Nawet 2,5 tysiąca złotych mandatu może dostać rowerzysta. Jakie kary za nieprzestrzeganie przepisów?

Źródło:
TVN24.pl
Nastoletni rowerzysta potrącony na przejściu dla pieszych (materiał z 17.03.2022)
Nastoletni rowerzysta potrącony na przejściu dla pieszych (materiał z 17.03.2022)Policja Oława
wideo 2/6
Nastoletni rowerzysta potrącony na przejściu dla pieszych (materiał z 17.03.2022)Policja Oława

Od stycznia tego roku obowiązują nowe, wyższe mandaty za wykroczenia na drodze. Nowy taryfikator obejmuje również rowerzystów. Za jazdę w stanie nietrzeźwości można zapłacić do 2,5 tysiąca złotych, za nieustąpienie na przejściu dla pieszych 500 złotych. Surowo karane są też m.in. rozmowa przez telefon podczas kierowania rowerem, jego zły stan techniczny i jazda po chodniku - choć ta ostatnia nie zawsze.

- Rowerowo Polska się zmienia - zauważa Marcin Hyła, wiceprezes stowarzyszenia Miasta dla Rowerów. - W niektórych miastach rower stał się normalnym uczestnikiem ruchu. Są ulice ogólnodostępne, gdzie ruch rowerowy jest większy niż samochodowy, to natężenie rzędu trzech tysięcy rowerów na dobę. Są też miejsca, w których "święta wojna" rowerzystów z kierowcami i pieszymi trwa niestety w najlepsze - dodaje.

Czy nowy taryfikator mandatów wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach i kulturę jazdy rowerem? W opinii Hyły podwyżka wysokości mandatów ma sens. - Patologią było utrzymywanie zdewaluowanych stawek sprzed kilkunastu lat - uważa.

W nowym taryfikatorze wysokość mandatów znacząco wzrosła. Za co można dostać karę finansową i w jakiej wysokości?

Kara do 2500 zł za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości

Najwyższe mandaty - w wysokości 2500 złotych - grożą osobom poruszającym się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). Osoba wsiadająca na rower po spożyciu mniejszej ilości alkoholu (0,2-0,5 promila) może zostać ukarana mandatem w wysokości 1000 złotych.

30 000 zł kary za spowodowanie dużego zagrożenia

- Sąd może przyznać grzywnę w wysokości nawet 30 000 złotych, jeśli zagrożenie było wyjątkowo wysokie, a także zakazać używania pojazdów mechanicznych - powiedziała w rozmowie z "Faktami" TVN Dorota Olszewska z Partnerstwa Dla Bezpieczeństwa Drogowego

Mandat do 500 zł za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu

Rowerzyści, tak samo jak kierowcy samochodów, są zobowiązani do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącym na nie. Za nieustąpienie pierwszeństwa zarówno rowerzyści, jak i kierowcy mogą zapłacić od 50 do 500 złotych. Taryfikator przewiduje podobne kary finansowe za omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Kara do 500 zł za korzystanie z telefonu podczas jazdy

Ten przepis również dotyczy zarówno rowerzystów, jak i kierujących samochodami. O kwotę do 500 zł mogą się uszczuplić portfele kierowców, którzy w czasie jazdy rowerem bądź autem korzystają z telefonu, trzymając słuchawkę lub mikrofon w ręku.

Kara 150 zł za "nieodpowiednie ustawienie pojazdu na jezdni przed skręceniem"

Rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien za wybrane wykroczenia, które weszło w życie 1 stycznia 2022 roku, mówi o 150 złotych kary za nieodpowiednie ustawienie pojazdu na jezdni przed skręceniem. Ustawa Prawo o ruchu drogowym mówi, że należy jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Marcin Hyła przestrzega jednak przed jazdą zbyt blisko krawędzi: - Rowerzysta jest tam znacznie mniej widoczny dla kierowców wjeżdżających na skrzyżowanie z podporządkowania, jest też narażony na zderzenie z otwieranymi drzwiami - mówi.

Za poruszanie się pojazdem w złym stanie technicznym grozi mandat w wysokości do 500 złotych.TVN24

Kara 200 zł za utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu

Za utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu przez kierującego rowerem jadącym po jezdni obok innego roweru grozi mandat w wysokości 200 złotych. Czy zatem dwa rowery nie mogą jechać obok siebie? Zdaniem Hyły, niekoniecznie:

- Przepis ustawy pozwala jechać rowerzystom obok siebie. Parami, trójkami, ile się zmieści. I zwykle nie jest to "tamowanie ruchu". Wręcz przeciwnie, np. na małym rondzie albo na lokalnej ulicy, często lepiej jest, żeby w dużym a powolnym ruchu rowerzyści jechali falangą obok siebie niż gęsiego. Zajmują wtedy miejsce połowy samochodu a nie dwóch. Oczywiście należy zjechać do jednego rzędu, żeby ułatwić wyprzedzanie, kiedy jest to możliwe. Tu zastrzegam, wszystko zależy od sytuacji drogowej - mówi Marcin Hyła.

Mandat 250 złotych za jazdę drogą szybkiego ruchu

Przepisy ruchu drogowego zabraniają poruszania się rowerem po drogach szybkiego ruchu i autostradach. Zakaz dotyczy zarówno jezdni, jak i pasów awaryjnych i poboczy. Za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości 250 złotych.

Mandat do 500 złotych za zły stan techniczny roweru

Rower - w przeciwieństwie do samochodu - nie musi przechodzić przeglądu. Nie zmienia to faktu, że za poruszanie się pojazdem w złym stanie technicznym grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Zgodnie z przepisami rower musi posiadać co najmniej jeden sprawnie działający hamulec oraz oświetlenie: barwy białej lub żółtej z przodu i barwy czerwonej z tyłu. Istotna jest nie tylko obecność oświetlenia, ale też to, jak zostanie zainstalowane:

- Bardzo niebezpieczne jest czerwone światło z przodu roweru. To zdumiewający zwyczaj - twierdzi ekspert ze stowarzyszenia Miasta dla Rowerów - Co widzi kierowca wyjeżdżający na skrzyżowanie z podporządkowania w nocy? Wolną drogę, bo czerwone oznacza, że rower jedzie w przeciwnym kierunku!

Pojazd powinien być też wyposażony w dzwonek albo inny sygnał ostrzegawczy, dzięki któremu rowerzysta może ostrzegać innych uczestników ruchu. Czy rower musi mieć kierunkowskazy? Tylko wówczas, gdy rowerzysta nie ma możliwości sygnalizowania zamiaru skrętu ręką. Zdaniem Hyły, brak sygnalizowania zamiaru manewru skrętu wyciągniętą ręką - zwłaszcza w lewo - jest bardzo niebezpieczny. - Rowerzyści nie używają dzwonków, a przy wyprzedzaniu innych rowerzystów takie ostrzeżenie się przydaje. W weekendy na rekreacyjnych trasach całe rodziny potrafią się zatrzymać bezmyślnie na środku drogi dla rowerów i tarasować ruch. Zdarzają się przez to wypadki, zupełnie poza ruchem samochodowym - mówi.

Kara 200 złotych za jazdę bez uprawnień

Rowerzyści w wieku od 10. do 18. roku życia powinni mieć przy sobie kartę rowerową. Osobom pełnoletnim wystarczy dowód osobisty. Natomiast dzieci poniżej 10. roku życia traktowane są jako piesi i na rowerach powinny poruszać się w obecności opiekunów. Za jazdę bez uprawnień można dostać mandat do 200 złotych.

Mandat do 300 złotych za poruszanie się chodnikiem

Jazda rowerem po chodniku jest niezgodna z prawem. Mimo to istnieją wyjątki, dopuszczające ruch po chodniku rowerzysty, który jedzie z dzieckiem do lat dziesięciu, podczas złej pogody lub kiedy chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, a jezdnią można poruszać się z prędkością wyższą niż 50 km/h. Rowerzysta może jechać chodnikiem również wtedy, kiedy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz przeznaczonego dla nich pasa ruchu.

Rowerzysta, który nielegalnie porusza się chodnikiem, może zostać ukarany mandatem w wysokości 200 złotych. Na cyklistów, którzy jadą chodnikiem lub drogą dla pieszych, nie naruszając przepisów, ale łamiąc obowiązek poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, nie ustępując pierwszeństwa pieszemu lub utrudniając ruch pieszy, czekają mandaty w wysokości 300 złotych.

Za jazdę bez uprawnień grozi kara 200 złotych. DarSzach / Shutterstock.com

Od 50 do 100 złotych kary za jazdę po przejściu dla pieszych

Wedle przepisów rowerzysta powinien przed przejściem dla pieszych zsiąść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę jezdni. W innym razie grozi mu mandat w wysokości od 50 do 100 złotych. Jednak i tu istnieje wyjątek: Dziecko poniżej 10. roku życia traktowane jest jako pieszy, zatem osoba dorosła, która opiekuje się dzieckiem jadącym na rowerze, może przejechać przez przejście, choć formalnie nie jest pieszym

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W wyniku kontroli po wybuchu granatnika w gabinecie byłego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka stwierdzono "27 bardzo poważnych uchybień" - przekazał szef MSWiA Marcin Kierwiński. - Po rozmowie z dyrektorami zajmującymi się kontrolą zdecydowałem, że będą złożone zawiadomienia do prokuratury - dodał. 

Wybuch granatnika w Komendzie Głównej Policji. "27 bardzo poważnych uchybień", będą zawiadomienia do prokuratury

Wybuch granatnika w Komendzie Głównej Policji. "27 bardzo poważnych uchybień", będą zawiadomienia do prokuratury

Źródło:
TVN24

W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich dla Polski, które uwolnią do 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy - poinformowała w piątek w Warszawie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Pieniądze wcześniej były zablokowane ze względu na obawy Brukseli związane z praworządnością w Polsce.

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nie tylko warto być przyzwoitym, ale na szczęście czasami w historii okazuje się, że też opłaca się być przyzwoitym - powiedział premier Donald Tusk, odnosząc się do decyzji o odblokowaniu unijnych funduszy dla Polski. Szef rządu komentował też protest rolników, który - jak ocenił - "ma swoje głębokie uzasadnienie". Dodał też, że "protestujący rolnicy w Polsce nie są antyukraińscy".

Donald Tusk: okazuje się, że opłaca się być przyzwoitym

Donald Tusk: okazuje się, że opłaca się być przyzwoitym

Źródło:
TVN24

Córka Aleksieja Nawalnego, Dasza, opublikowała w mediach społecznościowych wykonane przed laty wzruszające zdjęcie, na którym - jako mała dziewczynka - pozuje z obojgiem rodziców. "Kocham cię, całuję, mocno ściskam i bardzo, bardzo tęsknię" - napisała, zwracając się do zmarłego ojca. Kim jest Dasza Nawalna?

Kim jest Dasza Nawalna? Pokazała wzruszające zdjęcie z ojcem

Kim jest Dasza Nawalna? Pokazała wzruszające zdjęcie z ojcem

Źródło:
CNN, Spiegel, tvn24.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem w kilku południowych województwach. W porywach może tam wiać do 80 kilometrów na godzinę. Dla części Dolnego Śląska ogłoszono również alerty w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami śniegu.

