Mężczyzna, którego zadaniem było dbanie o dziedzictwo kulturowe Japonii, przypadkowo wjechał samochodem do najstarszej w kraju toalety znajdującej się w XV-wiecznej buddyjskiej świątyni. Kierowca auta pomylił prawdopodobnie biegi i wcisnął gaz, gdy wrzucony był wsteczny.
Wypadek miał miejsce w poniedziałek, 17 września. Trzydziestoletni pracownik organizacji dbającej o dziedzictwo kulturowe Kyoto, którego personalia nie zostały upublicznione, zadzwonił na policję krótko po zdarzeniu, w którym omyłkowo wjechał do środka XV-wiecznej buddyjskiej świątyni. Mężczyzna, który zniszczył między innymi zabytkowe drzwi do najstarszej toalety w kraju, tłumaczył policjantom, że chciał pojechać do przodu, ale nie zauważył, że ma włączony bieg wsteczny.
W wypadku nie ucierpiał ani kierowca, ani żadna inna osoba. W momencie zdarzenia w środku nie było nikogo.
Najstarsza toaleta w Japonii zniszczona
Jak podaje japoński portal Sora News 24, zniszczone zostały nie tylko wysokie na dwa metry podwójne drzwi, ale również wewnętrzne filary konstrukcji. Ściany uległy nieznacznemu uszkodzeniu, latryny i dwurzędowe dziury w podłodze, służące jako właściwe toalety, pozostały nietknięte.
Toshio Ishikawa, dyrektor instytutu zajmującego się świątynią, przekazał "Kyoto Shimbun", że chciałby, aby udało się zakończyć odbudowę toalety przed "sezonem jesiennych liści", jednak prace prawdopodobnie przeciągną się do końca roku. - Trwają obecnie dyskusje nad tym, jak odrestaurować toaletę w taki sposób, by zachowała jak najwięcej swojej wartości kulturowej - wyjaśnił przedstawiciel władz Kyoto, Norihiko Murata.
Historyczna toaleta publiczna została zbudowana w okresie Muromachi (który panował w latach 1336-1573) i znajduje się wewnątrz świątyni Tofukuji. Została stworzona, aby służyć tamtejszym mnichom, przylega do sali medytacji. Gazeta "Ashai Shimbun" podkreśla, że korzystano z niEJ jeszcze na początku okresu Meji, który rozpoczął się w drugiej połowie XIX wieku.
Źródło: Sora News 24, "Kyoto Shinbun", "Ashai Shinbun", "Guardian"
Źródło zdjęcia głównego: Rada Edukacji Prefektury Kioto