W mediach społecznościowych czas przecieka nam przez palce. Naukowcy tłumaczą dlaczego

Źródło:
Insider, tvn24.pl
Ojciec nagrywa na TikToku filmiki, na których tańcząc liczy dni pobytu w szpitalu swojego  syna
Ojciec nagrywa na TikToku filmiki, na których tańcząc liczy dni pobytu w szpitalu swojego syna
wideo 2/5
Ojciec nagrywa na TikToku filmiki, na których tańcząc liczy dni pobytu w szpitalu swojego syna

TikTok i inne platformy społecznościowe negatywnie wpływają na nasze postrzeganie czasu - twierdzą naukowcy i dowodzą, że skutki zbyt długiego używania smartfonów mogą być szczególnie niebezpieczne dla dzieci. O sygnały, które świadczą o tym, że spędzamy w sieci zbyt dużo czasu, zapytaliśmy doktora Macieja Dębskiego z Uniwersytetu Gdańskiego.

Wątek "topnienia" czasu często pojawia się w relacjach osób zdumionych, jak dużo spędzają go, oglądając filmiki na TikToku - kiedy chęć obejrzenia jednego lub kilku nagrań przeradza się w nawet kilkugodzinne "sesje" z materiałami podsuwanymi nam przez algorytm dobrze znający nasze upodobania. Według badaczy specjalizujących się w psychologii, takie zdumienie, spowodowane ilością czasu spędzonego ze smartfonem w ręku, ma swoje uzasadnienie w nauce.

Czas przeciekający przez palce

"Przerzucamy filmy jeden po drugim. A potem, nie zdając sobie z tego sprawy, spędzamy, oglądając je, godzinę lub dwie zamiast poświęcić im 10 minut - mówi "Insiderowi" Lazaros Gonidis, badacz ze Szkoły Psychologii w University of Kent, który wspólnie z Dinkarem Sharmą przyjrzał się temu, jak ludzie postrzegają czas spędzony w mediach społecznościowych. Ich badania wykazały, że użytkownicy zwykle nie są w stanie poprawnie oszacować, jak dużo czasu mija, gdy używają aplikacji.

Gonidis bada również postrzeganie czasu w odniesieniu do gier i hazardu internetowego. Jak twierdzi, wszystkie te formy rozrywki łączy to, że ludzie mogą ich używać jako ucieczki od rzeczywistości. Kiedy coś jest zabawne i przyjemne - jak np. filmiki na TikToku - i nie ma żadnych limitów użytkowania, poświęcamy temu coraz więcej czasu, nie zdając sobie z tego sprawy. Naukowiec używa obrazowego porównania - jeśli ktoś gra w piłkę przez godzinę w tygodniu, jego mózg jest w stanie całkiem prawidłowo oszacować ten czas i przy kolejnym meczu, biorąc pod uwagę nasze zmęczenie, wysyła sygnały wskazujące, że spotkanie wkrótce się kończy. Przy TikToku jest inaczej. Tu ludzie rzadko ustanawiają sobie takie granice. Za pierwszym razem mogą obejrzeć pięć filmów, ale z biegiem czasu to nie wystarcza, by uzyskać takie samo uderzenie dopaminy. "Twój umysł nie myśli już, że obejrzałeś pięć filmów – nie wysyła ci to sygnału, że: 'Och, jestem zadowolony, że obejrzałem moje pięć filmów, powinienem przejść do czegoś innego'” - mówi.

To dlatego spędzamy w mediach społecznościowych coraz więcej czasu. I o ile w przypadku dorosłych granice wyznaczają codzienne obowiązki - nie są w stanie spędzać 12 godzin dziennie na TikToku, ponieważ muszą iść do pracy i wykonywać swoje zadania - dziecko lub nastolatek nie mają tych "ograniczeń". I w skrajnych przypadkach mogą spędzać całe dnie, przeglądając na ekranie smartfona kolejne treści. Badania już pokazują, że takie zachowania, podobne do uzależnień, są ściśle powiązane z gorszymi wynikami w szkole i na uniwersytecie - dowodzi "Insider".

