Mężczyźni stają się wyżsi i ciężsi dwukrotnie szybciej niż kobiety. Oto powód

lekarz pielegniarka gabinet pacjent shutterstock_2117987021
"The Lancet": na świecie żyje już ponad miliard osób z otyłością
Źródło: Maciej Woroch/Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ostatnich dekadach nastąpił "uderzający" wzrost rozmiarów ciała człowieka. Nowe badanie pokazuje jednak, że zmiana ta nie nastąpiła w równym stopniu u mężczyzn i kobiet. Dlaczego mężczyźni stają się wyżsi i ciężsi ponad dwukrotnie szybciej niż kobiety?

W ciągu ostatnich stu lat - z powodu poprawy stanu zdrowia i lepszego odżywiania - nastąpił wzrost rozmiarów ciała człowieka. Według badania opublikowanego w środę w czasopiśmie "Biology Letters" mężczyźni stają się jednak wyżsi i ciężsi ponad dwukrotnie szybciej niż kobiety. Dlaczego tak się dzieje?

Wszyscy stają się wyżsi i ciężsi, ale mężczyźni dwukrotnie szybciej

Naukowcy z Włoch, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przeanalizowali dane dostarczone w 2003 r. przez Światową Organizację Zdrowia dotyczące wzrostu i wagi ponad 100 tysięcy osób w 69 krajach. Autorzy badania wykorzystali również dane z Human Development Index (HDI), który mierzy krajowe poziomy dobrostanu człowieka (oczekiwaną długość życia, czas spędzony na edukacji, dochód na mieszkańca).

Zespół badawczy odkrył, że każdy przyrost wskaźnika HDI o 0,2 punkta skutkował zwiększeniem wzrostu o około 1,68 centymetra w przypadku kobiet i o 4,03 centymetra w przypadku mężczyzn, a także średnim przyrostem masy ciała wynoszącym 2,70 kg w przypadku kobiet i 6,48 kg w przypadku mężczyzn. Sugeruje to, że wraz z poprawą warunków życia zarówno wzrost, jak i waga rosną, ale ponad dwukrotnie szybciej u mężczyzn niż u kobiet. Co jest przyczyną tej dysproporcji?

Rozmiar ma znaczenie przy wyborze partnera

Współautor badania profesor Lewis Halsey z Uniwersytetu Roehampton w Londynie wskazuje, że rozmiar ma znaczenie przy wyborze partnera. Jego zdaniem ​​różnica w tempie, w jakim mężczyźni i kobiety stają się wyżsi, wynika z doboru płciowego. W przeszłości wyżsi, ciężsi mężczyźni byli zazwyczaj silniejsi, co pozwalało im konkurować z innymi mężczyznami, uzyskiwać większy dostęp do kobiet i przekazywać swoje geny wzrostu.

- Widzimy, jak dobór płciowy ukształtował ciało mężczyzny i kobiety, a także jak lepsze warunki, pod względem pożywienia i mniejszego obciążenia chorobami, uwolniły nas od naszych ograniczeń - podkreślił prof. Halsey.

Michael Wilson, profesor ekologii, ewolucji i zachowań na University of Minnesota, skomentował wyniki badań, mówiąc, że szybszy przyrost wzrostu i wagi samców jest "uderzający". Podkreślił też, że w przypadku samic ciąża i karmienie są "energochłonne".

Mężczyźni płacą za to cenę

Profesor Lewis Halsey zauważa, że mężczyźni, będąc więksi od kobiet, "potrzebują więcej energii, rozwijają się dłużej", a ponieważ mają więcej mięśni, ich tkanki są "trochę bardziej aktywne metabolicznie". Ale ma to też swoją cenę - ​​"organizm mężczyzny jest bardziej podatny na zaburzenia, problemy i wpływy ze środowiska", m.in. choroby - dodał współautor badania.

"Guardian" zauważa, że mężczyźni są m.in. bardziej podatni na różne rodzaje nowotworów, "prawdopodobnie dlatego, że mają więcej komórek mogących gromadzić mutacje, które kończą się chorobą".

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: