Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom tzw. dobrego cholesterolu HDL może zwiększać ryzyko demencji u starszych osób - wynika z badań prowadzonych przez amerykańskich naukowców, opublikowanego w środę na łamach czasopisma "Neurology". W ramach studium przeanalizowano dane nt. zdrowia ponad 184 tysięcy osób na przestrzeni około 13 lat.
Z badania naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego, zrealizowanego we współpracy z dostawcą usług zdrowotnych Kaiser Permanente, wynika, że zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom lipoprotein o dużej gęstości (ang. HDL), nazywanych też dobrym cholesterolem, może być związany z ryzykiem wystąpienia demencji w zaawansowanym wieku. Przyjmuje się, że w przypadku mężczyzn ich stężenie powinno przekraczać 40 miligramów na decylitr, a w przypadku kobiet 50 mg/dl.
Badanie przeprowadzono na grupie 184 367 osób, korzystających z usług Kaiser Permanente, u których przed rozpoczęciem badania nie stwierdzono demencji. Średni wiek uczestników wyniósł 69 i pół roku. Naukowcy poddali analizie wypełnianie przez nich ankiety oraz zgromadzone przez ich dostawcę usług medycznych dane nt. ich zdrowia, by zyskać informacje o ich poziomie cholesterolu, przejawianych przez nich zachowaniach zdrowotnych, a także tego, czy w czasie badania rozwinęła się u nich demencja.
Naukowcy: nieprawidłowy poziom dobrego cholesterolu może być powiązany z demencją
Uczestników badania podzielono na trzy grupy w zależności od odnotowanego u nich poziomu cholesterolu HDL. Średnio poziom ten wynosił 53,7 mg/dl, mieszcząc się tym samym w przyjętych przez naukowców normach. W przypadku osób z grupy o najwyższych wynikach HDL (powyżej 65 mg/dl) ryzyko rozwoju demencji było aż o 15 procent wyższe niż w przypadku osób z grupy środkowej, w której HDL wynosił 42-64 mg/dl. Z kolei osoby z grupy z najniższym poziomem dobrego cholesterolu (11-41 mg/dl) były narażone na rozwój demencji o 7 procent bardziej. W ciągu 13 analizowanych przez akademików lat na demencję zapadło ponad 25 tysięcy badanych.
- Związek między cholesterolem HDL a demencją jest bardziej złożony niż wcześniej sądzono - stwierdziła w rozmowie z portalem NBC News główna autorka badania, Erin Ferguson, doktorantka na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Co jednak istotne, autorzy badania podkreślają, że wyniki ich pracy wskazują jedynie na występowanie związku między nieprawidłowym poziomem cholesterolu HDL a demencją, nie zaś na istnienie związku przyczynowo skutkowego między obiema dolegliwościami.
Źródło: Neurology, NBC News
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock