Już w niedzielę obchodzony będzie Dzień Ręcznika - hołd fanów Douglasa Adamsa dla jego książki "Autostopem przez Galaktykę". Dziwne? To jeszcze nie wszystko! Choć wielu z nas o tym nie wie, niedawno obchodziliśmy Dzień Bez Spodni. W w naszym kalendarzu można znaleźć i inne niecodzienne święta: Dzień Melona, Dzień Bitew na Poduszki czy Dzień Śmiechu...
25 maja 2001 roku, kilka tygodni po śmierci autora kultowej już "trylogii w pięciu częściach", czyli "Autostopem przez Galaktykę", jeden z fanów pisarza wpadł na pomysł uczczenia go w szczególny sposób. Tak narodziła się tradycja "Dnia Ręcznika". Dlaczego akurat ręcznik? W "Autostopem przez Galaktykę" Adams wychwala ten przedmiot jako jeden z najbardziej użytecznych w codziennym życiu:
Ręcznik to jedna z najbardziej przydatnych rzeczy, jaką autostopowicz może posiadać. Częściowo ma wielką wartość praktyczną - możesz obwiązać się nim, żeby nie zmarznąć, kiedy przemierzasz zimne księżyce Jaglan Beta, możesz leżeć na nim na przepięknych plażach o marmurowym piasku w Santragins V (...), możesz spać pod nim pod gwiazdami, które czerwono świecą na pustyni Kakrafoon (...) Douglas Adams, "Autostopem przez Galaktykę"
Jak najlepiej obchodzić Dzień Ręcznika? Na stronach internetowych skupiających fanów Adamsa można znaleźć rady, że najlepiej po prostu nosić go ze sobą przez cały dzień. Najpopularniejsze są te zwyczajne, ale koneserzy mogą kupić sobie czerwony ręcznik z hasłem "Don't panic!" (Bez paniki!), które jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w całej "trylogii" Adamsa.
Spodnie w dół!
Dzień bez spodni obchodzony jest w pierwszy piątek maja. Świętują go przeważnie amerykańscy studenci, którzy nawołują do traktowania życia mniej serio chociaż przez 24 godziny w roku. W tym dniu należy pozbyć się spodni (pants) i paradować jedynie w bieliźnie. Organizatorzy polecają szczególnie bokserki i slipki, ale przekonują, że każda inna część garderoby intymnej będzie równie dobra. Uwaga! Panie nie są zwolnione od tego obowiązku i nie mogą nosić spódnic!
Początki Dnia Bez Spodni sięgają lat 80. na amerykańskim uniwersytecie w Austin. Jak jednak utrzymują fani święta, tradycja ma swoje korzenie już w latach 20. XX wieku. Wtedy hollywoodzcy producenci filmowi, aktorzy i pisarze zaczęli paradować po ulicach bez spodni, co miało być wyrazem niezgody na ograniczające ich konwencje, których musieli przestrzegać w filmach.
Wielka bitwa (na poduszki)
Kolejnym zwariowanym świętem jest Dzień Bitew na Poduszki. Obchodzony 22 marca, skupia tysiące fanów "pierzastych" bitew. Walki odbywają się w wielkich miastach na całym świecie. W tym roku miały miejsce m.in. w Zurychu, Waszyngtonie, Sydney, Sztokholmie, Szanghaju, Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Budapeszcie i Pekinie.
Od dziesięciu już lat w pierwszą niedzielę maja tradycyjnie obchodzi się Międzynarodowy Dzień Śmiechu. Pomysł na to święto wywodzi się z Indii, od mistrza jogi, doktora Katarii.
To właśnie świętującym Międzynarodowy Dzień Śmiechu udało się pobić rekord Guinnessa w zbiorowym śmiechu. W styczniu 2000 roku na Placu Ratuszowym w Kopenhadze jednocześnie śmiało się 10 tysięcy ludzi.
W hołdzie matematyce
Liczba Pi - 3,14 (stosunek średnicy okręgu do jego obwodu) od wieków fascynowała naukowców. Dzisiaj, dzięki nowoczesnym komputerom, jesteśmy w stanie podać ponad bilion cyfr po przecinku. Mogą one biec w nieskończoność. Po raz pierwszy symbol oznaczający liczbę został użyty w 1706 roku przez Williama Jonesa. Dzisiaj pojawia się na koszulkach i czapeczkach matematyków z całego świata, którzy obchodzą święto Liczby Pi.
Dzień Liczby Pi obchodzony jest zwykle 14 marca (14.3), ale niekiedy również w 314 dzień roku - 9 lub 10 listopada. Co ciekawe, niektórzy za dzień Pi uważają 22 lipca (22:7 daje wynik zbliżony do Pi), a jeszcze inni - 21 grudnia o 1.13 (w 355 dzień roku, 355:113 również daje w przybliżeniu Pi).
Jak świętować dzień Liczby Pi? Można jej na przykład... upiec ciasto! To bardzo popularny sposób, szczególnie na uniwersyteckich stołówkach w USA.
Piwo i melony
- Melony są rezultatem ciężkiej pracy rolników, a ich smak przypomina smak raju. Saparmurat Niyazov, prezydent Turkmenistanu
24 piwa w 24 godziny? Tak właśnie studenci z kilku amerykańskich college'ów świętują Dzień Newmana, obchodzony ku czci Paula Newmana, amerykańskiego aktora. Święto przypada na 24 kwietnia. Dlaczego akurat Paul Newman został patronem tego "piwnego" dnia? Jedno z wyjaśnień mówi, że Paul Newman miał kiedyś powiedzieć: "Doba ma 24 godziny, a skrzynka piwa 24 butelki. Przypadek? Nie sądzę". Nikt nigdy nie potwierdził tych słów, ale tradycja przetrwała.
Dziwaczne święta trafiają się jednak nie tylko w Ameryce. W Turkmenistanie co roku obchodzi się Dzień Melona, który jest narodowym owocem tego kraju.
Święto zostało ustanowione przez prezydenta Saparmurata Niyazowa w 1994 roku. Wypada w drugą sobotę sierpnia. W dniu tym mieszkańcy Turkmenistanu tańczą i śpiewają by uczcić ten wyjątkowy owoc. Sam prezydent w jednym z orędzi wychwalał jego zalety. - Melony są rezultatem ciężkiej pracy rolników, a ich smak przypomina smak raju - powiedział. Jak dodał, melon to źródło dumy Turkmenistanu.
Doba ma 24 godziny, a skrzynka piwa 24 butelki. Przypadek? Nie sądzę. Paul Newman, amerykański aktor
Gdy poszpera się w kalendarzu, znaleźć można jeszcze inne zwariowane święta: Dzień Zadawania Głupich Pytań, Dzień Dobrego Sąsiada, Dzień Dywanów, a nawet Dzień Płynu do Mycia Naczyń. A jeśli wy słyszeliście o innych szalonych pomysłach na nowe święta, piszcie na Kontakt TVN24. Czekamy.
Joanna Kocik/mlas
Źródło: tvn24.pl, towelday.kojv.net, nopantsday.com, en.wikipedia.org
Źródło zdjęcia głównego: Zach Chastaine