433 osoby trafiły "szóstkę" w loterii. Lider senackiej mniejszości domaga się wyjaśnień

Autor:
pb//am
Źródło:
BBC, CNN
Psycholog o zwycięzcach loterii
Psycholog o zwycięzcach loterii
wideo 2/2
Psycholog o zwycięzcach loterii

Aż 433 osoby mają podzielić się główną nagrodą w loterii na Filipinach, której wartość sięga w przeliczeniu czterech milionów dolarów. Sytuacja wzbudziła podejrzenia lidera mniejszości w filipińskim Senacie, który wezwał do wyjaśnienia sprawy.

Według filipińskich mediów nigdy wcześniej nie zdarzyło się, żeby "szóstkę" w loterii Grand Lotto trafiło tak wiele osób. Profesor matematyki Guido David powiedział w rozmowie z BBC, że prawdopodobieństwo, iż będzie aż 433 zwycięzców, przy założeniu, że w loterii było 10 milionów losów wynosi "1, po którym następuje 1 224 zera". "Nie wiem nawet, jak nazwać taką liczbę, bo jest zbyt duża. Liczba cząsteczek we Wszechświecie ma 80 zer" - twierdzi. 

Uczestnicy loterii musieli wytypować sześć liczb od 1 do 55. Jak wskazał prof. David, czynnikiem sprzyjającym graczom w tym losowaniu mógł być fakt, że wszystkie liczby dające wygraną były podzielne przez 9. Były to: 09-45-36-27-18-54. Zwycięzcy będą musieli podzielić się kwotą 236 091 188, 40 filipińskich peso, czyli w przeliczeniu 4 milionami dolarów. Każdy z nich ma więc dostać nieco ponad 9,2 tys. dolarów.

ZOBACZ TEŻ: Za dwa miesiące zostanie ojcem, wygrał wielkie pieniądze na loterii. Już wie, na co przeznaczy nagrodę

Będzie śledztwo w sprawie loterii?

Lider mniejszości senackiej Koko Pimentel wezwał do wyjaśnienia "podejrzanych" rezultatów losowania. - Te gry są autoryzowane przez Republikę Filipin - podkreślił.

Tymczasem dyrektor generalny Filipińskiego Biura Loterii Charytatywnych (PCSO) Melquiades Robles twierdzi, że nie odnotowano żadnych nieprawidłowości w przebiegu gry i podkreślił, że uczestnicy mają tendencję do obstawiania swoich sekwencji liczb. - Wiele osób trzymało się swoich numerów. Nie tylko dobrze jest być lojalnym wobec własnych żon i mężów, ale i dobrze jest być lojalnym wobec własnych numerów - stwierdził.

Cytowany przez BBC Terence Tao, profesor matematyki z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, mówi, że taka seria liczb jest rzadkością, ale "każdego dnia na całym świecie są setki loterii i statystycznie nie byłoby zaskoczeniem, że co kilkadziesiąt lat jedna z tych loterii wykazywałaby niezwykły wzór”.

ZOBACZ TEŻ: W ostatniej chwili zgłosili się po 1,34 miliarda dolarów wygranej w loterii. Za kilka dni nie mogliby już podjąć jej jednorazowo

Autor:pb//am

Źródło: BBC, CNN

Źródło zdjęcia głównego: junpinzon/Shutterstock

Pozostałe wiadomości