W ostatnich dekadach nastąpił "uderzający" wzrost rozmiarów ciała człowieka. Nowe badanie pokazuje jednak, że zmiana ta nie nastąpiła w równym stopniu u mężczyzn i kobiet. Dlaczego mężczyźni stają się wyżsi i ciężsi ponad dwukrotnie szybciej niż kobiety?
W ciągu ostatnich stu lat - z powodu poprawy stanu zdrowia i lepszego odżywiania - nastąpił wzrost rozmiarów ciała człowieka. Według badania opublikowanego w środę w czasopiśmie "Biology Letters" mężczyźni stają się jednak wyżsi i ciężsi ponad dwukrotnie szybciej niż kobiety. Dlaczego tak się dzieje?
Wszyscy stają się wyżsi i ciężsi, ale mężczyźni dwukrotnie szybciej
Naukowcy z Włoch, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przeanalizowali dane dostarczone w 2003 r. przez Światową Organizację Zdrowia dotyczące wzrostu i wagi ponad 100 tysięcy osób w 69 krajach. Autorzy badania wykorzystali również dane z Human Development Index (HDI), który mierzy krajowe poziomy dobrostanu człowieka (oczekiwaną długość życia, czas spędzony na edukacji, dochód na mieszkańca).
Zespół badawczy odkrył, że każdy przyrost wskaźnika HDI o 0,2 punkta skutkował zwiększeniem wzrostu o około 1,68 centymetra w przypadku kobiet i o 4,03 centymetra w przypadku mężczyzn, a także średnim przyrostem masy ciała wynoszącym 2,70 kg w przypadku kobiet i 6,48 kg w przypadku mężczyzn. Sugeruje to, że wraz z poprawą warunków życia zarówno wzrost, jak i waga rosną, ale ponad dwukrotnie szybciej u mężczyzn niż u kobiet. Co jest przyczyną tej dysproporcji?
Rozmiar ma znaczenie przy wyborze partnera
Współautor badania profesor Lewis Halsey z Uniwersytetu Roehampton w Londynie wskazuje, że rozmiar ma znaczenie przy wyborze partnera. Jego zdaniem różnica w tempie, w jakim mężczyźni i kobiety stają się wyżsi, wynika z doboru płciowego. W przeszłości wyżsi, ciężsi mężczyźni byli zazwyczaj silniejsi, co pozwalało im konkurować z innymi mężczyznami, uzyskiwać większy dostęp do kobiet i przekazywać swoje geny wzrostu.
- Widzimy, jak dobór płciowy ukształtował ciało mężczyzny i kobiety, a także jak lepsze warunki, pod względem pożywienia i mniejszego obciążenia chorobami, uwolniły nas od naszych ograniczeń - podkreślił prof. Halsey.
Michael Wilson, profesor ekologii, ewolucji i zachowań na University of Minnesota, skomentował wyniki badań, mówiąc, że szybszy przyrost wzrostu i wagi samców jest "uderzający". Podkreślił też, że w przypadku samic ciąża i karmienie są "energochłonne".
Mężczyźni płacą za to cenę
Profesor Lewis Halsey zauważa, że mężczyźni, będąc więksi od kobiet, "potrzebują więcej energii, rozwijają się dłużej", a ponieważ mają więcej mięśni, ich tkanki są "trochę bardziej aktywne metabolicznie". Ale ma to też swoją cenę - "organizm mężczyzny jest bardziej podatny na zaburzenia, problemy i wpływy ze środowiska", m.in. choroby - dodał współautor badania.
"Guardian" zauważa, że mężczyźni są m.in. bardziej podatni na różne rodzaje nowotworów, "prawdopodobnie dlatego, że mają więcej komórek mogących gromadzić mutacje, które kończą się chorobą".
Źródło: CNN, Guardian
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock