Eroro pisał materiał na temat ruchu Free West Papua (FWP), który walczy z Indonezją kontrolującą zachodnią część Nowej Gwinei. Z dala od światowych mediów i niezależnych obserwatorów Indonezyjczycy mają tam, jak przekonują rebelianci, brutalnie pacyfikować niepokornych członków lokalnych plemion.
Dziennikarz chciał zdobyć wyjątkowy materiał na temat FWP i w tym celu wybrał się w długą i trudną podróż do wiosek zaginionych w niedostępnej dżungli zachodniej Nowej Gwinei. Gdy wreszcie dotarł do celu, członkowie plemion nie chcieli zgodzić się na rozmowę, dopóki Eroro nie weźmie udziału w "oczyszczającej" ceremonii. Jej centralnym punktem było rytualne obrzezanie przy pomocy ostrych bambusowych kijków.
Dziennikarz zgodził się i za cenę bolesnego zabiegu zdobył zaufanie rebeliantów i swoje upragnione wywiady. Skutkiem jego artykułów o FWP, służby państwa Papua-Nowa Gwinea uszczelniły granicę z Indonezją, przez które przenikali rebelianci. Zlikwidowano też obozy dla uchodźców, z których działali rebelianci.
Poświęcenie dziennikarza i dalekosiężne skutki jego pracy doceniła korporacja Ruperta Murdocha News Limited, do której należy gazeta Eroro. Mężczyzna otrzymał firmową nagrodę za "Najlepszy materiał roku", którą wręczył mu sam Murdoch.
Źródło: telegraph.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia