Zmarła najstarsza żyjąca osoba na świecie. Kto przejął po niej ten tytuł?

Autor:
kgo//am
Źródło:
GRG, "La Vanguardia", tvn24.pl

Po śmierci siostry Andre, francuskiej zakonnicy uznawanej do tej pory za najstarszą żyjącą osobę na świecie, tytuł ten przejęła María Branyas Morera - podaje Gerontologiczna Grupa Badawcza. Francuzka zmarła niespełna miesiąc przed 118. urodzinami, tymczasem mieszkająca w Hiszpanii Morera w tym roku skończy 116 lat.

Informację o śmierci siostry Andre, czyli Lucile Randon, przekazał we wtorek Agencji Reutera dom spokojnej starości w Tulonie na południu Francji, w którym mieszkała. Zakonnica zmarła w wieku 118 lat i 340 dni, swoje 119. urodziny obchodziłaby w lutym. Według światowej listy superstulatków Gerontologicznej Grupy Badawczej (GRG), amerykańskiej organizacji naukowo-badawczej, siostra Andre była najstarszą żyjącą osobą na świecie. W kwietniu ubiegłego roku, gdy w wieku 119 lat i 107 dni zmarła Japonka Kane Tanaka, została też wpisana na Listę Rekordów Guinessa.

Najstarsze żyjące osoby na świecie

Teraz, po śmierci francuskiej zakonnicy, za najstarszą żyjącą osobę na świecie uznawana jest Hiszpanka María Branyas Morera. Jak czytamy na stronie GRG, Morera ma obecnie dokładnie 115 lat i 320 dni. Swoje 116. urodziny będzie obchodzić 4 marca. Urodziła się w 1907 roku w amerykańskim San Francisco, gdzie jej ojciec pracował jako dziennikarz hiszpańskojęzycznej gazety. Gdy María miała siedem lat, jej rodzice podjęli decyzję o powrocie do Hiszpanii. Rodzina osiedliła się w Katalonii, gdzie Morera spędziła resztę swojego życia.

Od ponad dwudziestu lat mieszka w domu opieki w katalońskim Olot. W 2020 roku Hiszpanka zakaziła się koronawirusem, jednak szybko wróciła do zdrowia. W młodości Morera w wyniku wypadku straciła słuch w jednym uchu. Wzrok miała za to na tyle dobry, że w wieku 110 lat była w stanie samodzielnie czytać gazetę. 115-latka ma też swoje konto na Twitterze, jednak wątpliwe, by prowadziła je sama.

Drugie miejsce na liście najstarszych żyjących osób zajmuje w tej chwili Fusa Tatsumi z Japonii. Od Hiszpanki młodsza jest o niespełna dwa miesiące - 116 lat skończy 25 kwietnia. Podium uzupełnia urodzona w Kalifornii Edith "Edie" Ceccarelli. Ona jest już wyraźnie młodsza od wyprzedzających ją w klasyfikacji Morery i Tatsumi. Urodziła się w 1908 roku, czyli rok po nich, 2 maja będzie obchodziła 115. urodziny.

ZOBACZ TEŻ: Ten cyprys patagoński z Chile zdaniem naukowców może być najstarszym drzewem na świecie

Najstarsi ludzie w historii

Za najstarszą żyjącą kiedykolwiek osobę GRG uznaje się Jeanne Calment. Urodzona w 1875 roku Francuzka zmarła w wieku 122 lat i 164 dni, w 1997 roku. Drugie miejsce w rankingu długowieczności zajmuje wspomniana Tanaka, która zmarła ponad trzy miesiące po 119. urodzinach. Zaraz za nią plasuje się trzecia osoba, która mogła poszczycić wiekiem 119 lat. Sarah Knauss ze Stanów Zjednoczonych zmarła w 1999 roku, gdy miała 119 lat i 97 dni. Na czwartym miejscu znajduje się siostra Andre. Nikt poza wymienioną czwórką nie dożył 118. urodzin, a przynajmniej nie ma przypadków, w których zostałoby to oficjalnie potwierdzone.

Najstarsza osoba w Polsce

Do niedawna drugą najstarszą żyjącą osobą na świecie była Polka, Tekla Juniewicz z Gliwic. Pani Tekla zmarła w nocy z 18 na 19 sierpnia 2022 roku, miała dokładnie 116 lat i 70 dni. Juniewicz zajmowała pierwsze miejsce na liście najdłużej żyjących Polaków w historii i 21. miejsce na liście najdłużej żyjących kiedykolwiek osób na świecie. Jak odnotował portal Najstarsi Polacy, kobieta była pierwszą osobą w Polsce, która osiągnęła kolejno wiek: 112, 113, 114, 115 i 116 lat. Po śmierci mieszkanki Gliwic najstarszym żyjącym w Polsce człowiekiem jest 111-letnia Elżbieta Rogala z województwa kujawsko-pomorskiego.

ZOBACZ TEŻ: Zmarł najstarszy pies na świecie. Suczka Pebbles była wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa

Autor:kgo//am

Źródło: GRG, "La Vanguardia", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości