Oto Najlepsze Miasta Świata 2025. Na liście dwa z Polski  

Londyn Wielka Brytania Trafalgar Square shutterstock_425561161
Wielka Brytania. Londyn na nagraniach archiwalnych
Źródło: Reuters Archive

Londyn zajął pierwsze miejsce w najnowszej edycji rankingu Najlepszych Miasta Świata. Zestawienie, we współpracy z instytutem Ipsos, przygotowała międzynarodowa agencja konsultingowa Resonance. Przy jego opracowywaniu uwzględniono takie czynniki, jak stosunek cen do zarobków, układ przestrzenny, scena kulturalna czy jakość powietrza. Na liście znalazły się dwa miasta z Polski.

Firma konsultingowa Resonance opublikowała najnowszą edycję corocznego zestawienia Najlepszych Miasta Świata. Podczas jego tworzenia uwzględniono szereg czynników wpływających na trzy aspekty, tj. przyjazność do życia, atrakcyjność życia i dobrobyt miast. Ocenie poddane zostały kwestie takie, jak układ przestrzenny, liczba atrakcji turystycznych, jakość powietrza, liczba restauracji, jakość sceny kulturalnej czy stopa bezrobocia i PKB na osobę. Analizą objęto metropolie zamieszkałe przez co najmniej milion osób. Podobnie jak w ostatnich dwóch latach, z uwagi na rosyjską agresję na Ukrainę, z rankingu wykluczono miasta w Rosji.

Pierwsze miejsce zestawienia, już po raz 10. z rzędu, zajął Londyn. Pod względem przyjazności do życia brytyjską stolicę oceniono jako trzecią, atrakcyjności życia - drugą, a dobrobytu - pierwszą. Resonance opisało ją jako "jedną z najbardziej pożądanych destynacji dla studentów, zagranicznych inwestorów, turystów i liderów biznesu". "Londyn niezmiennie ustanawia poprzeczkę dla tego, czym powinno być naprawdę wspaniałe miasto" - stwierdzono w uzasadnieniu rankingu.

Najlepsze Miasta Świata 2025

Drugie miejsce rankingu przypadło "sercu Ameryki", za jakie Resonance uznało Nowy Jork. "Wielkie jabłko" uznano też za najlepsze pod względem dobrobytu. Tuż za nim na podium znalazł się "upajający" swoich odwiedzających i mieszkańców Paryż. Stolicę Francji doceniono zwłaszcza za jej przyjazność odczuwaną w codziennym życiu.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze kierunki na 2025 rok według magazynu "National Geographic"

Londyn, widok na Trafalgar Square
Londyn, widok na Trafalgar Square
Źródło: ExFlow/Shutterstock

Choć pierwszą dziesiątkę zdominowały metropolie europejskie, w czołówce rankingu znalazło się też miejsce dla azjatyckich. Czwarte miejsce zestawienia przypadło Tokio, a piąte zajął Singapur. Dalej uplasowały się kolejno: Rzym, Madryt, Barcelona, Berlin i Sydney. Pierwsza dziesiątka prezentowała się następująco:

1. Londyn, Wielka Brytania 2. Nowy Jork, Stany Zjednoczone 3. Paryż, Francja 4. Tokio, Japonia 5. Singapur 6. Rzym, Włochy 7. Madryt, Hiszpania 8. Barcelona, Hiszpania 9. Berlin, Niemcy 10. Sydney, Australia

Polskie akcenty w rankingu Najlepszych Miasta Świata

Autorzy rankingu Najlepszych Miasta Świata 2025 zwrócili szczególną uwagę na dwa miasta z Polski - Kraków i Warszawę. Pierwsze umieścili na 60. miejscu zestawienia. Docenili je m.in. za "historyczną duszę", obecność "zabytkowych perełek architektonicznych", gęstość sieci ścieżek rowerowych czy dostępność atrakcji i muzeów.

Kraków, Rynek Główny
Kraków, Rynek Główny
Źródło: Shutterstock

Warszawa zajęła nieco niższe, 74. miejsce w rankingu. Została opisana jako "pobudzający wyobraźnię inwestorów ośrodek gospodarczy i przedsiębiorczy", a wśród jej wyróżników znalazły się wysoki wskaźnik PKB na mieszkańca i duży poziom wykształcenia ludności. Twórcy zestawienia zwrócili też uwagę na realizowane w mieście inwestycje, w tym na niedawne otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy wcześniejszą rewitalizację Browarów Warszawskich.

Oba polskie miasta wyprzedziły w zestawieniu m.in.: Lyon, Porto, Ateny, Bilbao, Hamburg czy Neapol. Znalazły się także na wyższych lokatach niż brazylijskie Rio de Janeiro, australijskie Perth czy amerykańskie Phoenix, Pittsburgh i Charlotte.

ZOBACZ TEŻ: Wybrano najfajniejsze dzielnice na świecie. W rankingu nie zabrakło krakowskiej

Czytaj także: