Słowacja od dziesięciu dni cieszy się nową walutą, w Polsce trwa ostry spór na jej temat, a Hiszpania postanowiła uczcić dziesięciolecie wspólnej waluty nowymi monetami. Błyszczące dwueurówki na rewersie nie mają jednak zabytków, ale ułożonego z kresek ludzika.
Moneta została zaprojektowana przez greckiego rzeźbiarza George'a Stamatopulosa. Rysunek został zainspirowany prymitywnymi rysunkami naskalnymi. Sylwetka "połamanego" ludzka, który przechodzi w znak euro, ma symbolizować długą historię handlowej wymiany w Europie.
Wzór został wybrany w internetowym głosowaniu przez mieszkańców strefy euro. W plebiscycie udział wzięło 140 tysięcy osób. 41 procent oddało swój głos na projekt Stamatopulosa.
Hiszpańska mennica jak dotąd wybiła jej 3 miliony sztuk. Łącznie do portfeli Hiszpanów w styczniu trafić ma 8 milionów nowej dwueurówki.
10 lat wspólnej waluty
W 2009 roku mija dziesięć lat odkąd Unia Europejska stała się także unią walutową. 1 stycznia 2009 roku ustanowiono kurs euro wobec narodowych walut 11 państw Wspólnoty. Wprowadzono je także jako jednostkę w obiegu bezgotówkowym (czeki podróżne, transfery elektroniczne).
Rzeczywistą eurowalutę wprowadzono w 2002 roku w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Portugalii, Luksemburgu, Holandii, Belgii, Irlandii, Austrii i Grecji. 1 stycznia 2007 roku do strefy euro dołączyła Słowenia, 1 stycznia 2008 roku - Malta i Cypr, a 1 stycznia 2009 roku - Słowacja.
Nie tylko w Unii
Euro jest oficjalną walutą nie tylko w krajach Wspólnoty. Posługują się nią mieszkańcy terytoriów zamorskich Francji (takich jak Martynika i Gujana Francuska), Hiszpanii (Wyspy Kanaryjskie) i Portugalii (Madera i Azory). Została przyjęta także przez mikropaństwa europejskie nienależące do UE - Watykan, Monako i San Marino. Te państewka mają prawo bicia własnej monety na podstawie specjalnych umów.
Podobne porozumienie negocjuje obecnie Andora.
Są jednak państwa, które wprowadziły euro "na własną rękę". Są to Czarnogóra i Kosowo. Powszechnie można również płacić euro w Bośni i Hercegowinie.
Źródło: Reuters