Zwłaszcza po 60. roku życia mężczyźni umierają szybciej od kobiet. Tak, jakby się biologicznie szybciej starzeli - mówi prof. Kenneth Walsh z Uniwersytetu Wirginii. W prowadzonych przez niego badaniach stwierdzono właśnie możliwą przyczynę tego zjawiska: stopniową utratę męskiego chromosomu Y, która może prowadzić do włóknienia tkanek serca i wcześniejszej śmierci.
Najnowsze odkrycie naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Wirginii zostało opublikowane na łamach "Science", a w piątek opisane przez brytyjski Sky News. Może ono pomóc odpowiedzieć na pytanie dlaczego mężczyźni zazwyczaj żyją krócej od kobiet. - Zwłaszcza po 60. roku życia mężczyźni umierają szybciej od kobiet. Tak, jakby się biologicznie szybciej starzeli - mówi prowadzący badania prof. Kenneth Walsh z Uniwersytetu Wirginii.
Chromosom Y
Nowe badania sugerują, że jest to związane z utratą chromosomu Y, który warunkuje u większości ssaków, w tym ludzi, płeć męską. Chromosomy to wiązki DNA występujące w parach w każdej z naszych komórek. Kobiety posiadają dwa chromosomy X, podczas gdy mężczyźni po jednym chromosomie X i Y.
Naukowcy prowadząc badania genetyczne na myszach odkryli, że utrata chromosomu Y przyspieszyła choroby związane z wiekiem i sprawiła, że myszy były bardziej podatne na włóknienie tkanek serca prowadzące do niewydolności tego narządu i przedwczesnej śmierci.
Zespół w którym prowadził badania prof. Welsh przyjrzał się następnie także skutkom utraty chromosomu Y u ludzi. Przeprowadzając trzy analizy danych stwierdzili, że utrata tego chromosomu jest bezpośrednio związana z chorobami układu krążenia i niewydolnością serca. W ten sposób, według badaczy, utrata chromosomu Y może prowadzić u mężczyzn do wcześniejszej śmierci.
ZOBACZ TEŻ: Naukowcom udało się odmłodzić myszy. "Nie zanotowaliśmy żadnych negatywnych skutków dla zdrowia"
Dłuższe życie mężczyzn
Badania naukowe już wcześniej doprowadziły do wniosku, że mężczyźni, którzy cierpią z powodu utraty chromosomu Y, częściej umierają w młodszym wieku i cierpią na choroby związane ze starzeniem się takie jak choroba Alzheimera. Uważa się jednak, że dopiero nowe badania stanowią pierwsze twarde dowody na to, że utrata chromosomu Y powoduje bezpośrednie, szkodliwe skutki dla zdrowia mężczyzn, podkreśla Sky News.
Szacuje się, że zjawisko utraty tego chromosomu dotyczy około 40 procent 70-latków. Najnowsze odkrycie sugeruje, że poznanie skutków utraty chromosomu Y może pomóc mężczyznom żyć dłużej i zdrowiej. Według prof. Kennetha Welsha pomocny w przeciwdziałaniu szkodliwym skutkom utraty chromosomu Y może być np. Pirfenidon - lek do tej pory wykorzystywany między innymi w leczeniu stanów zwłóknieniowych płuc.
Źródło: Sky News, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock