Włosy Beethovena ujawniają problemy zdrowotne i sekretną historię rodziny

Autor:
wac//am
Źródło:
Current Biology
Pukiel włosów Ludwiga van Beethovena na aukcji (nagranie z 2019 roku)
Pukiel włosów Ludwiga van Beethovena na aukcji (nagranie z 2019 roku)
Reuters
ReutersPukiel włosów Ludwiga van Beethovena na aukcji (nagranie z 2019 roku)

Naukowcy przeanalizowali pod kątem DNA kilka kosmyków włosów Ludwiga van Beethovena. Analiza nie tylko dała wgląd w problemy zdrowotne słynnego niemieckiego kompozytora, ale również ujawniła sekret jego rodziny.

Zespół 29 naukowców, kierowany przez doktora Tristana Begga z University of Cambridge, początkowo przeanalizował osiem pukli włosów przypisywanych Beethovenowi. Jak się okazało, jedynie pięć z nich pochodziło od jednej osoby. "Uznaliśmy, że te pasujące próbki prawie na pewno są autentyczne" - przekazano na łamach czasopisma naukowego "Current Biology", w którym 21 marca badacze opublikowali wyniki analizy. Następnie badacze przystąpili do sekwencjonowania DNA kompozytora.

ZOBACZ TEŻ: Dom Verdiego na sprzedaż. To koniec 20-letniej kłótni spadkobierców kompozytora

Ludwig van Beethoven. Co wynika z analizy DNA kompozytora

Zaprezentowana w piśmie analiza wykazała, że miał genetyczną predyspozycję do chorób wątroby i cierpiał na wirusowe zapalenie wątroby typu B co najmniej kilka miesięcy przed śmiercią. Zdaniem naukowców prawdopodobnie przyczyniło się ono do śmierci Beethovena. Jednocześnie naukowcy podkreślili, że w ramach przeprowadzonych badań nie znaleźli genetycznego wyjaśnienia zaburzeń słuchu muzyka oraz jego problemów żołądkowo-jelitowych.

Pytania dotyczące przyczyn śmierci Beethovena zadawano już krótko po jego odejściu. W ostatnich latach życia kompozytor przeszedł m.in. dwukrotnie żółtaczkę - to dlatego przez lata uważano, że zmarł na marskość wątroby. - Naszym głównym celem było rzucenie światła na problemy zdrowotne Beethovena, znanego z postępującej utraty słuchu, z którą zaczął się mierzyć w wieku około dwudziestu kilku lat - powiedział CNN współautor badania prof. Johannes Krause z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku w Niemczech. Jak zaznaczył, kompozytor całkowicie utracił słuch przed 1818 rokiem, czyli na dziewięć lat przed śmiercią.

Ludwig van Beethoven, portret z encyklopedii Meyers Konversations-LexikonNicku / Shutterstock

Badanie DNA twórcy m.in. słynnych symfonii przyniosło jeszcze jedno odkrycie. Po porównaniu profilu genetycznego Beethovena do DNA jego żyjących krewnych z Belgii naukowcy doszli do wniosku, że jeden z męskich przodków kompozytora musiał dopuścić się romansu przedmałżeńskiego, który zaowocował dzieckiem - świadczy o tym brak pasującego chromosomu w próbkach włosów Beethovena. Według naukowców do romansu mogło dojść między poczęciem Hendrika van Beethovena w 1572 roku a poczęciem Beethovena w 1770 roku. Hendrika od kompozytora dzieliło około siedem pokoleń.

ZOBACZ TEŻ: Rekordowa cena za włosy Johna Lennona

Autor:wac//am

Źródło: Current Biology

Pozostałe wiadomości