Ludzie całują się w usta już od co najmniej 4 500 lat, najstarsze znane dowody na to pochodzą z Mezopotamii - poinformowali naukowcy. To o ponad tysiąc lat wcześniej, niż dotąd sądzono.
Nowe badania na temat historii ludzkich pocałunków naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze i Uniwersytetu Oksfordzkiego opublikowali 18 maja w czasopiśmie naukowym "Science". Wskazali w nim, że początki całowania się ludzi sięgają co najmniej 2500 lat przed naszą erą, czyli o tysiąc lat wcześniej, niż do tej pory sądzono.
Najstarsze pocałunki
Najwcześniejsze znane dowody pocałunków pochodzą od mieszkańców społeczeństw znajdującej się na terenie dzisiejszego Iraku starożytnej Mezopotamii. Dotychczasowa hipoteza mówiła, że najstarsze znane pocałunki pochodziły z rejonu dzisiejszych Indii z około 1500 roku p.n.e.
"Jednak znaczny zbiór przeoczonych (do teraz - red.) dowodów podważa to stwierdzenie, ponieważ całowanie w usta udało się udokumentować w starożytnej Mezopotamii i Egipcie od co najmniej 2500 roku przed naszą erą" - wskazano w artykule. Tymi przeoczonymi dowodami były stworzone przez pierwsze społeczeństwa Mezopotamii gliniane tabliczki, na których znaleziono wyryte pismem klinowym opisy pierwszych znanych pocałunków w kontekście erotycznym.
- Wiele tysięcy z nich przetrwało do dziś i zawierają one wyraźne przykłady, że całowanie było uważane za część romantycznej intymności w czasach starożytnych, podobnie jak tego, że mogło być częścią przyjaźni i relacji między członkami rodziny - wskazał dr Troels Pank Arbøll z Uniwersytetu w Kopenhadze, cytowany przez "Guardiana".
Całowanie w usta
Naukowcy zauważają, że całowanie w usta jako przejaw romantycznej relacji mogło być równie upowszechnione, co przyjazne pocałunki między przyjaciółmi czy członkami rodzin. Pocałunki w usta mogły być ponadto już w czasach Mezopotamii praktykowane w wielu społecznościach starożytnych. - Dlatego całowanie nie powinno być uznawane jako zwyczaj, który wywodzi się tylko z pojedynczego regionu i stamtąd się rozprzestrzenił, a raczej jako coś, co było praktykowane w wielu starożytnych kulturach przez kilka tysiącleci - podkreślił.
Źródło: Guardian, Science
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstck