Pięć kobiet o różnych sylwetkach, różnym kolorze skóry i w różnym wieku spędza razem czas na plaży. Tak wygląda plakat promujący kampanię hiszpańskiego Ministerstwa Równości, która ma zachęcić wszystkie kobiety do nieskrępowanego plażowania. Inicjatywa budzi mieszane odczucia wśród hiszpańskich polityków, jeden z nich stwierdził, że jej autorki próbują "tworzyć problem tam, gdzie go nie ma".
"Lato jest też nasze" - tak brzmi hasło przewodnie letniej kampanii, za którą stoi hiszpańskie Ministerstwo Równości i przewodząca mu Irene Montero. Kampania ma zachęcić kobiety wszystkich rozmiarów do korzystania z uroków lata i swobodnego plażowania w dowolnym stroju. Na promującym ją plakacie widzimy pięć kobiet - o różnych sylwetkach, różnym kolorze skóry i w różnym wieku - odpoczywających wspólnie na nadmorskiej plaży. Jedna z nich przeszła mastektomię, inna ma zajmujący dużą część ramienia tatuaż. Ich figury odbiegają od lansowanych ideałów piękna.
Inicjatorem kampanii, która powstała we współpracy z Ministerstwem Równości, jest Instytut Kobiet. "Różne ciała, wolne od stereotypów płciowych, zajmujące wszystkie miejsca. Lato należy również do nas. Wolnych, równych i różnych" - napisała na Twitterze dyrektorka instytutu Antonia Morillas.
"Dziś wznosimy toast za lato dla wszystkich, bez stereotypów i przemocy estetycznej wymierzonej w nasze ciała" - czytamy z kolei w promującym kampanię wpisie Ministerstwa Równości.
Mieszane reakcje
Kampanię poparła też Ione Belarra, sekretarz generalna socjalistycznej partii Podemos. "Wszystkie ciała są ciałami plażowymi. I górskimi. Powinniśmy dbać o nasze ciała, szanować je i się nimi cieszyć" - podkreśliła Belarra w swoim twitterowym wpisie. Poświęcony Irene Montero hashtag "Gracias, Irene" (Dziękuję, Ireno - red.) należy obecnie do najpopularniejszych na Twitterze.
Inicjatywa budzi jednak mieszane odczucia wśród hiszpańskich polityków. Wieloletni lider Zjednoczonej Lewicy, Cayo Lara, nazwał kampanię "absurdem" i dodał, że jej autorki próbują "tworzyć problem tam, gdzie go nie ma". W odpowiedzi partia Podemos poradziła mu: "Jeśli przeszkadzają ci ciała, zostań w domu i tweetuj".
Hiszpańskie Ministerstwo Równości
Ministerstwo Równości zostało powołane do życia w 2008 roku. Jego głównym celem jest eliminowanie niesprawiedliwości społecznej i wszystkich przejawów dyskryminacji w przestrzeni publicznej - ze względu na płeć, pochodzenie, wyznanie, orientacje seksualną czy poglądy. W 2010 roku ministerstwo zawiesiło działalność, wznowiło ją dopiero w roku 2020, za drugiego rządu obecnego premiera Pedro Sáncheza. Od tamtej pory na czele resortu stoi Irene Montero z Podemos.
ZOBACZ TEŻ: Spotkanie premierów Polski i Hiszpanii. "Doskonale wiemy, że znajdujemy się na geopolitycznym zakręcie"
Źródło: BBC, "El Mundo"
Źródło zdjęcia głównego: Ministerio de Igualdad