Dlaczego spędzamy tyle czasu w mediach społecznościowych

Zdaniem Ofira Turela, profesora zarządzania systemami informatycznymi w University of Melbourne, który specjalizuje się w psychologii użytkowników technologii, wiele osób traci poczucie czasu, podejmując się uzależniających aktywności, takich jak przeglądanie filmów na TikToku, ponieważ - jak twierdzi - istnieje różnica między czasem fizycznym, a tak zwanym "czasem poznawczym".

Na przykład palacz, który próbuje rzucić palenie, będzie postrzegał czas, jaki upłynął od ostatniego papierosa, jako dłuższy niż w rzeczywistości.

Profesor Ofir Turel zwraca uwagę na różnicę między czasem fizycznym a "czasem poznawczym"Shutterstock

"Walka o odzyskanie właściwego postrzegania czasu jest trudna"

Jedno z badań Turela i jego współpracowników, którego wyniki opublikowano w "Journal of Psychiatric Research", dowiodło, że osoby z objawami uzależnienia od mediów społecznościowych wykazują znacznie silniejszą skłonność do "zafałszowanej percepcji czasu". Osoby uczestniczące w badaniach wykonywały zadania, w których zmuszone były do myślenia o mediach społecznościowych, ale nie mogły z nich korzystać. 

Naukowiec zauważa, że kiedy ludzie robią coś, co uniemożliwia im korzystanie z TikToka, na przykład "utknęli w klasie i muszą słuchać nauczyciela mówiącego przez godzinę - może im się wydawać, że (lekcja - red.) trwa dłużej i jest nudniejsza niż w rzeczywistości". Jak podkreśla, walka o odzyskanie koncentracji i właściwego postrzegania czasu jest trudna, ponieważ obecnie mamy do czynienia z platformami zaprojektowanymi tak, by spędzać na nich jak najwięcej czasu. "Wszystkie firmy zajmujące się mediami społecznościowymi walczą o naszą uwagę" - ocenił Turel. "Mogą to robić. Ostatecznie to my, jako społeczeństwo, musimy nauczyć się, jak żyć bardziej odpowiedzialnie z tymi technologiami" - dodał.

Zespół, który pracował z Turelem nad badaniami, odkrył, że jeśli grupie użytkowników mediów społecznościowych pokazano, ile czasu spędzili, używając niektórych aplikacji, ograniczali korzystanie z nich w następnym tygodniu. Według Turela to pokazuje, że ludzie zwykle są zszokowani swoimi nawykami i stają się bardziej świadomi, gdy faktycznie próbują się z nimi zmierzyć: "Jeśli chcą, jeśli otrzymają prawidłowe informacje, mogą przejąć kontrolę nad korzystaniem z mediów społecznościowych. Nie wszyscy, ale większość ludzi może" - ocenił.

Sygnały, które powinny nas zaalarmować

Jakie sygnały powinny nas zaalarmować, że spędzamy w sieci zbyt dużo czasu? Dr Maciej Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego, socjolog problemów społecznych i prezes Fundacji "Dbam o Mój Z@sięg", w rozmowie z portalem tvn24.pl zwraca uwagę, że to bardzo indywidualna kwestia: "Mówimy o różnych symptomach, które się pojawiają, ale nawet jeśli już się pojawią, nie oznacza to, że przekroczyliśmy linię. Zawsze zwracam uwagę na kilka zagrożeń, które komunikują dzieci, młodzież czy dorośli. Po pierwsze, sytuacja zaczyna się wymykać spod kontroli, kiedy korzystanie z zasobów sieci powoduje, że zaczynamy rezygnować z hobby, zainteresowań, które dotychczas mieliśmy".

Kolejne czynniki, które powinny nas zaalarmować, szczególnie w kontekście dzieci, to wydłużony czas, kiedy dziecko trudno w ogóle oderwać od ekranu telefonu oraz niewywiązywanie się przez nie z obowiązków, domowych czy szkolnych: "Rodzice powinni nie tylko zainteresować się, ile czasu ich dziecko spędza w sieci, ale też na czym spędza ten czas: czy na nauce gry na gitarze, czy np. w mediach społecznościowych" - dodaje dr Dębski.