Do części kraju wrócą opady śniegu. I to obfite

Do części kraju wrócą opady śniegu. I to obfite

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W miejscowości Okopy-Kolonia (woj. lubelskie) ktoś wysypał rzepak z dwóch wagonów pociągu, który wczoraj wjechał tu z Ukrainy. Zauważyli to funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Teraz sprawą zajmuje się policja. Wicepremier Ukrainy Ołeksandr Kubrakow napisał w mediach społecznościowych, że przestępcy muszą zostać ukarani. W Dorohusku trwa protest rolników, którzy sprzeciwiają wprowadzaniu unijnego Zielonego Ładu i napływowi towarów z Ukrainy.

Ktoś wysypał rzepak z wagonów. Pociąg wjechał z Ukrainy

Ktoś wysypał rzepak z wagonów. Pociąg wjechał z Ukrainy

Źródło:
tvn24.pl

Ja ten spektakl traktuję jako podsumowanie mojej aktorskiej oraz pedagogicznej drogi - powiedział Jerzy Stuhr przed premierą spektaklu "Geniusz" w Teatrze Polonia. Przedstawiciel teatru w rozmowie z tvn24.pl komentuje doniesienia o "końcu kariery" aktora i reżysera.

Jerzy Stuhr: już chyba nie wyjdę na scenę tak w pełni. Teatr Polonia komentuje doniesienia o końcu kariery aktora

Jerzy Stuhr: już chyba nie wyjdę na scenę tak w pełni. Teatr Polonia komentuje doniesienia o końcu kariery aktora

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- To nie bardzo elegancko było. Myślę, że to wynika ze zdenerwowania pana marszałka - ocenia ostatni konflikt w koalicji rządzącej wokół zmian w przepisach aborcyjnych wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Kandydatka Lewicy na fotel prezydenta Warszawy jest gościnią najnowszego wydania podcastu "Wybory kobiet".

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Źródło:
tvn24.pl

Na ten moment został wystosowany wniosek o zaopiniowanie przez radę nadzorczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do kandydatury Doroty Bieniasz na stanowisko szefowej ZUS. - To jest niezbędny krok. Ta opinia jest konieczna - podkreśliła ministra.

To ma być nowa szefowa ZUS

To ma być nowa szefowa ZUS

Źródło:
PAP

Nieco ponad rok temu w Wielkiej Brytanii zakończył się największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Okazuje się, że obecnie większość firm, które brały udział w eksperymencie, wciąż pozwala zatrudnionym pracować krócej, a ponad połowa formalnie wprowadziła tę zmianę na stałe.

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Źródło:
CNN

Co najmniej cztery osoby zginęły w pożarze, który objął apartamentowiec w Walencji we wschodniej Hiszpanii - poinformowały w piątek lokalne władze. 19 osób nadal uważa się za zaginione. Według relacji świadków zdarzenia, strażacy ewakuowali chłopca uwięzionego na pierwszym piętrze.

Pożar w Walencji. Fasada wieżowca w płomieniach, nie żyją co najmniej cztery osoby   

Pożar w Walencji. Fasada wieżowca w płomieniach, nie żyją co najmniej cztery osoby   

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, El Pais, PAP

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się dziś, Koalicja Obywatelska uzyskałaby 33,5 procent głosów, zaś PiS - 29 procent. Na trzecim miejscu znalazłaby się Trzecia Droga z wynikiem 14 procent - wynika z sondażu pracowni Opinia24 dla More In Common Polska, opublikowanego w piątek przez "Rzeczpospolitą".

Sondaż przed wyborami do europarlamentu. Koalicja Obywatelska na czele

Sondaż przed wyborami do europarlamentu. Koalicja Obywatelska na czele

Źródło:
PAP

"Idźcie do psychiatry i na terapię, dajcie sobie pomóc" - namawia swoich fanów Dorota Szelągowska. Prezenterka po raz kolejny przypomniała, jak ważne jest zdrowie psychiczne. Dziś, 23 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją.

"Z lękiem podchodziłam do każdej prostej rzeczy. Wyjście za drzwi było problemem"

"Z lękiem podchodziłam do każdej prostej rzeczy. Wyjście za drzwi było problemem"

Źródło:
Instagram, gov.pl

Czesław Jerzy Małkowski, były prezydent Olsztyna, ogłosił, że będzie kandydował na to stanowisko w nadchodzących wyborach samorządowych. Jako jeden z głównych problemów do rozwiązania wskazał brak mieszkań komunalnych. W 2008 roku Małkowskiego aresztowano i postawiono mu zarzut dotyczący gwałtu na ciężarnej urzędniczce. W 2022 roku został uniewinniony. W styczniu ubiegłego roku, decyzją sądu, przyznano mu zadośćuczynienie w wysokości miliona złotych.

Uniewinniony od zarzutu gwałtu, dostał milionowe odszkodowanie. Ponownie zawalczy o Olsztyn

Uniewinniony od zarzutu gwałtu, dostał milionowe odszkodowanie. Ponownie zawalczy o Olsztyn

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali czterech obcokrajowców podejrzanych o porwanie, rozbój i kradzież. Jak ustalili śledczy, poszkodowany został siłą wyciągnięty z kawiarni i zawieziony do swojego mieszkania. Tam podejrzani mieli dokonać kradzieży rzeczy o wartości ponad 10 tysięcy złotych.

Porwali mężczyznę z kawiarni, okradli jego mieszkanie

Porwali mężczyznę z kawiarni, okradli jego mieszkanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Wawra zatrzymali 53-letnią księgową, która przez blisko półtora roku miała oszukać swojego pracodawcę. Jak ustalili śledczy, wykonała 55 przelewów na kwotę 350 tysięcy złotych na swoje prywatne konto.

55 przelewów na własne konto. Księgowa podejrzana o wyprowadzenie 350 tysięcy

55 przelewów na własne konto. Księgowa podejrzana o wyprowadzenie 350 tysięcy

Źródło:
PAP

To był ważny dowód - podkreślał Piotr Świerczek z "Czarno na białym", komentując to, co podkomisja smoleńska zrobiła z przekazanymi jej przez prokuraturę częściami Tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem. Kilka zostało zniszczonych w toku badań, a resztę zgubiono. - Część przez jednego z członków podkomisji została pocięta metalową piłką, bo wymyślił sobie, że będzie je badał - przekazał Świerczek, dodając, że to jego nieoficjalne informacje. - Wtedy stały się mniejsze, a w konsekwencji zgubione - wyjaśniał.

Świerczek: część elementów Tupolewa przez jednego z członków podkomisji została pocięta metalową piłką

Świerczek: część elementów Tupolewa przez jednego z członków podkomisji została pocięta metalową piłką

Źródło:
TVN24

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow utknął na lotnisku w Rio de Janeiro, bo odmówiono zatankowania jego samolotu - podają media. Powodem takiej decyzji miały być amerykańskie sankcje nałożone na Rosję.

Siergiej Ławrow utknął na lotnisku. Przez sankcje odmówiono mu zatankowania samolotu

Siergiej Ławrow utknął na lotnisku. Przez sankcje odmówiono mu zatankowania samolotu

Źródło:
DW

Unia Europejska zatwierdziła jednogłośnie 13. pakiet sankcji przeciwko Rosji - poinformował w piątek premier Belgii Alexander De Croo, którego kraj pełni obecnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Na konferencji po spotkaniu w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen zaznaczył, że "musimy nadal wspierać Ukrainę".

Premier Belgii: zatwierdziliśmy jednogłośnie 13. pakiet sankcji przeciwko Rosji

Premier Belgii: zatwierdziliśmy jednogłośnie 13. pakiet sankcji przeciwko Rosji

Źródło:
TVN24, PAP
Sędziowie nie chcą "rycerza Ziobry", piszą do prezydenta Dudy. "Niewyobrażalne"

Sędziowie nie chcą "rycerza Ziobry", piszą do prezydenta Dudy. "Niewyobrażalne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rolnicy przez kilka dni protestowali w okolicy miejscowości Gończyce na trasie S17 weszli na jezdnię. W czwartek od 16 ruch był zablokowany w obydwu kierunkach. Wieczorem odblokowano nitkę w kierunku Lublina, a w piątek po godzinie 10 jezdnię w kierunku Warszawy.

Koniec protestu rolników między Warszawą a Lublinem

Koniec protestu rolników między Warszawą a Lublinem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przebudowa zabytkowego budynku Cepelii u zbiegu Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich nabiera tempa. Zniknęła pomarańczowa okładzina, którą w latach 90. XX pokryto obiekt. Oczom przechodniów ukazały się też napisy Cepelia i logo z kogutkiem, ślad po charakterystycznych neonach.

Cepelia bez reklamowych narośli. Odsłonili ślady po oryginalnych neonach

Cepelia bez reklamowych narośli. Odsłonili ślady po oryginalnych neonach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

87-letni mieszkaniec Rzymu, po sprawdzeniu wyników gry liczbowej w gazecie, myślał, że wygrał 64 miliony euro (w przeliczeniu 276 milionów złotych). Niestety okazało się później, że opublikowane liczby były błędne. - O mało co nie dostałem zawału - stwierdził mężczyzna, który teraz chce podać dziennik do sądu.

Od euforii niemal do zawału. "Pobiegłem do kolektury i tam zaczął się mój dramat"

Od euforii niemal do zawału. "Pobiegłem do kolektury i tam zaczął się mój dramat"

Źródło:
PAP

Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwanej tabletki "dzień po". Zgodnie z zawartymi w niej przepisami ma być dostępna bez recepty dla osób powyżej 15 lat. Czym są tabletki "dzień po" i jak działają? Czym różnią się od tabletek poronnych? W rozmowie z tvn24.pl wyjaśnia to ginekolog dr n. med. Grzegorz Mrugacz.  

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Źródło:
TVN24.pl

Trzecia Droga przedstawiła w piątek w Sejmie projekt w sprawie aborcji. - Dla naszej koalicji bardzo ważnym jest, żeby odwrócić ten haniebny wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku - mówiła posłanka Polski 2050 Wioleta Tomczak. Wiceprzewodnicząca PSL Urszula Pasławska zaznaczyła, że "to będzie pierwszy etap upodmiotawiania praw kobiet". - W kolejnym etapie, wierzę w to, że odważnie oddamy głos obywatelom - dodała.

Trzecia Droga przedstawiła projekt w sprawie aborcji

Trzecia Droga przedstawiła projekt w sprawie aborcji

Źródło:
TVN24

W urzędzie dzielnicy Praga Południe doszło do wybuchu. Dwie osoby zostały poparzone. Są pod opieką ratowników.

Wybuch w urzędzie dzielnicy. Dwie osoby poparzone

Wybuch w urzędzie dzielnicy. Dwie osoby poparzone

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 140-tysięczna Colima położona na zachodzie Meksyku drugi rok z rzędu znalazła się na czele rankingu najniebezpieczniejszych miast świata - poinformowała meksykańska pozarządowa Obywatelska Rada do spraw Bezpieczeństwa Publicznego i Wymiaru Sprawiedliwości. Apeluje ona do władz o walkę z przemocą.

Colima drugi rok z rzędu najniebezpieczniejszym miastem świata

Colima drugi rok z rzędu najniebezpieczniejszym miastem świata

Źródło:
PAP, FFE, infobae.com

Na terenie byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stalag II D w Stargardzie odnaleziono szczątki 276 ofiar. Wśród nich były kobiety i dzieci. Nasze badania potwierdzają zeznania jeńców wojennych - dodał kierownik Katedry Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, profesor Andrzej Ossowski. Tym samym zakończono trzeci etap prac rozpoczętych w 2021 roku.

