Google zwalnia inżyniera, który twierdził, że jego chatbot jest świadomy

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters
Trzeciak o sztucznej inteligencji w walce z fake newsami
Trzeciak o sztucznej inteligencji w walce z fake newsamiTVN24
wideo 2/6
TVN24Trzeciak o sztucznej inteligencji w walce z fake newsami

Google przekazał, że zwolnił starszego inżyniera oprogramowania, który twierdził, że chatbot sztucznej inteligencji (AI) firmy LaMDA uzyskał samoświadomość - podała Agencja Reutera.

Google w zeszłym miesiącu wysłał na urlop inżyniera oprogramowania Blake'a Lemoine'a. Teraz firma poinformowała, że naruszył zasady przedsiębiorstwa i podkreśliła, że jego twierdzenia dotyczące LaMDA są "całkowicie bezpodstawne".

Google zwalnia inżyniera

"To godne ubolewania, że ​​pomimo długiego zaangażowania w ten temat, Blake nadal zdecydował się uporczywie naruszać jasne zasady dotyczące zatrudnienia i bezpieczeństwa danych, które obejmują potrzebę ochrony informacji o produktach" - poinformował rzecznik Google'a w e-mailu do Reutersa.

W zeszłym roku Google podał, że chatbot LaMDA (Language Model for Dialogue Applications) został zbudowany na podstawie badań firmy. Wskazały one, że oparty na modelach językowych Transformer chatbot może nauczyć się mówić zasadniczo o wszystkim.

Google i wielu czołowych naukowców szybko odrzuciło poglądy Lemoine'a jako błędne. Według firmy LaMDA to po prostu złożony algorytm zaprojektowany do generowania przekonującego ludzkiego języka.

Chatbot to program komputerowy, który symuluje i przetwarza ludzką rozmowę (pisaną lub mówioną). Umożliwia ludziom interakcję z urządzeniami cyfrowymi, tak jakby komunikowali się z prawdziwym człowiekiem.

Zwolnienie Lemoine'a zostało po raz pierwszy ujawnione przez "Big Technology", biuletyn technologiczny i społeczny.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości