Naukowcom udało się częściowo cofnąć proces starzenie myszy i wydłużyć w ten sposób ich życie - wynika z najnowszych badań. Dokonano tego za pomocą eksperymentu, w którym chirurgicznie połączono układy krążenia młodych i starych osobników.
Wynki badań międzynarodowego zespołu naukowców zostały opublikowane 27 lipca w czasopiśmie "Nature", a na początku sierpnia zostało opisane przez media. Naukowcy postanowili na 12 tygodni połączyć chirurgicznie układy krążenia myszy będących w różnym wieku, aby sprawdzić, jak przepływ krwi wpłynie na ich organizmy. Eksperyment przeprowadzili na parach młodych 3-miesięcznych myszy, parach starych 2-letnich myszy oraz parach myszy młodej i starej. Nie przekazano, ile dokładnie myszy wzięło udział w eksperymencie. Po odłączeniu od siebie zwierząt sprawdzali ich kondycję przez jeszcze dwa miesiące.
ZOBACZ TEŻ: Znaleźli cząstki plastiku w mózgach myszy
Naukowcy wydłużyli życie myszy
Najciekawszych wniosków dostarczyły obserwacje par myszy młodych i starych, które wskazywały na częściowe cofnięcie procesów starzenia się tych starszych. U myszy, które otrzymały krew od młodszych osobników, odnotowano znaczne zmniejszenie biologicznego wieku krwi i wątroby, a także zmienioną ekspresję genów, charakterystyczną dla procesu przeciwnego do starzenia się. Zauważono m.in. mniejsze stany zapalne oraz poprawiony metabolizm. Myszy, które poddano procedurze, żyły w rezultacie około 10 proc. dłużej niż te, które nie otrzymały krwi młodego osobnika. Co więcej, odmładzające rezultaty utrzymały się po zakończeniu eksperymentu.
Według autorów badanie to jest pierwszym, które pokazuje, że chirurgiczne połączenie układów krwionośnych może "spowolnić tempo starzenia się, co idzie w parze z wydłużeniem długości życia i zdrowia". Naukowcy nie są jednak pewni, z czego dokładnie wynika taka prawidłowość. "Czy młoda mysz dostarcza starej nowe komórki, czy jednak zmienia (działanie) starej, starzejącej się krwi?" - zastanawia się współautor badania, biolog James White.
Eksperyment cofający starzenie
Naukowcy nie sugerują na razie, że podobny efekt byłby możliwy do zastosowania u ludzi. Zaznaczają również, że próby przeprowadzenia takiego eksperymentu na ludziach nie byłyby ani etyczne, ani praktyczne. Przełożenie wieku myszy i czasu trwania eksperymentu na długość życia człowieka oznaczałaby konieczność połączenia chirurgicznie 50-latka z 18-latkiem na okres około ośmiu lat, co o mniej więcej tyle samo potencjalnie mogłoby wydłużyć życie osoby starszej.
ZOBACZ TEŻ: Wyhodowano myszy, które mają dwóch ojców. Autor badania mówi o możliwości zastosowania metody u ludzi
Źródło: Nature, Health News, Science Alert
Źródło zdjęcia głównego: meteo