Naukowiec przypomina na koniec, że popularne wśród młodzieży platformy, takie jak TikTok, są przeznaczone dla osób, które skończyły 13 lat.

ZOBACZ TEŻ: Google zwalnia inżyniera, który twierdził, że jego chatbot jest świadomy

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: Insider, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

1005 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. W Kijowie nad ranem słychać było eksplozje. Według agencji Reutera, Ukraina straciła 40 procent zajętych terenów w rosyjskich obwodzie kurskim. Trwają rozmowy sprawie dostarczenia Ukrainie nowych systemów obrony powietrznej. Władimir Putin chce umarzać kredyty żołnierzom walczącym na froncie i ich żonom. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Eksplozje w Kijowie, rozmowy o nowej broni, rosyjski dowódca zdymisjonowany

Eksplozje w Kijowie, rozmowy o nowej broni, rosyjski dowódca zdymisjonowany

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał. Ten wybór zostanie zaprezentowany w niedzielę.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W pobliżu izraelskiej ambasady w stolicy Jordanii doszło do strzelaniny. Napastnik został zabity, a trzech policjantów zostało rannych - podała w niedzielę agencja Reutera, powołując się na źródło w jordańskich służbach bezpieczeństwa.

Strzelanina przy ambasadzie Izraela. Trzech policjantów rannych

Strzelanina przy ambasadzie Izraela. Trzech policjantów rannych

Źródło:
PAP

Prezydent-elekt Donald Trump wybrał Brooke Rollins, prezes America First Policy Institute, na stanowisko sekretarza rolnictwa. To jego wieloletnia bliska współpracowniczka. Jeśli jej kandydaturę zatwierdzi kontrolowany przez republikanów Senat, 52-latka stanie na czele departamentu zatrudniającego w całym kraju 100 tysięcy osób.

To ona zadba o "prawdziwy kręgosłup" Ameryki. Kolejna nominacja Trumpa

To ona zadba o "prawdziwy kręgosłup" Ameryki. Kolejna nominacja Trumpa

Źródło:
PAP

W niedzielę w Rumunii odbywa się pierwsza tura wyborów prezydenckich. W kraju utworzono blisko 19 tysięcy lokali wyborczych, a za granicą - rekordową liczbę 950. Faworytem głosowania jest obecny premier Marcel Ciolacu, jednak przebieg drugiej tury wydaje się trudny do przewidzenia na podstawie sondaży. W wyborach startuje 14 kandydatów.

Rumunia wybiera prezydenta. 14 kandydatów, pięcioro z szansami na drugą turę

Rumunia wybiera prezydenta. 14 kandydatów, pięcioro z szansami na drugą turę

Źródło:
PAP

"Tak po ludzku wam powiem, że za śmierć policjanta odpowiada nie jego interweniujący kolega, tylko bandzior z maczetą" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, odnosząc się do tragicznej w skutkach interwencji służb w Warszawie. Premier zastrzegł przy tym, że "nie jest sędzią" i nie on "wyda wyrok". Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał natomiast, że szef tego resortu Tomasz Siemoniak rozmawiał z Komendantem Głównym Policji "na temat dzisiejszego tragicznego zdarzenia z udziałem funkcjonariuszy".

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku trudnych warunków atmosferycznych, jakie przyniosła burza Bert na Wyspy Brytyjskie. W Wielkiej Brytanii obowiązuje sto alertów przed powodziami i podtopieniami, dziesiątki tysięcy domów nie ma dostępu do prądu. Lokalne służby informują o utrudnieniach w ruchu kolejowym i autobusowym.

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Met Office, BBC, The Guardian

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

Poznaliśmy kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Prawo i Sprawiedliwość ogłosi, kto powalczy o schedę po Andrzeju Dudzie. Policjant zastrzelony podczas interwencji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 24 listopada.

Decyzja koalicji, tragiczna interwencja policjantów, pierwszy konkurs skoków

Decyzja koalicji, tragiczna interwencja policjantów, pierwszy konkurs skoków

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl