Hongkong rozda pół miliona darmowych biletów lotniczych. Tak chce przyciągnąć turystów po pandemii

Autor:
kgo//am
Źródło:
CNN, BBC
Jak mogą wyglądać wakacje w czasie pandemii
Jak mogą wyglądać wakacje w czasie pandemiiTVN24
wideo 2/3
TVN24Jak mogą wyglądać wakacje w czasie pandemii

Władze Hongkongu ogłosiły, że rozdadzą obcokrajowcom i swoim obywatelom 500 tysięcy darmowych biletów lotniczych - informuje CNN. To element odbudowy lokalnej branży turystycznej po pandemii COVID-19. Łączna wartość biletów to ponad 250 milionów dolarów.

W Hongkongu zniesiono w ostatnich tygodniach wiele covidowych obostrzeń. Najbardziej dotkliwym dla turystów była obowiązkowa kwarantanna po przylocie. W szczytowym momencie pandemii trwała ona 21 dni, do 26 września osoby lądujące w Hongkongu musiały izolować się w hotelu przez tydzień. Teraz kwarantanna została skrócona do trzech dni. Jest też mniej restrykcyjna niż wcześniej - poddawani jej turyści mogą opuszczać pokój, w tym okresie nie wolno im jednak wchodzić np. do barów i restauracji.

O zamiarze rozdawania darmowych biletów władze informowały już dwa lata temu. Zaznaczały wówczas, że dojdzie do tego, gdy sytuacja epidemiczna będzie lepsza. Teraz uznano, iż nadszedł odpowiedni moment. W rozmowie z CNN rzecznik agencji rządowej Airport Authority Hong Kong (AAHK) wyjaśnił, że turystom - zarówno obcokrajowcom, jak i mieszkańcom Hongkongu - przekazane zostanie 500 tysięcy biletów o łącznej wartości ok. 254,8 milionów dolarów.

ZOBACZ TEŻ: Pięć lat z zakazem lotów. Pierwsza taka "czarna lista" pasażerów na świecie

"W 2020 roku AAHK zakupiło 500 tys. biletów od linii lotniczych zarejestrowanych w Hongkongu. Był to element pakietu pomocowego mającego wesprzeć branżę lotniczą. Zakup był zastrzykiem płynności dla linii lotniczych, a bilety zostaną rozdane turystom i mieszkańcom Hongkongu w ramach kampanii, która ma odbudować rynek" - podkreślił rzecznik.

Na razie nie poinformowano, jak będzie przebiegała dystrybucja biletów. Jak zaznaczył rzecznik AAHK, szczegóły zostaną podane po osiągnięciu odpowiednich porozumień z liniami lotniczymi.

Turystyka w Hongkongu a COVID-19

Związany z pandemią i jej następstwami spadek liczby turystów odwiedzających Hongkong jest ogromny. W całym 2019 roku ten Specjalny Region Administracyjny Chin odwiedziło ok. 56 milionów ludzi. W pierwszych ośmiu miesiącach bieżącego roku do Hongkongu przyleciało zaledwie 184 tysiące osób.

Hongkong rozda pół miliona biletów lotniczychShutterstock

Cytowany przez BBC Prudence Lai, starszy analityk rynku w firmie badawczej Euromonitor International, uważa, że Hongkong "ma potencjał do pełnej odbudowy". "Jednak jest to wysoce zależne od tego, czy wrócą turyści z kontynentalnej części Chin, którzy stanowili ponad połowę odwiedzających i odpowiadali za ponad połowę wpływów z turystyki" - wytłumaczył Lai.

Wiosną tego roku, gdy większość państw łagodziła covidowe restrykcje, Chiny obstawały przy strategii "zero COVID" i dążyły do całkowitej eliminacji wirusa. W reakcji nawet na pojedyncze przypadki zakażenia kierowano mieszkańców na przymusowe badania i zamykano w lockdownach bloki, dzielnice, a nawet całe miasta. Od marca do czerwca takie zasady obowiązywały w zamieszkiwanym przez 25 milionów osób Szanghaju.

ZOBACZ TEŻ: "Kurczące się fotele" w samolotach i coraz mniej miejsca na nogi. Eksperci ostrzegają: to niebezpieczne

Autor:kgo//am

Źródło: CNN, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości