczne "zanieczyszczenia" w postaci grzybów i bakterii. W przypadku włosów, problem ten nie jest przeszkodą.
Mamut jak słoń
Aby upewnić się, że genom należy do mamuta, naukowcy porównali go do sekwencji DNA afrykańskich słoni. Jak się bowiem okazuje, mamut i słoń różnią się od siebie zaledwie w 0,6 proc. Jest to połowa różnicy, jaka dzieli ludzi i szympansy.
Oznacza to, że ewolucyjne rozdzielenie między afrykańskimi słoniami a mamutami dokonało się wcześniej, niż rozdzielenie linii szympansów i ludzi. Z tego z kolei wyłania się wniosek, że ewolucja genomu dokonuje się wolniej u słoni (w tym u mamutów), niż u ludzi i wielkich małp.
Na tym różnice się nie kończą. Mamut i słonie maja o 1,4 raza dłuższy genom niż inne ssaki.
Czy wrócą?
Wielu od dawna marzy o przywróceniu zaginionych gatunków do życia. Jednak większość naukowców pozostaje wciąż sceptyczna, czy będzie to możliwe.
- To jest trochę, jakby próbować odtworzyć samochód, posiadając tylko 80 proc. jego części. Do tego wiedząc, że reszta jest zniszczona - powiedział Jeremy Austin, zastępca dyrektora Australian Centre for Ancient DNA na uniwersytecie w Adelaide. - Nawet, jeśli byśmy mieli cały genom, wciąż nie wiemy, co było naturalną mutacją genów, a co jest efektem ich uszkodzenia. Jest to problem nie do pokonania - dodaje.
Istnieje też zasadniczy problem ze stworzeniem sztucznych chromosomów. - Nie mamy pojęcia - jeszcze - ile chromosomów miały mamuty - powiedział Hendrik Poinar, genetyk z McMaster University w Ontario (Kanada). Czy to przeszkody zdolne zatrzymać marzenia? Patrząc na rozwój technologii i medycyny można być optymistą.
Źródło: bbc.co.uk, webhosting.pl
Źródło zdjęcia głównego: rw.mammoth.psu.edu