Naukowcy odnaleźli kolejne szczątki na terenie byłego niemieckiego obozu jenieckiego

Naukowcy odnaleźli kolejne szczątki na terenie byłego niemieckiego obozu jenieckiego

Źródło:
PAP

Dziewczynka przebywająca wraz z rodziną na wakacjach na Florydzie zmarła przysypana piaskiem na plaży w Lauderdale-by-the-Sea. Zapadł się dół, który wykopała razem z bratem.

Nie żyje siedmiolatka przysypana piaskiem na plaży

Nie żyje siedmiolatka przysypana piaskiem na plaży

Źródło:
The New York Times, NBC 6

Najpierw na pytania osób w spektrum autyzmu odpowiadał Robert Makłowicz, potem – Natalia Kukulska. Teraz pora na rapera Michała "Matę" Matczaka. Trzeci odcinek "Autentycznych" można obejrzeć w Playerze i TVN w niedzielę, 25 lutego, o godz. 20.  

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Źródło:
TVN24

Prokuratura Krajowa powołała zespół prokuratorów do badania używania Pegasusa. Będzie działał w ramach zwalczania przestępczości zorganizowanej - ustalił dziennikarz TVN24 i "Superwizjera" TVN Maciej Duda.

Prokuratura Krajowa powołała zespół do spraw Pegasusa

Prokuratura Krajowa powołała zespół do spraw Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl

Autor kryminałów Marcin Wroński ogłosił, że rezygnuje ze startu w wyborach na prezydenta Lublina. Stwierdził, że nie udało mu się zgromadzić wokół siebie szerszego grona osób z różnych środowisk politycznych i samorządowych, bo górę wzięły "egoizmy polityczne". Jednocześnie ani nie potwierdza, ani nie zaprzecza, czy wystartuje do rady miasta z komitetu wyborczego Krzysztofa Żuka, wiceszefa PO w regionie. 

Pisarz Marcin Wroński jednak nie chce zostać prezydentem Lublina

Pisarz Marcin Wroński jednak nie chce zostać prezydentem Lublina

Źródło:
PAP

Grupa pasjonatów historii z gminy Lubicz (woj. kujawsko-pomorskie) natrafiła na rzadkie monety z początków państwa polskiego z X wieku. To denar krzyżowy wybity w czasach panowania Ottona II, a także dirhemy z czasów dynastii Abbasydów. Przedmioty trafią najprawdopodobniej do toruńskiego muzeum okręgowego.

Znaleźli rzadkie monety z początków państwa polskiego. Pochodzą z X wieku

Znaleźli rzadkie monety z początków państwa polskiego. Pochodzą z X wieku

Źródło:
tvn24.pl

Odyseusz, sonda prywatnej amerykańskiej firmy Intuitive Machines, pomyślnie wylądowała w czwartek na Księżycu i transmituje sygnał na Ziemię - poinformował zespół firmy. Planowaną godzinę wylądowania przekładano dwukrotnie. Było to pierwsze amerykańskie lądowanie na Srebrnym Globie od ponad 50 lat.

NASA: Odyseusz pomyślnie wylądował na Księżycu

NASA: Odyseusz pomyślnie wylądował na Księżycu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

TVN24 otrzymała w czwartek wyróżnienie z okazji 15-lecia Fundacji DKMS, organizacji non-profit zajmującej się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. Nagrodę w imieniu TVN24 odebrała wiceredaktorka naczelna Brygida Grysiak. - Dobrze jest być takim małym trybikiem w tej wielkiej maszynie czynienia dobra - mówiła.

TVN24 wyróżniona przez Fundację DKMS. "Dobrze jest być takim małym trybikiem w tej wielkiej maszynie czynienia dobra"

TVN24 wyróżniona przez Fundację DKMS. "Dobrze jest być takim małym trybikiem w tej wielkiej maszynie czynienia dobra"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP